To je samozřejmě pravda, protože již naše vůle "rozhodnutí se" zvyšuje naše očekávání úměrně s důvěrou v sebe sama. - Placebo efektu je tohle "jedno".
Jinak - velmi by byly zajímavé klinické studie, ve kterých by byla kontrolní skupina testovaných osob vystavena léčbě (funkčnímu léku), aniž by to vůbec věděla. Bohužel mnohé varianty tohoto i jiných výzkumů souvisejících s reálným placebo efektem a jeho kvantifikací narážejí na etické problémy i samotná lidská práva a v potřebném rozsahu a kvalitním designu nebyly nikdy provedeny.
(Stejně tak nelze dnes neříct testovaným osobám, že vstupují do dvojitě slepé klinické studie, kde mohou, ale nemusí být léčeny. Ten kdo to ví a u koho efket při léčbě nenastává, ten poté naprosto logicky začne předpokládat, že je to právě on, kdo léčen není - dostává placebo - a tím se snižuje míra jeho očekávání potažmo i reálný placebo efket. Placebo efekt kontrolní a testované skupiny proto u funkčních léčiv nikdy nejsou stejné. Náš všeobecný předpoklad, že když u dvojitě slepé studie odečteme výsledky kontrolní skupiny od skupiny exponované testované látce, dostaneme "čistý účinek" látky, je naprosto mylný a NEOPLATÍ. Naše současná metoda zkrátka principiálně vede k přeceňování míry vlastní účinnosti u účinných léčiv. Účinná však jsou, ale méně než si dnes myslíme. Jde o univerzální chybu naší současné metody hodnocení klinických studií, když tato nezohledňuje, že dvě původně homogenizované skupiny testovaných osob, se v průběhu výzkumu disociují právě v míře svého očekávání, když v jedné z nich "zabírá" lék a ve druhé ne.)