Pane Jendo,
to co tvrdíte není pravda. Měl jsem pocit, že jste někdo od výzkumu, ale nejsem si tím už jistý. To, co považujete za irelevantní zkoumat (reálný placebo efekt), má strašně mnoho různých jiných návazností. Je to asi irelevantní, ale pouze pro určité účely. Pro jiné opravdu ne. Já o tom bohužel ještě nemohu napsat více, protože to zatím ještě zkoumám. Pouze vám naťuknu dílčí výsledky:
Existuje nejméně pět samostatně působících objektivních faktorů, které vedou k disociaci míry vědomého a podvědomého očekávání mezi testovanou a kontrolní skupinou (ve dvojitě slepých studiích), které zvyšují reálný placebo efekt v testované skupině osob. Existuje poté nejméně jeden faktor, který má účinek opačný a navyšuje placebo efekt v kontrolní skupině.
Dosud nikdo se nezbýval pořádně tím, o kolik % farmakologicky přeceňujeme současnou metodou vlastní účinky léčiv. V žádném případě to totiž není 0%. To jsem si naprosto jistý už nyní. Možná, jak říkáte, to nebude prakticky významné (nemyslím si však), ale my nemáme chtít ani znát odpověď? - To s Vámi musím nesouhlasit už pouze jako vědec z principu toho proč děláme, to co děláme.
Z dosavadních nálezů (bohužel neumím si navrhnout takto složité matematické a statistické modely) se snažím spíše hledat relativní odpovědi, tedy: Jakým designem studie dokážeme v testované skupině dosáhnout maximálního reálného placebo efektu a v kontrolní minimálního tak, aby výsledek odečtený pro léčivo, byl maximálně optimistický. A věřte mi - dá se s tím pohrát naprosto senzačně. Nedokáži to bohužel ještě kvantitativně určit, ale odhaduji, že dobře trikovým designem klinické studie lze uvažovat o navýšení efektivity o 10-30% oproti jinému kvalitnímu a stejně tak vědeckému a uznatelnému designu druhé vědecké studie. Současná metodika si totiž nedává pozor na homogenizaci (iniciální i průběžnou) skupin v některých faktorech, které nám mění právě reálný placebo efekt. Pokud dva vědecké týmy dostanou udělat klinickou studii, jejíž všeobecně sledované a parametry designu jsou stejné, ale jeden tým dokáže jinými a nesledovanými okolnostmi dosáhnout odečtu o 15% lepších výsledků - tak to zkrátka významné je. To je zkrátka finta "jako prase".
Měl byste pravdu s tou irelevancí pouze za těch okolností, pokud by všechny okolnosti provedení klinické studie odpovídaly následnému použití léčiva v praxi.
Mohu se vás ale zeptat: Už vám někdy váš praktický lékař na ambulanci řekl, že vám buď předepíše lék nebo placebo?
* * *
K těm pointám článku: On zdaleka nemá jen jednu. Jako vědec ty ostatní možná přehlížíte, ale pro mne je třeba jednou z nejdůležitějších věcí, že jakákoliv veřejná reklama na homeopatické léčivé přípravky, které byly uvedeny na trh zkrácenou registrační procedurou, je neslučitelná s právními předpisy EU - je nelegální. (Budeme se to pokoušet prokázat u soudu - Soudního dvora EU. Ten spor již začal.)