Pro podporu homeopatie a na její obranu právě probíhá v Evropě kampaň, která široké veřejnosti komunikuje skutečnost, že v homeopatii existuje výzkum a rovněž vědecké práce dokládající její efekt.
Homeopatii vyhledávají lidé například jako doplněk ke konvenční medicíně v případě potíží, které nejsou tolik závažné, například při rýmě, nachlazení, podpoře imunity, nebo v případě, kdy klasická medicína není účinná a pacient se zajímá o alternativu. Využít se homeopatické léky dají i u chronických onemocnění, jako jsou například ekzémy či alergie, anebo dokonce i jako doplněk standardní terapie při závažných onemocněních, například pro eliminaci vedlejších účinků.
Vědecké výzkumy v oblasti homeopatie
Někteří jejich uživatelé nedají na malé sladké kuličky dopustit. Důvod může být jednoduchý, mají s ní zkrátka dobrou zkušenost. „První zkušenost s homeopatií jsem získala v pokročilém stadiu těhotenství, kdy jsem nemohla užívat některé běžné léky. Příliš jsem tomu nedůvěřovala, ale říkala jsme si, že to zkusím,“ přiznává dnes osmatřicetiletá Monika Vrbová, která žije v hlavním městě.
Na druhé straně jsou odpůrci homeopatie, kteří se uživatelům vysmívají, léčebnou metodu považují za podvod a žádají vědecké prokázání účinků. Londýnský Homeopathy Research Institute (HRI), v jehož čele stojí fyzik a bývalý spolupracovník britského výzkumného centra Cancer Research doktor Alexander Tournier, který absolvoval Imperial College, Cambridge University a je držitelem doktorátu z německé univerzity v Heidelbergu, se takovému výzkumu věnuje již řadu let.
Vědci v základním výzkumu provádějí experimenty na rostlinách, buňkách i zvířatech. Na jejich základě opakovaně prokázali, že homeopatické roztoky mají biologický účinek.
Příkladem toho je třeba kyselina acetylsalicylová, která se tradičně používá k léčbě bolesti, proti horečce, pro potlačení zánětu a ve vážitelném množství ředí krev. Vědci na krevním oběhu u hlodavců zjistili, že homeopatický roztok zmíněné kyseliny naopak podporuje krevní srážlivost. Při jiných laboratorních experimentech, s nervovými buňkami, došli k závěru, že homeopatický roztok z výtažku z jasmínovce vždyzeleného zvyšuje produkci hormonu, který snižuje míru stresu a úzkosti.
„Důkazů o účinnosti homeopaticky ředěných substancích je mnoho, počínaje fyzikálně-chemickými experimenty až po pokusy na buněčných kulturách. Za zmínku stojí například experimenty s termoluminiscencí prof. Louise Reye, které byly provedeny velmi kvalitně a jejichž výsledky jsou přesvědčivé,“ vysvětluje lékař Jaroslav Čupera, místopředseda Homeopatické lékařské asociace (HLA), který se věnuje kromě jiného i homeopatickému vzdělávání lékařů.
Léčení otrávených vodních rostlin
Podrobněji se můžeme podívat například na výzkum pozorování tempa růstu okřehků (lidově žabinců). Vodní rostliny byly nejprve intoxikovány arzenikem, což jim způsobilo zpomalení růstu. Následně byly rozděleny do dvou skupin. První skupina byla léčena vodou a druhá skupina homeopatickým roztokem – ředěným a dynamizovaným roztokem oxidu arzenitého. Okřehky léčené homeopatickým roztokem se po dvou až šesti dnech uzdravily a jejich růst se v porovnání s okřehky léčenými vodou dříve obnovil.
Tento experiment se opakoval osmnáctkrát a výsledky byly stále stejné, statisticky významné. Dosáhlo se jich podáváním vysokých stupňů ředění (p < 0,05) (za hranicí teoretické přítomnosti molekul výchozí látky v naředěném roztoku).
Výzkum pro alergiky
Velkou skupinou pacientů, kteří využívají homeopatii, jsou, jak již bylo zmíněno, alergici. Přesvědčit skeptiky z jejich řad se snaží výzkum prováděný na imunitních buňkách lidského těla, zvaných bazofily, které uvolňují histamin, tedy molekuly zodpovědné za klinické alergické reakce.
Vědci izolovali bazofily odebrané od pacientů. Poté nechali takto izolované buňky v přítomnosti alergenu s cílem aktivovat je. Stejně jako v předešlém experimentu byly bazofily rozděleny do dvou rozlišných skupin. První kontrolní skupina byla léčena vodou, druhá homeopatickým roztokem – tzn. ředěným a dynamizovaným roztokem, připraveným na bázi histaminu. Ve skupině, na niž působil homeopatický roztok, byla, na rozdíl od skupiny, na niž působila voda, zpomalena aktivace bazofilů, a tudíž došlo i ke snížení alergické reakce.
Podobně úspěšný byl i výzkum pozorování účinků homeopatického roztoku tyroxinu na dobu vývoje pulců. Výzkum, který prokázal, že buňky léčené homeopatickým roztokem z výtažku z jasmínovce vždyzeleného produkují pětkrát více alopregnanolonu než buňky, které byly léčeny vodou.
Podle lékařů jsou argumentem i pozitivní výsledky z praxe
Tuzemská Homeopatická lékařská asociace je partnerem aktuální mezinárodní informační kampaně na podporu homeopatie. Uvádí, že efektu homeopatické léčebné metody se věnuje více než 6000 odborných prací, které jsou dostupné na serveru Pubmed.gov. Klinických studií na téma homeopatie je asi 500, z nich 200 splňuje přísná metodologická kritéria, která se používají i v konvenční medicíně. Ozývají se ale i kritické hlasy, které homeopatické výzkumy zpochybňují.
Proto i přes veškeré snahy dokázat přínos homeopatie vědecky zůstává stále nejpřesvědčivější doporučení lékařů. „Pro nás lékaře, kteří homeopatii používáme, jsou přesvědčivým argumentem pozitivní výsledky z každodenní klinické praxe. Přínos spatřuji zejména v prevenci a profylaxi (individualizované prevenci), dále při léčbě funkčních a psychosomatických potíží,“ vysvětluje lékařka Ilona Ludvíková, předsedkyně HLA, a dodává: „Homeopatická léčebná metoda je u Čechů stále vyhledávanější. Tomu se nutně musí přizpůsobit odborná veřejnost. Lékaři, lékárníci a další zdravotníci mají možnost vzdělání v této oblasti například díky HLA, která jako jediná v ČR garantuje odborné vzdělání v klinické homeopatii. Naším programem projde každoročně okolo 90 lékařů a více než 100 lékárníků. Homeopatickou praxi pak v ČR provozují minimálně 2000 lékařů.“