Vlákno názorů k článku Kampaň upozorňuje na vědecky prokázaný biologický účinek homeopatických roztoků od Zog - Článek je směsice čisté lži a blábolů. Žádné...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 5. 2022 8:24

    Zog

    Článek je směsice čisté lži a blábolů. Žádné takové studie o kterých autorka lže NEEXISTUJÍ.
    Naopak existují skutečné studie které říkají že homeopatika není možno odlišit od placeba.

  • 5. 5. 2022 8:52

    Lenka Krbcova

    Dobrý den, předmětem článku je informace o kampani na podporu vědeckých důkazů v homeopatii. Autorka si studie rozhodně nevymyslela, podrobnosti včetně konkrétních publikovaných prací najdete na webech věnovaných této kampani, odkazy jsou uvedeny v textu, přikládám i zde:
    https://vedecke-dukazy.svethomeopatie.cz/
    https://www.hri-research.org/
    Jen ve stručnosti studie zmiňované v textu a kampani, dohledat si je můžete na serveru Pubmed.gov.
    Homeopatický roztok kyseliny acetylsalicylové a podpora krevní srážlivosti:
    Aguejouf O, Eizayaga F, Desplat V, Belon P, Doutremepuich C. Prothrombotic and hemorragic effects of aspirin. Clin Appl Thromb Hemost, 2009;15(5):523-528.
    Doutremepuich C, Aguejouf O, Belon P. Effects of ultra-low-dose aspirin on embolization in a model of laser-induced thrombus formation. Seminars im Thrombosis and Hemostasis. 1996;22 Suppl 1:67-7.
    Homeopatický roztok z výtažku z jasmínovce vždyzeleného zvyšuje produkci hormonu, který snižuje míru stresu a úzkosti:
    Venard C, Boujedaini N, Mensah-Nyagan AG, Patte-Mensah C. Comparative Analysis of Gelsemine and Gelsemium sempervirens Activity on Neurosteroid Allopregnanolone Formation in the Spinal Cord and Limbic System. Evid Based Complement Alternat Med. 2011; 2011:407617.
    Porovnání účinků s placebem - statistická analýza 22 studií, která ukázala, že homeopatické léky předepisované v rámci individualizované léčby mají příznivý účinek na zdraví s pravděpodobností 1,5 až 2x vyšší než v případě placeba:
    Mathie RT, Lloyd SM, Legg LA, a kol. Randomised placebo-controlled trials of individualised homeopathic treatment: systematic review and meta-analysis. Syst Rev. 2014;3:142.
    Experiment s degranulací bazofilů, který byl proveden původně francouzskými vědci a poté úspěšně zopakován v laboratořích v Kanadě a Izraeli:
    4 P Belon , J Cumps, M Ennis, P F Mannaioni, J Sainte-Laudy, M Roberfroid, F A Wiegant. Inhibition of human basophil degranulation by successive histamine dilutions: results of a European multi-centre trial. Inflamm Res. 1999 Apr;48 Suppl 1:S17-8.
    LK, Vitalia.cz

  • 5. 5. 2022 10:40

    Zog

    Dobrý den. Bohužel jsem žádné vědecké důkazy ani po prozkoumání nenašel.
    Rozumíte vůbec těm strašlivým blábolům které zde prezentujete jako důkazy?
    Říká vám kupříkladu něco statistická chyba? Když se tak naivně odkazujete na studii jejíž údajný výsledek se pohybuje právě v r ámci statistické chyby?
    Co tak skutečné studie které dokazují opak, jsou kvalitně recenzovány a jsou oficiálně uznávány jako důkaz orgány EU? ty se vám do krámu malinko asi nehodí.

  • 5. 5. 2022 11:01

    Lenka Krbcova

    Protože reagujete nelogicky ve dvou vláknech, dávám reakci i sem:
    Už jste je četl? Před pár minutami jste zde psal, že tyto studie neexistují a že jsme si je vymysleli. A nyní je již máte všechny prostudované, gratuluji))) Zdá se bohužel, že Vám stále uniká, že článek je informací o probíhající kampani a není to stanovisko redakce. Toto není prostor pro vědeckou debatu, která samozřejmě nepatří na server pro laiky. Můžete se beze všeho s Vašimi připomínkami obrátit na autory studií či kampaně. LK, Vitalia.cz

  • 5. 5. 2022 15:18

    bez přezdívky

    díky za uvedení studií. On je problém v tom že statistické výsledky takových studií jsou velmi snadno falšovatelné. Zároveň pokud někdo tvrdí že nějak léčba funguje ačkoliv není schopen popsat mechanismus jak funguje, tak lze dané prokázat jen statistickou studií. Jenže pokud takovou studii provede člověk se záměrem prokázat funkčnost homeopatie, studie není věrohodná. Navíc s výjimkou posledního uvedeného článku, výsledky byly publikovány v naprosto podřadných periodikách (vydavatel, impact factor). Aby byly tyto studie věrohodné, musela by je provádět taková pracoviště která nemají žádný zájem na pozitivním výsledku experimentu. A výsledky by musely být mezi takovými jendotlivými pracovišti replikovatelné. Jenže bohužel těžko najdete vědecké pracoviště které nemá přímo zájem na poyitivním výsledku experimentu (tj. touhu prokazovat účinnost homeopatik) a zároveň má zájem tyhle experimenty vůbec provádět. Výstup "homeopatika u kterých není znám žádný mechanismus funkčnosti nefungují ani statisticky" by žádné pracoviště nepřetavilo v článek v prestižním vědeckém časopise, proto na tom jendoduše nebude dělat. Takže se motáme v kruhu.

  • 5. 5. 2022 15:44

    Lenka Krbcova

    Díky za věcný komentář. LK, Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).