Vlákno názorů k článku Honza Šmikmátor napekl stovky chlebů. Naučí to i vás od Blanci - Dobrý den, ráda bych se přeptala čtenářů, zda-li netuší,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 5. 2014 19:48

    Blanci (neregistrovaný)

    Dobrý den,

    ráda bych se přeptala čtenářů, zda-li netuší, proč se u nás žitnému kvásku nevede?
    Asi před dvěma lety jsem se rozhodla poprvé upéct chleba a žitný kvásek jsem získala z "kváskové mapy". První chleba byl jakž-takž ucházející, další byly čím dál hutnější, kvásek nenabýval požadované velikosti, nakonec smrděl po acetonu, vyhodila jsem. Pořídila jsem si od jiného dárce a historie se začala opakovat, proto jsem kvásek rozdělila na tři a o každou jednotku jsem pokusně pečovala jiným druhem žitné či chlebové mouky (i z jiných obchodů). Všechny se chovaly jako první vzorek a nakonec pošly. Upekla jsem asi 25-30 chlebů v různých variantách (v zakrytém pekáči, s miskou vody, s vodou vlitou přímo do rozpálené trouby, s nařízlou kůrkou, s rozžhaveným žulovým kamenem, s potíráním slanou vodou ... i bez výše uvedeného ... zkusila jsem kynutí v lednici i v teple ... výsledek čím dál horší, poslední kusy (placky) jsem rovnou vyhodila.
    Až jsem si pořídila třetí kvásek, pochopila jsem souvislosti - manželovi v práci ten kvásek utekl ze zavařovací sklenice perforovaným víčkem (0,7l) až na pracovní stůl! Tvrdil mi, že když ten kvásek dostal, nebylo ho ve sklenici víc než 2-3cm. Moc jsem se potěšila, že tentokrát je to ten správný kvásek, ale u nás doma jsem zdojnásobení objemu již nezaznamenala a do pár týdnů také pošel.
    V závěru jen podotknu, že běžné kvasnice u nás kvasí zcela běžným způsobem.
    Nezná někdo z Vás důvod, proč se u nás žitnému kvásku nelíbí?

  • 29. 5. 2014 9:37

    Wisp (neregistrovaný)

    Těžko odpovědět. Mohla byste nepsat podrobněji, jak jste kvásek přikrmovala a jak byl uložený mezi pečením? Někdy se to samozřejmě může stát i za "běžných" podmínek. Já jsem si kvásek pěstovala sama z žitné mouky a vody. Poprvé po čase začal vonět po acetonu, a i když stále kynul, radši jsem začala znovu, Pro uchovávání se mi osvědčil se mi postup podle tohoto článku: http://www.cuketka.cz/?p=11261
    Před uložením do lednice přidám do kvásku trochu mouky navíc, aby se zahustil. Už ho tak skladuji několik měsíců a zatím se drží. Přeji hodně štěstí, pokud se rozhodnete to ještě zkusit.

  • 11. 11. 2014 14:59

    Honza Šmikmátor (neregistrovaný)

    Dobrý den,
    pokud kvásek smrdí po acetonu, obvykle to znamená, že má hlad. Jakmile začne páchnout, nakrmte ho. Čím více mouky dáte (v poměru k vodě), tím pomaleji bude spotřebovávat živiny. Možná jste měla kvásek příliš řídký a on rychle "dostal hlad".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).