Fakt super článek. Teď nějaká fakta:
- Podle řady studií obsahuje odpadní voda spoustu látek. Poměrně vysoké jsou například koncentrace účinné látky Panadolu, léku na vysoký tlak Atenololu a antibiotika Lincomycinu. Endokrinních disruptorů je výrazně méně, a dnes běžné čističky jich odstraňují přes 80%.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969711007327
http://link.springer.com/article/10.1007/s00128-010-0004-2
- Pokud české čističky neumí odstranit ze splašků endokrinní disruptory, je potřeba zlepšovat čističky, a ne říkat lidem, ať neužívají hormonální antikoncepci, Panadol, léky na vysoký tlak, antibiotika, kofein atd.
Navíc se obávám, že je článek záměrně zavádějící. Zmiňuje rizika hormonální antikoncepce, která jsou například u té rakoviny prsu tak malá, že ani nevíme, jestli vůbec mají spojitost s užíváním HA. Na druhé straně neřekne, že mezi pozitivní přínosy HA patří snížení bolestivost menstruace, zmírnění příznaků premenstruačního syndromu, významné(!) snížení rizika rakoviny vaječníků a dělohy... a hlavně velmi dobře zabraňuje početí.
Takže dámy, zkuste si HA na půl roku, a pokud budete spokojené, nedejte na manipulativní články. Pokud spokojené nebudete, tak HA prostě neberte.
...významné snížení rizika rakoviny vaječníků a dělohy? A tento fakt je odkud? Výše je příspěvek dámy, která to zkoušela osm let... Ono se to právě pozná, až to člověk vysadí, jak to rozhodí tělo. Ale dokud to doktoři budou cpát každé mladé slečně, ženám pro snížení menstruačních bolestí nebo dokonce při léčbě akné bez toho, aby je seznámili s tím, co to s tělem udělá bokem a jaká rizika to má, těžko se tu o tom dohadovat. Tu například tmavé pigmentové skvrny, původce antikoncepce, řešení mudr nikoliv vysazení antikoncepce, ale snad make-up!? http://poradna.zena.centrum.cz/jak-se-zbavit-velkych-tmavych-skvrn-z-obliceje/
Riziko rakoviny vaječníků klesá o 12-15% po roce užívání HA, a o 50% po pěti letech užívání.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1407899
Riziko rakoviny dělohy je u uživatelek HA nižší o 50%.
http://erc.endocrinology-journals.org/content/17/4/R263.full
Vysazení jakékoliv dlouhodobé hormonální terapie může tělo poněkud rozhodit, sám to mám vyzkoušené (nikoliv na HA). Ovšem než bych dělal obecné závěry, chtěl bych ověřené statistiky a studie, a nikoliv příhodu jedné paní, která mohla jen náhodou časově souhlasit s vysazením HA, případně se může týkat jedné ženy z deseti milionů.
Pigmenové skvrny zvané melasma se mohou vyskytnout i u mužů, ale častější jsou u žen těhotných, užívajících hormonální substituční terapii nebo HA. Možností terapie je více, přečtěte si o tom. BTW u té otázky v poradně vůbec není jisté, jestli jde o melasma, MUDr. doporučovala jednu z možných terapií, a make-up jen na zakrytí po dobu hojení po terapii.
http://en.wikipedia.org/wiki/Melasma#Treatment
Z mého soukromého průzkumu jednoznačně vyplynulo, že každé partnerce, které jsem doporučil přestat užívat HA, výrazně vzrostlo libido. Nutno podotknout, že toto by muže mohlo zajímat, protože právě úroveň libida bývá někdy u partnerek (ale i partnerů) pod únosnou mezí. Samozřejmě to s sebou nese i "nevýhodu" v podobě možnosti početí - i když o takovém "problému" by mohly vyprávět ženy, které se marně pokouší otěhotnět. Co může ženě skutečně vadit, je silnější průběh menstruace a s tím spojená větší bolestivost a unavenost. Přesto, všem žením vřele doporučuji vysazení HA vyzkoušet. Zdraví máte jen jedno.