Houba shitake (houževnatec jedlý, šiitake, shiitake) je oblíbenou součástí japonské i čínské kuchyně a čím dál víc proniká i do Evropy. Má podobné účinky jako hlíva ústřičná. Je považována za houbu dlouhověkosti, snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak, chrání klouby, posiluje imunitu a má protirakovinné účinky. Obsahuje velké množství vitamínů B a D.
Více o léčivých houbách: Léčivé houby koupíte v lékárně i bylinkářství
Houba bývá pro účely prodeje upravena tak, aby měla delší trvanlivost. Jednou z metod je tzv. síření. Aktuálně Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v rámci monitoringu cizorodých látek v potravinách na trhu šarži hub shitake s nedeklarovaným alergenem – siřičitany. Potravinu vyrobenou v Číně inspektoři odebrali v provozovně společnosti Globus.
Závadná potravina
- SHI-TA-KE (houževnatec jedlý)
- označení / distributor v ČR: F.W. Tandoori, spol. s r.o.
- balení: 50 g
- datum minimální trvanlivosti do 16. 2. 2018
- vyrobeno: v Číně
- provozovna: Globus ČR, k.s.
- dodavatel: Kreyenhop & Kluge GmbH & Co. KG, Německo
Laboratorní rozbor prokázal u houby přítomnost siřičitanů v koncentraci přes osmdesát miligramů na kilogram. Hodnota siřičitanů ve vzorku zůstala na nevyhovující úrovni i po tepelné úpravě dle instrukcí na obalu potraviny. Vzhledem k této skutečnosti SZPI nařídila prodejci, aby danou šarži potraviny neprodleně stáhl z tržní sítě.
„Síření je jedním ze způsobů prodloužení trvanlivosti potraviny. Siřičitany jsou alergenní látka a výrobce je povinen uvést informaci o jejich přítomnosti na obal produktu v souladu s požadavky příslušných právních předpisů,“ uvádí mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
V tržní síti se nacházelo 2400 balení potraviny. Potravinářská inspekce doporučuje všem spotřebitelům s intolerancí na siřičitany, aby předmětnou šarži potraviny nekonzumovali, nevědomá konzumace jim může způsobit závažné zdravotní komplikace.
Zdroj: SZPI