Překvapivě brzy začaly růst houby. „Roste hodně hub, podstatně více než v minulých letech,“ řekl deníku Právo Tomáš Kučera z katedry biologie pedagogické fakulty plzeňské Západočeské univerzity. „Je to tím, že je teplé a přitom poměrně vlhké jaro,“ dodal Kučera. Především v zahradách se podle něj nechá nalézt značné množství smržů, čirůvek májovek nebo závojenek podtrnek.
„Objevují se i hřibovité houby. Třeba na prvního máje jsme měli nahlášený nález hřibu dubového a vyskytuje se i vzácný hřib borový. A dají se sbírat nejen jarní druhy hub, ale také některé letní nebo podzimní. Vím kupříkladu o nálezech masáků a sám jsem opakovaně našel jinou typicky letní houbu – velmi dobrou opěnku měnlivou,“ dodal Kučera.
Houbám se velmi dobře daří v Čechách. Na Chebsku rostou májovky, šťavnatky, ale také choroše šupinaté na stromech. Na Moravě se zatím houby příliš nevyskytují, přestože v předcházejících letech již touto dobou začínaly růst. Důvodem je podle odborníků nejen přechodné ochlazení, ale především nedostatek vláhy.
„V lesích je nyní příliš sucho. V posledních dnech jsem na Přerovsku narazil jen na několik exemplářů hřibu dubového a hřibu kováře, které ale byly červivé a rozpraskané,“ řekl Právu přerovský mykolog Jiří Polčák. Podle něj se houby ve větším měřítku objeví, až se kromě vydatného deště také výrazněji oteplí.