Pro obézní existuje nepřeberná škála různých preparátů, které se chlubí tím, že s nimi zhubnete dřív, než řeknete švec. To máte náplasti, koktejly, spalovače tuků, dnes nově také dieta, kdy pijete džus s hlínou (?)… Myslete si o tom, co chcete – nebo se podívejte na podrobnosti o nejčastějších dietách:
Jenže, co když nechcete zhubnout, ale přibrat? Stačí nakoupit chipsy a naplnit lednici dorty, které budete zapíjet kolou? Možná vás to překvapí, ale hubnoucí člověk má obdobný jídelníček jako ten, kdo potřebuje přibrat. Podrobně jsme si o zdravém přibírání povídali s výživovým poradcem Martinem Škábou (skaba.cz).
Proč někdo nemůže přibrat na váze, když většině z nás to jde až moc snadno?
Záleží na tom, jestli už jste od přírody hubení, jestli máte tzv. ektomorfní postavu, nebo se něco stalo během vašeho života. Něco, co zapříčinilo, že se ve vašem těle přestaly živiny vstřebávat. Lidé, kteří jsou hubení, totiž často sice jedí hodně, ale živiny ze stravy nevstřebávají a mnohdy fungují jako „průtokový ohřívač“. Něco snědí a hned musí jít na stolici. Často je to až pětkrát, sedmkrát denně. A to již signalizuje, že je něco v nepořádku. Musím říci, že tyto problémy často souvisí s psychikou, proto je řeším i psychosomatickou léčbou.
Při jaké váze už by měl člověk navštívit specialistu?
Není to úplně o váze. Hodně známý je sice index BMI, ale ten bere v potaz jen výšku a váhu, ale vůbec nezohledňuje konstrukci a svalovou hmotu daného jedince. Pokud budeme mít dva stejně vysoké lidi, se stejnou váhou, budou mít stejné BMI, ale jeden může mít hmotnost ve svalech a druhý v tucích. Proto já BMI příliš nezohledňuji, jen při velmi nízkém BMI.
Před samotnou léčbou pacientům doporučujete hydrocolon terapii a detoxikaci. Proč?
Pokud se podíváme na východní medicíny již několik tisíc let staré, lékaři vždy uváděli jako hlavní orgán pro dlouhodobé zdraví – čisté a správně fungující tlusté střevo. Mnozí lidé, kteří trpí nízkou váhou, tedy nezdravou hubeností, mají zanesené tlusté střevo. Hromadí se v něm odpadní látky a často tam setrvávají i několik let, zahnívají tam a zaneřáďují naše tělo toxiny. Tato metoda střevo vyčistí, ale musíme se dále starat o jeho dlouhodobé zdraví. Konzumovat hodně vlákniny (ovoce a zelenina, semínka), přidávat do stravy fermentované potraviny, hlavně zeleninu (kysané zelí, pickles, apod.), pravidelně pít, hýbat se a omezovat maso, bílé pečivo, sladkosti a mléčné výrobky.
Můj tip pro dlouhodobé udržování čistého a zdravého tlustého střeva: každý den snězte salát udělaný z kysaného zelí (domácí kvalita nebo BIO – bez přidaných konzervantů), přidejte rozemleté lněné semínko a zakápněte lžičkou makadamového nebo lněného oleje. Aspoň jednu misku za den. Detoxikace souvisí také s pitím čerstvých zeleninových šťáv. Velmi doporučuji si doma odšťavňovat zeleninu a pít denně aspoň 0,5– 1 litr. Tělu se nejenom dodají živiny, které se rychle vstřebají, ale podpoří se i vnitřní samoozdravné procesy.
Jak často by měl hubený člověk jíst?
Lidé, kteří mají problém s nabíráním, si určitě musí hlídat pravidelnost. Ideální je, z hlediska vytrávení, jíst 3× denně. Jenže většina lidí šest hodin bez jídla nevydrží, proto volím zlatou střední cestu – doporučuji jíst každé tři hodiny, ale ne častěji. Dobře pak i poznáte, jestli konzumujete správnou velikost porce jídla, pokud budete mít za dvě hodiny hlad, tak jste měli jídla málo. To platí i u lidí, kteří se snaží zhubnout.
Jaký druh potravin by neměl příliš hubenému člověku v jídelníčku chybět?
Je potřeba navýšit množství bílkovin ve stravě. Hlavně ty lehce stravitelné jako jsou ryby, krůtí maso, fermentovaná sója – tempeh, kozí a ovčí sýry, vejce, klidně i rybí olejovky a tuňák v konzervě. Nedoporučuji jíst maso vícekrát než jednou denně. Z příloh bych volil hlavně ty, které mají tzv. komplexní sacharidy – rýže natural, celozrnné těstoviny, jáhly, kuskus, bulgur, quinoa, luštěniny v podobě lehce stravitelné červené čočky, brambory. V každém jídle bychom měli mít zastoupené i dostatečné množství kvalitních zdravých tuků. Do jídel na saláty přidávejte lněný, makadamový a konopný olej. Nebojte se dávat si i několik polévkových lžic za den. Zařaďte do stravy nesolené ořechy, jako jsou kešu, mandle, para, makadamové a vlašské.
Podtrženo sečteno, ektomorfní typ člověka by měl přijímat hodně bílkovin, hodně komplexních sacharidů a hodně zdravých tuků. Právě v tom je velký rozdíl ve stravování u dalších typů postav – mezomorf a endomorf. Ti totiž musí omezovat tuky a komplexní sacharidy.
Somatotypy
- Endomorf - podsaditá postava se sklonem k ukládání podkožního tuku. Silné a těžké kosti. Snadno nabírá hmotnost.
- Mezomorf - od přírody svalnatá až atletická postava. Široká ramena, klenutý hrudník, úzký pas.
- Ektomorf - dlouhé a tenké kosti, plochý hrudník, úzká ramena, prakticky bez podkožního tuku. Problém s nabíráním hmotnosti, rychlý metabolizmus.
Je něco co by příliš hubený člověk jíst naopak neměl?
Bránil bych se rychlým cukrům, tedy například sušenkám. Velice rychle je totiž vaše hubené tělo spálí, čili budete mít rychle hlad a jen zbytečně zatížíte slinivku břišní. Sladké navíc razantně podporuje tvorbu plísní, čímž oslabujete trávicí trakt. Hubený člověk by si třeba ke svačině neměl dát jablko s banánem. Chybí v ní totiž komplexní, pomalu se uvolňující sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky. Další chybou, kterou vídám, je celozrnný chléb obložený šunkou nebo sýrem. To je ale málo. Lidé by měli jíst spíše šunku s chlebem, a to v poměru alespoň 50:50. Bílkoviny jsou totiž důležité z hlediska podpory svalové hmoty.
Přibrat se dá samozřejmě i konzumací jídla z fast foodu, ale tím si pouze dlouhodobě podkopeme zdraví.
Přečtěte si: Fast food je hladové jídlo
Jak by měl tedy vypadat konkrétní správný jídelníček člověka, který chce zdravě přibrat?
Ke snídani bych si dal dvě deci ovesných vloček, padesát gramů nesolených ořechů, ovoce, skořici, kakao, osladil bych agávovým sirupem. Aby nám nechyběly bílkoviny, doplnil bych snídani o dvě lžíce proteinu z hrachu, sóji nebo syrovátky. To je jedna možnost, druhou možností jsou dva plátky celozrnného chleba, s máslem a sto gramy šunky nebo tvrdého sýra, mozzarely či sýra cottage.
Co se dopoledních a odpoledních svačin týče, mohou vypadat stejně jako snídaně. Ale určitě bych nedoporučoval konzumaci stejných jídel, není to vyvážené. Ideální jsou i třeba tři banány s hrstí ořechů nebo proteinovou tyčinkou.
Jak praví čínská medicína, na oběd volte nejtěžší jídlo. Naopak večer by mělo být lehčí. Vybral bych tučnější maso, ideálně s celozrnnými těstovinami. Pokud, a to je v restauracích obvyklé, celozrnné nemají, dejte si ke klasickým hodně zeleniny, aby se strava pomaleji vstřebávala.
Večeře by měla být lehčí. Velmi vhodné jsou luštěniny, např. lehce stravitelná červená čočka, kterou bych zkombinoval s tempehem. A klidně bych přidal zeleninový salát aspoň s dvěma lžícemi lněného nebo konopného oleje.
U lidí, kteří chtějí přibrat, bych doporučoval i druhou večeři, která může být obdobou té první, jen v menším množství. Případně zkuste proteinový nápoj, čili prášek ze syrovátky, hrachu nebo sóji s čerstvou zeleninovou šťávou a lžící makadamového oleje.
Platí, že to, co jí člověk, který chce přibrat, by neměl jíst i člověk snažící se zhubnout?
Mohou mít stejnou skladbu, jde jen o množství. Hubnoucí člověk by měl mít polovinu talíře tvořenou zeleninou, jednu čtvrtinu bílkovinami a další čtvrtinu sacharidy. Velký rozdíl je v tom, že hubnoucí do jídelníčku nebude přidávat ve velké míře zdravé tuky. Ten, kdo chce přibrat, by měl navýšit porci komplexních sacharidů a bílkovin.
Když chci přibrat, proč u toho musím cvičit?
Pokud člověk chce zdravě nabírat hmotnost, mělo by to být i na svalové hmotě. Kombinace analýzy zdravotního stavu, úpravy stravy, detoxikace těla a vhodného pohybu patří nedomyslitelně k sobě. Pokud chci nabírat hmotnost skládající se za svalové hmoty a části tukové tkáně, určitě nejsou vhodné dlouhé vytrvalostní aktivity. Nejlépe je posilovat tělo buď s vlastním tělem, nebo s činkami. Jakmile docvičím je do těla potřeba dodat v prvé řadě minerály, antioxidanty a vitamíny. Nejlépe formou rozpustného nápoje ze zelených rostlin. Poté doplnit jednoduché cukry. A maximálně do třiceti minut dodat do těla bílkoviny. Nejlépe za pomoci lehce stravitelných proteinových koktejlů nebo kombinace ryby, zeleniny a komplexních sacharidů.