Hydro colon terapie (nebo také colonhydroterapie ap.) je zjednodušeně řečeno výplach tlustého střeva, který pacientovi provádí školený personál. Pacient při proceduře leží na lůžku, do konečníku je mu zavedena trubička, jejímž prostřednictvím je do střeva napouštěna a zase vypouštěna teplá voda. Zákrok trvá přibližně 45 minut.
Zastánci této metody tvrdí, že se ze střeva odplavují i dlouholeté usazeniny, očista má celkově pozitivní účinek na organismus a doporučují dokonce dlouhodobější kúru.
Odpůrci naopak varují, že může dojít k porušení střeva, z něhož se navíc odplavují i prospěšné látky. Uvádí se i nebezpečí jakéhosi návyku, střevo si zvyká, že za něj „práci“ odvede výplach, a přestane pracovat samostatně.
Zeptali jsme se tří odborníků, jaký mají na hydro colon terapii názor a zda by ji doporučili.
Je hydro colon terapie vhodným prostředkem nebo doplňkem detoxikace? Věříte v pozitivní účinek na organismus?
Opakovaná terapie může škodit
MUDr. David Frej, odborník na přírodní medicínu
„Nejen podle východní medicíny jako je ruská nebo ájurvédská, ale i podle posledních poznatků západních vědců může opakovaná colonhydroterapie s pumpování litrů obyčejné vody z kohoutku poškodit sliznici tlustého střeva. Série několika procedur nabourává střevní mikrofloru a podporuje růst kvasinek. Paradoxně tak tzv. očista zhorší např. zácpu.
Jednorázově colonhydroterapii používám, ale jen po razantnější očistě jater k vyloučení jaterních a žlučníkových kamenů. Pro opakovanou aplikaci v našem centru přírodní medicíny používáme klystýry olejové s nahřátým bylinným olejem nebo s bylinnými odvary, které tlusté střevo proplachují a zároveň vyživují. Takové malé výplachy s max. množstvím 500 ml tekutiny léčí nejen zácpu, ale také další nemoci spojené s tlustým střevem, a odstraňují též toxiny uvolňované při detoxikaci.“
Dr. Frej, centrum přírodní medicíny, http://dr.frej.cz/
Čtěte téma: Povánoční očista? Ano, ale rozumně
V žádném případě ji nedoporučuji k hubnutí
Bc. Monika Divišová, výživová poradkyně
„Colonhydroterapii nebo pravidelné klystýry v domácím prostředí doporučuji jako součást pravidelné detoxikace organismu. Mechanické čištění tlustého střeva doporučuji kombinovat s odlehčenou detoxikační dietou, jaterní očistou nebo půstem. Jako vhodnou ji vidím také při potížích typu bolest hlavy, stres nebo nadýmání. Využití colonhydroterapie spojuji vždy s myšlenkou pročištění, dostatečného vyživení a ozdravení organismu.
V žádném případě ji nedoporučuji jako prostředek k hubnutí. Vyčištění střev je sice spojeno se snížením hmotnosti, ale pouze v důsledku jejich vyprázdnění.“
Wellnessia centrum péče, www.wellnessia.cz
Přečtěte si: Půst není redukční dieta
Je to nepřirozená cesta
Mgr. Monika Nevolová, výživová poradkyně a wellness koučka
„Když už se během intenzivní colonhydroteraie vyplachují usazeniny a toxické látky ze střeva, vyplavují se současně i prospěšné mikroorganismy, a ty je pak nutné opět doplnit v podobě probiotik.
Podle mě je to nepřirozená cesta. Soustředit se navíc jen na střevo je hloupé; navíc, střevo, nos, plíce a vagína mají samočisticí schopnosti na principu zevnitř ven, takže jakýkoli zásah zvnějšku dovnitř je sliznicí vnímán spíš jako agrese a narušení samočisticích procesů… Colonhydroterapie jako doplňková berlička v rámci komplexních očistných programů, nebo z důvodu nějaké plánované operace… ale jinak tomu nefandím.“
Life Koučing, www.lifekoucing.cz