Hysteroskopii lze podstoupit i bez anestezie. Roli nehraje věk ani chronické nemoci

5. 9. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Endoskopické vyšetření dělohy ročně podstupují tisíce žen. Většinou pod celkovou či částečnou narkózou, ačkoliv to většinou jde i bez ní. Zákrok bez narkózy je rychlejší a šetrnější a žena se vyhne předoperačním vyšetřením i neschopence.

Hysteroskopie je endoskopické vyšetření dělohy skrze pochvu a děložní hrdlo. Jak uvádí Wikiskripta, od roku 2009 je možná v ČR i ambulantně. A s tím souvisí i to, že zákrok lze provést i bez narkózy. Přesto se řada žen se o této možnosti vůbec nedozví a v zemi ji preferuje jen několik málo pracovišť, zpravidla soukromých klinik.

„Ve světě jednoznačně dominuje varianta bez anestezie, je totiž vhodná pro 90 % pacientek. V Česku jsme tak trochu zaspali dobu, protože řada lékařů tuto možnost pacientkám nezmíní a posílá je rovnou do nemocnic, kde zákrok podstoupí v celkové nebo částečné anestezii,“ podotýká gynekolog Petr Kovář, jenž se hysteroskopie bez „uspání“ specializuje a provádí je na své klinice.

Zákrok hradí pojišťovny

Hysteroskopie s narkózou v ČR stále převládá navzdory tomu, že i varianta bez ní je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pokud tedy má zdravotnické zařízení smlouvu s pojišťovnou pacientky, ta jej nehradí. Je ale dobré si to předem ověřit. „Obecně je to výkon hrazený, vyskytnout se ale mohou nějaké formy ‚manipulačního‘ poplatku, např. za jednorázové prádlo. U nás ale třeba pacientky nedoplácí nic,“ říká lékařka Martina Novotná z další soukromé kliniky, kde je možné hysteroskopii bez narkózy podstoupit.

Žena díky operaci po desítkách let zase vidí. Hned po zákroku si prohlížela rybičky Přečtěte si také:

Žena díky operaci po desítkách let zase vidí. Hned po zákroku si prohlížela rybičky

Vyhnout se narkóze má přitom své nepopiratelné výhody, protože bez ní je hysteroskopie šetrnější, rychlejší a pro pacientku méně zatěžující. „Žena, která jde na zákrok do nemocnice, v ní obvykle stráví dva až tři dny, musí absolvovat předoperační vyšetření včetně rentgenu srdce a plic a zátěž spojenou s anestezií. A zdravotní systém to samozřejmě stojí peníze,“ vyjmenovává Štěpán Machač, předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti.

Jak hysteroskopie probíhá

Hysteroskopie se provádí tenkým operačním nástrojem o maximální tloušťce tří milimetrů. „Je tedy tenčí než ten, kterým se zavádí děložní tělísko,“ podotýká gynekolog Petr Kovář.

Při vyšetření lékař prohlédne dělohu a může z ní také odebrat vzorky tkáně. Z dělohy lze tímto způsobem odstranit také polypy, myomy, srůsty a další léze. Délka zákroku zpravidla nepřekročí čtvrthodinu.

I bez použití anestezie je zákrok prakticky bezbolestný. „Podle našich zkušeností polovina pacientek necítí vůbec nic, asi 45 % zažívá lehkou nepohodu srovnatelnou s menstruací a asi pět procent žen při zákroku lokálně umrtvíme, podobně jako zubař znecitliví chrup,“ popisuje Petr Kovář.

Po ambulantní hysteroskopii bez anestezie pacientka odchází hned domů a zákrok ji zpravidla nijak neomezuje v běžných aktivitách. Nepotřebuje tedy neschopenku či čerpat dovolenou.

Bojíte se narkózy?

Pro koho je ošetření bez narkózy

Vynechání „uspání“ je vhodné pro ženy, kterým hysteroskopii lékař doporučil kvůli abnormálnímu krvácení, neobvyklému ultrazvukovému nálezu, ale také třeba při potížích s nitroděložním tělískem či kvůli potřebě odstranit zbytky placentární tkáně po porodu či potratu. Podstupují jej také ženy při problémech s bolestivou menstruací, řešení neplodnosti či kvůli neschopnosti donosit dítě.

Ze šetrnější varianty profitují především ženy po porodu, protože při zákroku bez anestezie nemusí přerušovat kojení či dítě od něj odstavit. Zákrok lze podle lékařů nabídnout i pacientkám, jež se léčí s chronickými nemocemi, protože anestezie pro ně představuje zvýšené či neúnosné zdravotní riziko. Omezení není dáno ani věkem. Petr Kovář uvádí, že tímto způsobem ošetřují i ženy nad 90 let.

Jako každá metoda, má ale i použití hysteroskopie bez narkózy své limity. Není vhodná například u větších chirurgických zákroků, kdy se pomocí endoskopu zobrazuje vnitřek operované dělohy.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).