V článku chybí jeden stěžejní údaj. Co je podle autora "seniorský věk".
Jediné co jsme se dozvěděli je tvrzení že golf se hraje i po šedesátce. No jo, ale považovat golf za sport je to samé, jako považovat za sport i procházky či chození na houby. Nemluvím o tom, že chození po lese je určitě fyzicky náročnější než jízda na golfovém vozíku a párkrát se trefit do míčku.
tsd
Prosím vás věkový průměr je jedna věc. Od kterého věku však pan sportovec považuje člověka za seniora a zachází s ním jako se seniorem je věc druhá. V článku chybí hranice seniorského věku pro účel zařazení do kategorie. Dám nápovědu: mladší žáci, starší žáci, dorostenci, junioři, senioři. V každém sportovním odvětví je to přesně dané. Tady se o věkové hranici taktně mlčí.
tsd
Měla jste zřejmě na mysli tento "vše vypovídající" odstavec:
Kolik tak člověk nachodí?
Starší lidé chodí většinou devět jamek, na osmnáct jamek si spíš berou vozík, to už je dost namáhavé i pro fyzicky zdatného člověka. Takže je to pokaždé tak šest kilometrů.
Nejdříve se čte a pak se píší reakce, paní Krbcová. :-))
Přitom by stačilo napsat " Omlouváme se , máte pravdu, doplníme."
tsd
Když bude dědeček chodit cvičit do posilovny a pečovat tak aktivně o své zdraví, tak mu zdravotní pojišťovna ještě připlatí.Na golf ale ne.Trenéři jsou školení a určitě dohlédnou,aby si dědeček neublížil.Většina posiloven už má i seniorské programy, přizpůsobují i cenu za hodinu pro seniory, takže je jedno, jestli se začne v 60ti nebo v 70ti letech. Hlavně, že se začne. A je to úžasné. Vy mladí budete mít s námi seniory mnohem méně práce, když se my, dědečkové a babičky, budeme udržovat co nejdéle v kondici. A taky můžete mít dobrý nápad na dárek pro babičku nebo dědu-permanentku do posilovny.
Dle ontogenetického vývoje člověka je stáří definováno 60-75let, dle některých jiných definic jako WHO atd. je hranice seniorů 65. Takže vycházíme z této hranice.
Rozhodně bych nesouhasil s tvrzením, že golf není sport. Samozřejmě, že se i golf dá dělat s mírnou nebo vyšší intenzitou, ale odchodit s bagem 18 jamek a odpálit několik desítek míčků není nic jednoduchého.
No vidíte a podle definice WHO pro potřeby např. vakcinace je senior definován jako 50+.
O to ale nejde. Jde reálně o to v jakém věku zařadíte člověka do speciálního cvičení pro seniory. To jsem se stále nedozvěděl. Řídí se to opravdu věkem, nebo sešlostí tělesné schránky? Mnozí čtyřicátníci jsou na tom hůř než cvičený šedesátník. Jak je to tedy?
tsd
P.S. Amatérský golf je stejný jako cyklistika na elektro kole. Vzdáleně to připomíná sport, ale procházka po horách je rozhodně náročnější.
Děkujeme za upřesnění.
Definic je více, máte pravdu....pro jednotlivé potřeby je to pokaždé trochu jinak :)
Klidně k nám doražte a uvidíte kdo se považuje za seniora a zda tam třebas už patříte, nebo zda ještě budete chodit na "normální" lekce.
My to nijak striktně nerozlišujeme pro účely cvičení, ale pro účely platby za službu máme hranici 65.
Určitě máte pravdu, že kondice se velmi liší a znám spoustu 60nic a 60níků, kteří mají kondici lepší než spousta středoškoláků.
Každý sport má mnoho podob.
Ale zkoušel jste někdy golf? Projít si, třebas jen 9ti jamku? Nebo odpálit 200 míčku "jen tak" na driving range?
I "pivní" procházka po horách může být zívačka :)
Možná jste si odpověděl sám....."Hraji příležitostně. Je to jen procházka....".
Zkuste si golf zahrát výkonnostně (závodně) - ikdyž se domnívám, že tenis, golf apod je provozuje soutěžně, nikoliv závodně - , tak jak se možná snažíte hrát tenis a pak hodnoťte míru zatížení.
A až budete na stejné úrovni (dle žebříčků, handicapů apod) tak třeba změníte názor.
Je samozřejmé, že každý sport/pohyhová aktivita má své a každý sport/pohybová aktivita se dá dělat nudně bez zadýchání se, zapocení se a s minimálním zatížení pohybového aparátu. ALE!!!!! také se dá dělat na výkonnostní úrovni.
I běh může být nudná aktivita když se budete ploužit rychlostí 10km/h. Ale zkuste zrychlit na 15km/h.
A možná v tom je ten problém, na který zde stále narážíte, nechcete nebo možná spíše neumíte si v daném sportu/pohybové aktivitě najít tu správnou intenzitu.
Doporučil bych Vám absolvovat několik tréninkových lekcí s kvalitním trenérem golfu. A možná Vám to pomůže pochopit o čem golf je.
No, a pokud ani tak nic....tak berte golf jako, sice podle mě trochu dražší, relaxační procházku :)
Vždyť sport a pohybová aktivita by měla být o radosti a ne o výkonu.
Jste sice skvělý teoretik, ale když se ptali Martiny Navrátilové, do kdy lze hrát tenis na vrcholové úrovni, odpověděla se smíchem a nadsázkou "tak to padesáti" bylo ji padesát a měla v té době už trochu fyz. potíže a s vrcholovým tenisem končila jako nejstarší tenistka ve 49 letech.
Golfista Jerry Barber hrál na profesionální turnaj PGA tour v 77 letech.
Tento fakt jasně vypovídá, jak je to s tou náročností.
Snad ani nemá cenu to dále okecávat, nemyslíte?
tsd