Kečup v tataráku není místní zvyk, ale ingredience, která do Tatarského bifterku prostě patří. Samozřejmě mluvím o kvalitním kečupu, který se používá, jako přílohová studená omáčka, a ne, jako základ vaření. V tom souhlasím a myslím, že je to odpornost. Do tataráku však patří stejně jako žloutek a worchester. Tradiční recepty holt :)
Bohužel,je mi líto,ale pán měl pravdu.Navíc rodnou zemí guláše není Maďarsko,ale Mexiko.Pokrm,jako guláš Maďaři ani neznají.Pod názvem guláš se tam opravdu podává polévka.Nejblíž k našemu guláši má asi perkelt,ale guláš to rozhodně není,navíc se nezahusťují moukou,ani jíškou,zahustí se to zeleninou-cibule,rajčata,paprikový lusk.Dále chuť guláše totiž vůbec nedělá cibule,když přijde na věc může se vynechat.Od doby co se k nám začala vozit "přeslazená" cibule z Mexika,mi přestala v guláši chutnat a tak ji tam prostě nedávám.Dokud jsem neřekl-nikdo zatím vůbec nepoznal.Stačí místo ní přidat drobet rajčatového protlaku,ale opravdu jen ždibínek.Chuť a barvu guláše dělají především prášková paprika a jíška.Na paprice nešetřit,chce to opravdu nejkvalitnější co seženete.Nejlépe objednat z Maďarska.Na internetu jsou obchůdky,které nabízejí.Maso naopak co nejošklivější flaksu flaksovitou-dodá lepší šmak.Dělám tak,že na sádle osmahnu maso.Vysmahnout na tuk a drobet připéct.Pak hned přidám mouku(1-2 lžíce,podle toho,kolik chci omáčky) a udělám jíšku vlastně s masem.Přídám drobililinek protlaku-běžně dávám menší kávovou lžičku,zasmahnu,přidám polovinu až tři čtvrtiny dávky papriky,dvakrát míchnu a zaleju horkou(ne vařící-nadělaly by se žmolky)vodou.Přidám sůl,kdo chce může dát bujon kostku.Vařím do změknutí masa,průběžně dolévat vodu-pro změnu vařící,aby maso bylo tak akorát ponořené.Když maso změkne,přidám pro barvu zbytek dávky papriky,chvíli povařím.Přidám chili-každý jak má rád,může se přidat i až na talíři,pokud někdo z rodiny nejí pálivé.Komu nevadí chemie,je výborné osolit méně a doladit glutasolem.Myslím,že občas neuškodí.Glutasol dávat těsně před vypnutím,jinak omáčka zhořkne.Pak hned přidáme majoránku,ne moc není to bramboračka :)
Promíchnout,pod pokličkou nechat uležet 10-15 minut.Olizovací gulášek sníst a chválit kuchaře.Zapíjíme pivem ze sedmého schodu. :)
I já jsem léta zkoušel různé varianty přípravy guláše a zjistil jsem, že není třeba skoro zahušťovat.
Někdy vůbec, protože záleží na tom, kolik se dalo cibule a o jaký guláš jde, ale myslím si, že se hlavně mluví o hovězím guláši.Já totiž po vyndání masa základ ponorným mixérem rozmixuji a je hotovo – zahušťěno.
hmm odkazovat se jako zdroj informací na wikipedii, kterou muze kazdy upravovat podle sve nalady, neni nijak moudre a neni duvod pro nadavani.
pravdou je, ze gulas jako takovy je puvodne z turecke kuchyne odkud byl prevzat do madarske kuchyne a nasledne presel k donasi. Je nutne si uvedomit, ze pri kazde prevzati do dalsi narodni kuchyne se menil.
Super recept - žádnej striktní návod, kterej umožní každýmu přizpůsobit si to jak chce a jak má kdo rád. Už mě unavujou všichni ti chudáci, co se opájej pocitem vlastní dokonalosti a zpoza klávesnice pak namyšlenecky kritizujou každou snahu stylem ala Pohlreich (to je stále úplně jiná liga a je to jeho job). Masox - no a co?!! Komu by se chtělo dělat vývar z kostí. Kořenící směs - a co jako kua! Dyk je tam to samý koření, kerý tam pak sami namýcháte a možná ještě lepší.
Pár vlastních postřehů: S chlebem to moc nepřehánět, jak píše autorka, když se dá dost cibule, tak se gulášek zahustí přirozeně sám. Druhej den je guláš ještě lepší!!!
Přístup "jak kdo má rád" nech Babicovi a radši se vzdělávej. Zjistíš, že to jde bez náhražek i milionu surovin. Kvůli takovým, jako seš ty, jsme zaplavený instatníma kejdama z pytlíku, který nemají s chutným jídlem nic společného.
Tady nejde o masox/vývar, ale o to, že ani jedno nemá v guláši co dělat.
A když už si někdo chce do původního guláše cpát chleba, majoránku a nevím co ještě, tak ať tomu teda aspoň neříká guláš, ale třeba "hnědá omáčka mojí tchýně".
A abych byl konstruktivní - GULÁŠ = hovězí kližka/krk, cibule, pepř, sůl, sladká paprika - to je vše! Není potřeba cokoliv přidávat, zaměňovat apod.
Kdysi jsem četl knihu Achille Gregora s názvem Muž v zástěře. Ten napsal že do správného guláše patří alespoň 3 druhy masa a zásadně nevařit, jen dusit. Po dokončení dušení lze přidat vodu. Nakonec napsal: "Teď vezměte hrst mouky nebo rozmočený chleba, guláš tím zahustěte a běžte ho vyhodit do popelnice, to není guláš." Zahustit se musí dostatečným množstvím cibule kterou je možno rozmixovat.
Recept je výborný, sám jsem ho vyzkoušel. Jinak jsem ještě našel super recepty zde - www.gulasrecept.eu
Předpokládám že všichni máte rádi guláše... máte někdo nějaké speciální domácí recepty? http://gulasrecept.eu Docela bych chtěl změnu :)
1.finta - maso nechte pár dní odležet zabalené v igelitu dole v lednici. když do masa otlačím prsty, otisk by měl v mase zůstat, maso by nemělo hned nabývat původní tvar. příliš čerstvé maso budete vařit dlouho a poleze do zubů. v chuti žádná změna
2.finta - zkuste jednou sladkou papriku nahradit zauzenou mletou. další vrstva chuti
3.tip Úplně jsem zapoměl připomenout důležitou zásadu. Boj o zahušťování nevedu. Jen je třeba připomenout, že když do gulášku přidám mouku, pivo bo chléb, musím si být jist, že žádný ze strávníků není citlivý/alergický na lepek. To je hlavní důvod vyřazení těchto surovin z profi kuchyně.. vařit tzv. čistě bez mouky
Vážená paní (slečno),
Vaše podání guláše je ... jak to napsat, MASAKR. Jako žurnalistka snad své řemeslo ovládáte. Nedokáži to hodnotit. Ale vařit, alespoň guláš, prosím, nezkoušejte. Ve Vašem případě nebudou roky hledání k ničemu. Jak se v Čechách již po staletí říká: "ševče, drž se svého kopyta!"