Do teď jsem netušil, že je to v Česku trestný čin. Měl jsem pouze za to že vás neoddají.
Údajně (říkalo se dříve mezi lidmi) si u nás může vzít bratranec sesřenici, což se mi ale také zdá být nedobré (rozhodně nelákavé). Vždyť rodiče takových dětí jsou sourozenci. Nicméně si myslím, že kriminalizace není na místě, a ani ve snu by mne nenapadlo že dnes je to trestný čin.
Sňatky sestřenic a bratranců zakazovalo římské právo. Ve středověku to již bylo volnější, ale byla třeba vyjímka od papeže, takže to mohla využít reálně asi jen aristokracie. V některých rodinách toho využívali až příliš často, např. španělská větev Habsburků. Za první republiky bylo potřeba povolení zemského prezidenta. Bratranec a sestřenice mají koeficient inbreedingu 25% což není sice žádoucí, ale je to přípustné, v chovatelské praxi nic neobvyklého. Podobně by tomu bylo i u sňatku nevlastních sourozenců.
Bratranec se setřenicí trestný není. Je tu ale jiný problém a sice adopce. V reálu existují manželství, a je jich u nás nezanedbatelný počet, které produkují děti tempem co rok, to jedno a své ,,výrobky" dávají k adopci. Úřady ovšem dětem jejich biologické rodiče tají, takže existuje reálné nebezpečí, že se, jako naprosto cizí lidé, setkají a vezmou pokrevní příbuzní a na průšvih se přijde teprve na základě genetických testů po narození defektního dítěte! Takže primárně by se měl řešit tento problém a teprve potom, nějaký rekreační sex.
Ano stal, no a co? On nemusí být biologický otec (a občas není) shodný s „matričním“ otcem a toto často otec i ví (manželská nevěra, nebo určení otcovství prohlášením na matrice) a je s tím srozuměn. Jediná možnost by pak byla, že dva lidé, kteří by spolu chtěli mít sex, by se před tím museli podrobit testům zda nejsou příbuzní.
§ 188
(1) Kdo vyrobí, sobě nebo jinému opatří anebo přechovává předmět určený k nedovolené výrobě omamné nebo psychotropní látky, přípravku obsahujícího omamnou nebo psychotropní látku nebo jedu, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve větším rozsahu,
b) spáchá-li takový čin vůči osobě mladší než osmnáct let, nebo
c) získá-li takovým činem značný prospěch.
§ 188a Šíření toxikomanie
(1) Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 vůči osobě mladší než osmnáct let, nebo
b) spáchá-li takový čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.
takže, kde že máme tu "stoosmdesátosmičku" jako soulož? :D