Loňský rok byl na falšované ryby plodný, v březnu našla inspekce falšovaného pangase, ve kterém bylo padesát procent vody. V květnu obdobný případ řešila v prodejně Tesco, kdy našla v tresce dvacet šest procent nedeklarované vody. Potíže se nevyhnuly ani velkoobchodu Makro, které prodávalo mečouna plného rtuti.
Stejný dovozce, stejné problémy
Ani s novým rokem se situace nějak zvlášť nezměnila, potvrzuje to čerstvý nález Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která v tržní síti našla falšovanou tilápii nilskou. Falšovanou rybu, kterou můžete znát jako okounovce nilského, našla v Aholdu.
Na obalu bylo uvedeno, že váží pět set gramů, po odkapání měla vážit tři sta sedmdesát pět gramů. „Laboratorní rozbor, který SZPI provedla tzv. okapovou i dusíkovou metodou, prokázal, že skutečný obsah masa v balení je pouze 295 g. Z výsledků analýzy vyplynulo, že na povrchu ryby se nacházelo větší množství ledové glazury, než výrobce uvedl na obalu. Dále rozbor prokázal, že přidaná voda se nacházela i uvnitř rybího masa, kam ji výrobce dodal v předchozí části výroby. A o této skutečnosti nebyl spotřebitel na obalu žádným způsobem informován,“ uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Mimochodem dovozcem, který do Aholdu tilápii nilskou dovezl, je opět firma Frigoexim, která loni v červnu dodala do Makra falšovanou tresku, a to opakovaně.
TILÁPIE NILSKÁ
FILETY BEZ KOSTÍ A KŮŽE S PŘIDANOU VODOU – GLAZOVANÉ
balení: 500 g
datum minimální trvanlivosti: 21. 9. 2017
šarže: LVV045T1603
země původu: Čína
dovozce do EU: Frigoexim s.r.o., Litoměřice.
SZPI nařídila prodejci, aby předmětnou šarži neprodleně stáhl z tržní sítě a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Zdroj: SZPI