Dovozovým jahodám mnohdy chybí typická chuť, protože jde o speciálně šlechtěné pevné a odolné odrůdy, které musí vydržet dlouhý transport. Aby cestu přežily, sklízejí se ještě před optimální dobou zralosti, čímž přicházejí o vůni, částečně i barvu, a především o látky pro lidský organismus příznivé. Zejména pak o vitamín C, jehož jsou jahody výborným zdrojem.
Lokální jahody jsou však zralé, chutné a šťavnaté. „Naše jahody jsou mnohem chutnější než ty, které se k nám ještě nezralé vozí přes půlku Evropy,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka.
Letos začíná jejich sklizeň zhruba na přelomu května a června. U některých pěstitelů si můžete jahody sami nasbírat za výhodnou cenu, jinde prodávají v místě, na farmářských trzích a podobně.
GALERIE: Kdy co roste – české ovoce a zelenina
Stáhněte si náš KALENDÁŘ ČESKÉHO OVOCE A ZELENINY.
Na jahody podle mapy
Ministerstvo zemědělství (Mze) připravilo praktickou pomůcku – jahodovou mapu.
Podívejte se, kam ve vašem kraji můžete pro čerstvé jahody. Sklízí se obvykle až do července. „Než však pro ně vyrazíte, vždy si ověřte otevírací dobu a dostupnost. Oboje se totiž často mění podle počasí,“ upozorňuje Mze. Pěstitelé na stránkách mívají velmi podrobné informace o místech a časech prodeje, možnostech samosběru i o cenách jahod.
- Každý Čech sní za rok průměrně kolem 2,5 kilogramu jahod.
- V roce 2016 v ČR rostly jahody na více než 1 800 hektarech, a to jak v komerčním zemědělství, tak v domácnostech.
Zdroj: MZe