Instantní polévky kupujeme pouze jako nouzové řešení. Většinou do nich přidám i trochu domácích surovin (brambor, vejce, zelenina, houby), protože z toho sáčku, co je údajně na čtyři porce, se dají uvařit max. dvě + jedna dětská. V poslední době jsem se setkal s výrobky, na kterých byla značka "BEZ PŘIDANÉHO GLUTAMÁTU." Zaradoval jsem se, ale radost vydržela jen do té doby, než jsem zjistil, že výrobci glutamát rozštěpují a označují ho jinými názvy, jako např. kvasnicový výtažek, sojový extrakt či hydrolyzovaná rostlinná bílkovina. Takže ona instantní polévka vyrobena "se zaručeně přírodních surovin" je prakticky podvod. Na tento marketingový tah samozřejmě většina hospodyněk naletí, ale časem díky osvětě přijdou na to, jak je to ve skutečnosti.
Z glutamátu se udělal strašák, přitom je to právě to, co dává některým jídlům tu "pravou" chuť. Každý poctivý vývar se má vařit mnoho hodin. Někteří extrémisti dokonce zvládnou vařit vývar i 48h a z 20l udělají 2l. Samozřejmě, vývar vařený půl hodiny žádnou chuť nemá, není tam žádný glutamát.
Když přijde Pohlreich v Ano šéfe do kuchyně, vyháže tam všechny ty dochucovadla a potom udělá co? Vytáhne svůj poctivý vývar. Samozřejmně, že ten vývar je z mnoha důvodů lepší, ale chemicky, to co vyházel obsahuje to samé, co ten vývar (+ něco navíc).
V číně se "glutamátová" považuje za jednu ze základních chuťí.
Abych nebyl špatně pochopen, neříkám, že se má jíst instantní jídlo. To ne. Ale vadí mi, když se sem tam vytáhne nějaká látka a udělá se z ní zabiják. Aniž by se poctivě řeklo, že tu látku přirozeně jíme skoro pořád.
Možná, že se z glutamátu udělal strašák, nicméně pokud si člověk najde odborné informace, je opatrnost na místě. Jsou lidé, kterým glutamát nevadí a po jeho požití žádné problémy nemají Na druhé straně jsou lidé, kteří po požití jídla, které glutamát obsahuje, pociťují bolest hlavy, závratě, zvracení nebo bušení srdce. Lékaři doporučují, že potravinám s glutamáty by se měly vyhýbat děti a těhotné ženy. U dětí může příjem glutamátu hyperaktivitu. Příjem glutamátu měli omezit i lidé s vysokým krevním tlakem.
Dalším problémem je to, kolik člověk toho glutamátu spotřebuje. Určitě nevadí když sní porci polévky ze sáčku nebo když do vývaru z kostí přidá pro dochucení kostku masoxu. Ovšem je třeba si uvědomit, že glutamáty dnes obsahuje řada potravin, kde by to člověk nečekal. Kromě instantních potravin a směsí koření jsou to sýry, paštiky, pomazánky, brambůrky, pomazánková másla, klobásy, slanina, párky, uzené maso, knedlíky, masové konzervy, zeleninová leča a dokonce i kaviár.
http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E621
Pak je možné, že toho glutamátu člověk spořádá víc, než je zdrávo. A u dětí se to násobí ještě víc.
No, ano, každý člověk je jiný, každému vadí něco jiného. Někdo je citlivý a glutamát a složí se po obědě v čínské restauraci, někdo na histamin a složí ho kousek vyzrálého roquefortu, někdo na lepek a někdo se musí vyhýbat všemu obsahujícímu fenylalanin (což je skoro vše). Ale to je snad problém každého jednoho člověka, aby věděl, co může a co nemůže jíst a dával si pozor. Chtít zakazovat vše, na je někdo citlivý, tak bude zakázané všechno a chcípneme hlady. A stejně tak nesmyslné je strašit nějakou složkou potravy jen proto, že několik nešťastníků je na ni citlivější.
Já jsem o tom, že by se měl glutamát zakazovat, nikde nepsal. Já jen tvrdím, že by se měl každý rozhodnout, zda si výrobky s glutamátem koupí či ne. Někomu to vadí, někdo dává na doporučení lékaře nedávat to malým dětem, někdo to ze zásady nekupuje nebo výrobky s glutamátem omezuje. Každý by však měl možnost se rozhodnout. Pokud je však na sáčkové polévce napsáno: "BEZ PŘIDANÉHO GLUTAMÁTU," avšak ve skutečnosti je glutamát rozštěpen a označen názvem kvasnicový výtažek, sojový extrakt či hydrolyzovaná rostlinná bílkovina, tak je to podvod. O nic jiného mě v původním příspěvku nešlo.
Tak zaprvé není rozštěpený glutamát, ale bílkoviny, a glutamát je jedním z produktů štěpení bílkovin.
A za druhé, jak už tady někdo napsal, to samé děláte doma, když vaříte vývar. Taky tím varem v něm štěpíte bílkoviny a vyrábíte glutamát. Máte pak doma na talíři polévky výstražný nápis POZOR GLUTAMÁT? Nebo to je polévka bez PŘIDANÉHO glutamátu, protože obsahuje jen glutamát v ní přirozeně vzniklý?
Nejsem chemik ani nepracuji ve Vitaně, abych se nějak podrobně zabýval štěpení bílkovin. Jak jsem se dočetl, glutaman sodný se prakticky nachází v přirozeném množství v běžné potravě, proto je i v domácí polévce. Tady ale není přece řeč o glutamátu, který se nachází v běžné potravě ve vázané formě, ale o průmyslově vyráběném glutamátu, který se do potravin přidává proto, aby dokázal zesílit chuť potravin.
O glutamátech
http://www.vitalia.cz/clanky/anna-strunecka-jak-prezit-dobu-jedovou/
http://www.youtube.com/watch?v=9-k-bu_ut8U
Já osobně si myslím že prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc, která se zabývala celoživotně fyziologii se zaměřením na metabolismus, vývojovou biologii a na medicínu, není žádná laik. Její vědecká práce je vysoce hodnocena jak na domácí tak i mezinárodní půdě. Stejně vyznívá hodnocení její poslední knihy „Doba jedová“, kterou recenzovali čtyři renomovaní odborníci. Ti ji vesměs vysoce cení bez jakýchkoli kritických výhrad.
Nerozumíte mi. Psal jsem o přirozeném množství glutamátu v běžné potravě versus nepřirozené množství chemicky vyráběného glutamátu. Ještě to napíšu jinak. Glutamát se vyskytuje ve všech rostlinách i živočišných organizmech. Lidské tělo například obsahuje skoro 2 kg glutamátu. Glutamát, který je součástí bílkovin (vázaný), nemůžeme cítit. Volný glutamát (není součástí bílkovin) má přímý vliv na nervové buňky a v ústní dutině vyvolává chuťové vjemy. Nejvíce volného glutamátu obsahuje parmazán, houby, rajčata, hrášek, kukuřice. Glutamát sodný se k účelům potravinářského průmyslu vyrábí fermentací kukuřice, cukrové řepy a třtiny. Proces je složitý a využívá mnoho chemikálií. Výsledkem je bílá, krystalická látka, která se dobře rozpouští a míchá.
Při výrobě glutamátu sodného vznikají vedlejší produkty (D-formy aminokyseliny, mono- a dichloropropanoly, kyselina pyroglutamová apod.), které mohou být příčinou glutamátové intolerance.
K největším lžím potravinářského průmyslu o glutamátu sodném patří tvrzení, že syntetický glutamát je identický s přírodním. Není to pravda: přírodní glutamát se nevyskytuje v D-formě.
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/glutamat-sodny---umely-orgazmus-jazyku/
Kapišto! Už jste pochopil, proč doktorka Strunecká a další vědecké kapacity a lékaři glutamát doporučují omezit?
Jenže právě ten bílkovinný hydrolyzát či kvasnicový výtažek NENÍ syntetický glutamát, ale analog toho vývaru, co si děláte doma (postup je stejný, jen zdroj bílkoviny je jiný než maso) a pak přidáte do omáčky. Ostatně to používali již naši praprapraprarodiče (co jiného je Maggi než bílkovinný hydrolyzát z hrachu a fazolí) od 19. století a zatím lidstvo přežilo. A to před sto lety nechyběla láhev Maggi na žádném jídelním stole.
Promiňte, ale syntetický je od slova syntéza, česky slučování, a tedy syntetický glutamát vzniká slučováním jednodušších sloučenin. Glutamát vzniklý štěpením bílkovin tedy není syntetický, i kdyby vám to tvrdil odporník s dvaceti písmeny před jménem a třiceti za jménem a stál přitom na hlavě a odstrkoval se ušima. A že můžou takoví odporníci vydat knihu a že dokonce jim to někdo dokáže sežrat, jenom ukazuje na úpadek všeobecné vzdělanosti a kritického myšlení ve společnosti.
Knihu „Doba jedová“, kterou recenzovali čtyři renomovaní odborníci: prof. Paul Grof, MD, PhD, FRCP(C), ředitel Centra poruch nálady, Ottawa Univerzita Toronto, Kanada, prof. RNDr. Ludmila Kameníková, DrSc. Farmakologický ústav, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha, doc. RNDr. František Malíř, PhD. Pedagogická fakulta Hradec Králové, Katedra biologie a doc. MUDr. Josef Herink, DrSc. Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Katedra biologických a lékařských věd
Ti ji vesměs vysoce cení bez jakýchkoli kritických výhrad. Podle vás jsou asi všichni hlupáci.
Ano. Američané už za války zjistili, že japonská konzerva stále vítězí. Proč? Japonci zahájili chemickou válku, o které nikdo nevěděl. Strkali do plechu glut.sodný. Tím nevědomky vábily vyhládlé Amíky na své území. S tou délkou vaření je to pravda. Ta jídla mají nezaměnitelnou chuť. Žiji "po staru" (=sporák na dřevo vytápí dům, na sporáku bublá 2 den polívka, žádná TV). Instantní jídla jsou dobrá věc, jako první pomoc, nebo nouzovka. Bohužel VITANA za 25 Kč? NE !
Dejte si do vyhledávače glutamát a tam si přečtěte, že je přítomný ve všech přírodních potravinách. Než začnete o něčem žvanit, zjístěte si o tom podrobnosti. Ženy naletí napro na vše. proto je tak lehké je oblbovat! Stejně, jak mořská sůl, Alpská sůl a pod. Já raději sůl z pravěkých moří, než mořskou z Jadranu a splašků z celé Evropy.