že největším problémem je v případě e-receptů je lékař. Oni totiž mnozí lékaři místo toho, aby se za ta léta, která uplynula od toho, kdy byl zaveden e-recept poprvé a bylo jasné, že ten odklad či zatímní zrušení nebude na věky, měli možnost, že s tím, jak e-recept funguje a co je k jeho využívání třeba, se to naučit. Chodím k řadě lékařů, kteří e-recept používají řadu let, tedy od dob, kdy to bylo na dobrovolnosti. A mohu říci, že už si léta užívám benefitů, které e-recept přináší, zejména pak toho, že jako chronik nemusím po využívání tříměsíční dávky léků k lékaři, kam chodím na pravielné půlroční kontroly, ale e-recept mi bez problémů zašle mailem či na mobil. Praktické a velice pohodlné. A výtky o tom, že autorka a prakticky celé její okolí běhá či běhalo po lékárnách kvůli tomu, že nemohli předepsaný lék sehnat? Nu, to je opět v moci lékaře. Ono stačí, když se podívá do informačního systému a zjistí prakticky to samé, jako zjistí lékárník, tedy to, že lék má výpadek. A nic mu nebrání, aby předespal jiný adekvátní přípravek. Ale to je opět to, co mnoho lékařů neví- V neposlední řadě nic nebrání lékárníkovi, aby nabídl pacientovi za lék, který není či jeho výroba má výpadek, jiný, který je opět adekvátní. A tak bych mohl klidně pokračovat, ale závěrem jen musím konstatovat, že největší překážkou rozvoje e-receptů není systém sám, jak naznačuje autor článku, ale jednoznačně lékaři, kteří se k jakékoliv změně z valné části staví tzv. pr.elí. Je to smutné, když jsou národem vesměs považováni za jednu z nejvzdělanějších profesí. Jen příklad z poněkud jiného soudku: Naše praktická lékařka se zuby nehty bránila napsat mé manželce návrh na lázně, přičemž tvrdila, že na ně nemá nárok. Po delším přemlouvání jí manželka řekla, že je to pro ni práce tak na pět minut a že je věcí ZP, zda jí lízně uznají či nikoliv. Lékařka oponovala, že vyplnění návrhu jí trvá nejméně 20-25 minut. Manželka jí tedy ukázala, kde na netu najde formulář, který mají ZP na svých stránkách, který vyplní přímo na počítači včetně přiložení lékařské zprávy, kterou lékařka stejně vede v el. podobě. Lékařka koukala jako blázen, protože do té doby návrhy pracně vyplňovala ručně. A to prosím není lékař-senior, ale je jí kolem 50 let. Je to smutné, ale je to tak. U mnohých lékařů mám pocit, že jejich vzdělávání skončilo obdržením diplomu a atestací. A mají pocit, že to by jim mělo vydržet celý život, jako to vydrželo mnohým lékařům v 18.-19. století...
Vzdělávání doktorů je o něčem jiném než o vyplňování elektronických formulářů. Znát dokonale mapu webů všech zdravotních pojišťoven a navíc sledovat změny v podmínkách a úhradách? To si děláte srandu.
Každá ZP to má jinak a jinak u nich funguje i marketing. Kdyby to vše měl lékař podrobně sledovat a aktualizovat, tak je to na plný úvazek. A kdy jako by měl ordinovat???
Kritizovat a plivnout umí každý blbec. Ale zamyslet se nad tou kritikou, to už většina nezvládá, nebo nechce.
Jak víte, že to stíhá. Vy víte, že stíhá sledovat všechny změny v poskytování služeb všech zdravotních pojišťoven? O tom tu byla řeč.
Je zajímavé, že ve svém prvním příspěvku jste se o tom slovem nezmínila.
To že e-recept zdržuje je neoddiskutovatelný fakt. To že se s e-receptem naučí po zaškolení zacházet i cvičená opice, je hodně pravděpodobné. To, že pro lékaře zatím nemá žádnou hmatatelnou výhodu je také fakt. To, že pro pacienty to může za určitých předpokladů mít přínos je také fakt.
Takže, pokud vám dobře rozumím, tak když pro lékaře nemá něco hmatatelnou výhodu, tak je to špatné a bude to nejspíš bojkotovat tím, že ho to údajně zdržuje, i když pro pacienta to výhody má. Nu, v tom případě je to pak ovšem tak, že pacienti jsou tu pro lékaře, nikoliv, jak jsem se dříve domníval, lékař pro pacienty. Nu, co s tím nadělám. Naštěstí navštěvuji lékaře, kteří s e-receptem nemají žádné problémy, umí ho poslat na mail i na mobil, dokáží poradit, když se jich na něco zeptám a nepřipadá mi, že bych jako pacient měl právě u nich pocit, že jsem otravný hmyz, protože mu nepřináším žádnou hmatatelnou výhodu...
Jenže, milý zlatý to je obsah jeho práce. Stejně jako obsahem práce lékaře je především léčit. Nevidím jediný důvod, proč nutit soudce nebo lékaře, aby zvládali těsnopis, nebo rychlopis na počítači, popřípadě se zabývat objednávání tiskopisů a praním taláru nebo pláště. Už vůbec ne zjišťovat proč jim vypadává internet. Není povinností lékaře vás upozorňovat na to, že zrovna na té které pojišťovně zvedli příspěvky za očkování a že akce trvá jen do dubna. např.
Ale jo, klidně se mohou věnovat jen a jen své práci. Klidně mohou jako za krále klacka psát lékařské zprávy ručně, když na víc nemají. Ovšem to, že se nehodlají učit nic nového a staví se proti všemu novému, tak o nich leccos svědčí. Je zajímavé, že e-recepty celkem dost lékařů mohlo bez problmů vydávat už léta, ale většina z nich není schopna je vydávat ani tehdy, když jim to zákon předepisuje. JInak pozor, o tom, že by lékaři měli pacienty o něčem informovat, o tom jsem nepsal. Mnohdy to po nich nikdo nemůže chtít, protože od toho přeci oni nejsou, že? A tak mě napadá, jak je možné, že těm lékařům tak nějak velice dobře jde účtování zdravotním pojišťovnám, ač to nedělají jinak, než elektronicky. To se dokázali naučit velice rychle. Ale, pokud se týká dalších věcí, s počítači neumí a učit se nehodlají. Ale ani to vám není divné, že?
Ale oni se samozřejmě vzdělávají a to po celý život, není ovšem nutné aby museli povinně dělat něco, co jim nevyhovuje. Komu e-recept vyhovuje, prosím. Komu ne, ať to dělá tak jak je zvyklý. Počítačová gramotnost nemá s lékařskou odborností společného vůbec nic, jak si naivně myslíte a jak to dáváte do souvislost. To by pak nejlepší doktor byl náš ajťák. Pokud někdo chce informace od zdravotní pojišťovny, je normální zavolat si na info linku ( bezplatnou ), nebo se sám podívat na web a neotravovat lékaře. V každé pojišťovně na to mají celé oddělení a zástupy operátorů.
No, já nevím, jak vy to máte v práci, ale celkem je běžné, že lidé dělají něco, co jim nevyhovuje jen proto, že to vyhovuje někomu jinému. A pozor, netýká se to jen třeba úředníků, ale týká se to i podnikatelů. No, jen si vezměte třeba takové EET. To přeci také nevyhovuje celé řadě podnikatelů, protože jim tak trochu brání v tom, aby kradli jak ODS v 90. letech. Sice to není dokonalé, ale na rozdíl od předchozích vlád, alespoň něco. A co třeba daňová přiznání? Ta také mnoha lidem nevyhovují, s jejich odborností to nemá nic společného a musí je vyplňovat a podávat. JO, milý zlatý, kdyby lidé mohli dělat jen to, co jim vyhovuje, to by byl svět! Proč tedy by, podle vás, měli dělat čeští lékaři jen to, co jim vyhovuje, ale už né jiní lidé nejen v Česku, ale ani jinde ve světě?
09.03.2018 dopoledne se zhroutil systém. Pacienti s E-recepty nic nedostali, lékaři museli použít staré dobré papírové, pokud chtěli, aby pacienti lék dostali.
Stát se to za rok, tak jsou všichni bez léků, protože žádný doktor nebude riskovat milonové pokuty za vystavení klasického receptu.a případné dokazování, že je v tom nevinně.
Je jasné, že by žádný problém nenastal, kdyby to naši zákonodárci nechali trvale v souběhu a na dobrovolnosti. Stejně jako je to v zahraničí
No, zrovna tak by mohla vypadnou elektřina a lékař by se nemohl podívat do zdravotní dokumentace pacienta, protože kolik lékařů ještě dnes má veškeré informace k pacientovi v papírové formě, že? Nu, dám vám příklad: Vezl jsem otce na ambulantní vyšetření, na které byl objednán cca 2 měsíce. A vyšetření bylo odloženo, protože se zhroutila nemocniční síť a lékař se nemohl podívat na výsledky otcových vyšetření krve a CT. Tak byl přeobjednán a na nové vyšetření jsem ho vezl za cca jeden měsíc. Jo, kdyby to v 21. století nechali tak, jak to bylo, tedy kdyby výsledek rozboru krve a CT poslali lékaři v papírové formě, resp. kdyby to nechali na dobrovolnosti a v souběhu, tak tam otec za ten měsíc nemusel. Jo a pro případ, že vypadnou semafory, neměl by být na každé křižovatce v záloze policajt? Jinak já chápu, že se to povedlo "zhroutit" zrovna v době, kdy se o tom hodně mluví. Za pár měsíců by po tom už ani pes neštěkl asi tak, jako dnes už nikdo neštěkne po EET. Tedy krom zlodějských podnikatelů. Ty štěkají pořad. A ještě dotaz: Které konkrétní zahraničí máte na mysli?