Odborníci připravili rady, jak mluvit o válce se seniory

22. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Současná situace kolem války na Ukrajině je psychicky náročná pro mnoho lidí, potíže zaskočí i ty, kteří je nečekali. V případě seniorů je komunikace často ještě obtížnější. Odborníci z organizace Dementia proto nabízejí praktické tipy, které pomohou vše zvládnout bez úhony na duševním zdraví.

Současná situace je obtížná pro nás všechny. Jistoty jsou méně jisté, je těžké si zachovat klid a optimismus. Některé skupiny situaci snášejí ještě obtížněji – například starší lidé, kteří mají vlastní zkušenost s válečnými konflikty, lidé s kořeny v postižené oblasti, lidé osamělí nebo psychicky nemocní či oslabení.

Co se dozvíte v článku
  1. Sdílení emocí je důležité i u seniorů
  2. Senioři válku zažili, nezlehčujme jejich obavy
  3. Tipy, jak mluvit o válce na Ukrajině se seniory

Organizace Dementia se zaměřuje na pomoc, osvětu a vzdělávání v oblasti péče o starší osoby, zejména o lidi s demencí a Alzheimerovou chorobou. Její odborníci nyní připravili základní doporučení, jak v těchto dnech komunikovat se seniory.

Sdílení emocí je důležité i u seniorů

Ředitelka neziskové organizace Dementia Veronika Maslíková shrnuje: „Ve chvílích společenské či osobní krize bychom měli vsadit na sdílení emocí, intenzivní osobní kontakt, vzájemnou podporu a hledání společných pozitivních zážitků.“

Slovo válka patřilo mnoho let do teoretické části našeho slovníku. Teď jej potkáváme denně ve zpravodajství a zažíváme strach. Válka? V 21. století? Kousek od našich hranic? Nejtěžší na současné situaci je, že nemůžeme udělat nic, co by ji zásadně změnilo. Můžeme pomáhat hojit její následky a reflektovat, co se právě děje. O to bezmocnější se mohou cítit senioři, pro které je zapojení do praktické pomoci náročnější než pro mladší ročníky.

Je na nás, jejich blízkých, abychom jim pomohli se s aktuální situací vypořádat.

Senioři válku zažili, nezlehčujme jejich obavy

„Důležité je být nablízku a naslouchat. I když se vám obavy seniora zdají přehnané, neznevažujte je. Vyrůstali v době, kdy válka byla běžným tématem a mnozí z nich si pamatují dětství či dospívání během útrap II. světové války. Aktuální hrozba možná reálná není, zato strach ano,“ říká Veronika Maslíková.

Organizace Dementia proto nabízí několik praktických tipů, jak komunikovat o současných událostech spojených s válkou na Ukrajině (nejen) se seniory:

Tipy, jak mluvit o válce na Ukrajině se seniory


Autor: Dementia

Rozhovorům o válečném konfliktu se nevyhýbejte

Pokud o tomto tématu babička/děda nemluví, neznamená to, že nezažívají velký strach. Pokuste se však při takovém hovoru vytvořit pocit bezpečí a klidu (káva a koláč pomohou).

Nelžete, nezatajujte fakta

Snažte se nacházet a upřednostňovat pozitivní momenty (příklady pomoci, povzbudivé příběhy či fotografie).

Zajímejte se, co si o tom všem myslí

Naslouchejte, s jakými pocity události sledují. Nevyvracejte jejich názory, klidně vyjádřete svůj pohled na věc. Jedna věc je racionální úvaha, druhá tak silná emoce, jako je strach. Maminka se třeba bojí nárůstu počtu imigrantů, kriminality, drahoty, toho, že se konflikt přelije na naše území. A ať už je to reálné, či nikoli, její strach reálný je. Vyjádřete pochopení a ujistěte ji, že se v každé situaci bude moci spolehnout na vás.

Buďte trpěliví

Dejte seniorovi čas promluvit o jeho obavách. Aktuální situace je náročná, matoucí a děsivá. Není snadné vyjádřit, co cítíme. Možná společně najdete nějakou paralelu z minulosti či příběh, který dokáže pocity vyjádřit.

Ujišťujte o své podpoře

Snažte se opakovaně posilovat pocit bezpečí.

Zajímejte se, odkud čerpají informace

Odkud pocházejí zprávy o válečném konfliktu, které senioři sledují? Nedostali náhodou řetězový e-mail „Pravda o válce na Ukrajině“? Zkuste je v takovém případě upozornit i na jiné, vyvážené zdroje informací.

Mluvte s nimi opakovaně a častěji

A nejlépe osobně. Telefon je sice skvělý, ale za ruku vás nevezme.

Závěrem: Nezapomeňte na péči o sebe

Teď, více než kdy jindy, aktivně vyhledávejte pozitivní zážitky. Nejlépe společné. (Český červený kříž připravil Desatero psychické hygieny.)

Zdroj: Dementia

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPCHLÍKY

DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL
EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI
IT A KYBERBEZPEČNOST
RADY NEJEN PRO RODIČE

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).