Vyrazit na prodloužený víkend na Lipno pod stan je určitě super, ale pokud jste si nevzali repelent nebo nejste pro komáry neviditelní, asi teď hořce litujete a kůži si do krve škrábete. Jak se zabavit úporného svědění ze štípanců od komárů, mravenců i včel? Máme pro vás celou řadu osvědčených rad.
Nejlepší je cibule a brambor
Někdy štípanec svědí, jindy i bolí a zasažené místo oteče, byť jde jen o štípanec od komára. Na otoky pomůže solný polštářek. Na bolesti pak platí citron nebo ocet (nejlépe jablečný či vinný), ne nadarmo jsou tyto složky hlavní součástí různých chladicích gelů a sprejů proti štípancům. Máte-li po ruce cibuli, přiložte kolečko na postižené místo a převažte obvazem, bolest by měla ustoupit.
Solný polštářek
Potřebujeme: hadřík, sůl
Postup: Hadřík jemně navlhčíme, zabalíme do něj sůl a pak přiložíme na postižené místo. Vše necháme třicet minut působit.
Trápí-li vás úporné svědění, i tady vsaďte na cibuli. Jestli pach cibule nemůžete snést, stejně dobře vám poslouží brambor či máta, které na čas přiložíte na štípanec. Skvěle poslouží i list z aloe vera. Všechny obklady přikládejte na postižené místo na čtvrt až půl hodiny.
Na svědění po bodnutí pomáhá cibule i máta
První pomoc při bodnutí hmyzem
- Odstraňte žihadlo, zůstalo-li v kůži či sliznici.
- Místo bodnutí chlaďte – v případě bodnutí do úst podejte kostku ledu či zmrzlinu, kůži potírejte chladicím gelem.
- V případě rozsáhlého otoku a zarudnutí nebo celkových obtížích (nevolnost, zvracení, rychlá srdeční akce) podejte ihned celková antihistaminika v tabletě pod jazyk a podávejte je dále do ústupu obtíží.
- Alergikovi vybavenému adrenalinovým perem je aplikujte do svalu.
- Při bodnutí vosou – neutralizujte kyselinou – ocet, cibule, citron.
- Při bodnutí včelou – neutralizujte zásadou – mýdlový roztok, jedlá soda.
- Při zhoršování obtíží proveďte protišoková opatření a přivolejte záchrannou službu – tel. 155 nebo 112.
Babské tipy
Pokud po ruce nemáte vůbec žádnou z výše uvedených bylin či tekutin, pomáhá prý postižené místo potřít nasliněným prstem. Dočasně může svědění zmírnit i potření zubní pastou, dětským pudrem nebo přikládání ledového obkladu.
Pro příště pak zkuste domácí přírodní repelent.
Přírodní bylinkový repelent
Potřebujeme: 1 lžičku levandule, 1 lžičku pelyňku, 1 lžičku kořene puškvorce, 1 lžičku tymiánu, 3 dl lihu či ovocné pálenky, lahvičku s rozprašovačem
Postup: Léčivky smícháme, zalijeme je lihem a vše necháme čtrnáct dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme, nalijeme do lahvičky s rozprašovačem a používáme dle potřeby.
Více k tématu: Přírodní repelenty a první pomoc na štípance