Na českém trhu naleznete velké množství nosítek, ale jen některá splňují základní předpoklady pro ergonomické nošení. Od kolika let jsou nosítka vhodná a podle čeho je vybírat, aby byla pohodlná a abychom dětem neublížili?
- Nosítka a ergonomická nosítka: v čem je rozdíl a která jsou pro děti nevhodná.
Maminky a tatínkové, kteří chtějí nosit i během zimních měsíců, si mohou vybrat z několika variant. „Buď využijí bundy, které jsou vyloženě určené na nošení, nebo si ke své klasické bundě pořídí zateplenou kapsu a svou bundu nechají rozepnutou. Druhá varianta je o něco méně nákladná, první pak pohodlnější,“ vysvětluje Kateřina Borunská z Mamaja group, společnosti, která se specializuje na nošení, přebalování a oblékání dětí.
Existují speciálně zateplené kapsy na zimu. K nim stačí přidat jen botičky, čepičku a nákrčník. Kromě toho si mohou rodiče pořídit kapsy, které lze využít během celého roku, ale v zimě je nutné je vyztužit zimní vložkou. Bundy jsou na tom podobně.
Lze si vybrat mezi vyloženě zimní variantou, nebo například lehčí softshellovou bundou a pořídit si k ní například fleesovou mikinu – obojí s nosícím vkládacím pásem, který oblečení nastaví tak, aby se pod něj vešlo i miminko v nosítku či šátku. „Zkrátka jde o to, zda chcete více slabších vrstev, nebo jednu silnější,“ shrnuje Kateřina Borunská.
Na co byste neměli při nošení v zimě zapomínat?
- Dítě hřejete vlastním tělem a ono hřeje vás, nemusíte to s množstvím vrstev oblečení přehánět.
- Teplé a kvalitní botičky a čepice pro dítě i pro vás se během nošení v zimních měsících vyplatí dvojnásobně.
- Svaly vašeho dítěte během nošení pracují a může se tak zpotit. Zauvažujte o funkčním oblečení.
- Nosící kapsy a bundy nejsou náhradou za nosítka. Musíte si k nim pořídit ještě ergonomické nosítko nebo šátek.
Zdroj: TZ MAMAJA group