Jak upéci dobré cukroví z ořechové mouky a proč ji skladovat v ledničce

16. 11. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ořechové mouky mají sice řadu benefitů, ale nahradit jimi pšeničnou mouku v plné míře obvykle nelze. Jak s ořechovými moukami při pečení zacházet a jak s nimi upéct třeba ořechové linecké?

Ořechové mouky představují alternativu klasické obilné mouky, nejčastěji mouky pšeničné. Do svého jídelníčku je běžně zařazují jak celiaci, pro které mohou být náhradou za mouku obsahující lepek, tak i lidé, kteří chtějí zpestřit svůj jídelníček, nebo do něj zcela nenásilnou formou zahrnout ořechy. Ty jsou mimo jiné zdrojem bílkovin a některých prospěšných tuků. 

Co se dozvíte v článku
  1. Zdravé cukroví, které zasytí
  2. Jak na pečení s ořechovou alternativou
  3. Jak se vyrábí ořechové mouky
  4. Nepodceňujte skladování, využijte lednici

Pokud zatím nemáte s ořechovými moukami žádnou zkušenost a váháte, jak je zařadit například od pečení cukroví, mohly by se vám hodit naše rady a tipy.

Zdravé cukroví, které zasytí

Mouky lze vyrobit ze všech druhů ořechů, dnes už prakticky v každém obchodě seženete nejen mouku mandlovou, kokosovou či lískooříškovou, ale i netradičnější variantu pekanovou, pistáciovou či z para ořechů. „Ořechy jsou bez pochyb nabité zdraví prospěšnými látkami, tělu dodávají nenasycené mastné kyseliny, které působí příznivě na srdce i cévy,“ říká Petra Vránová, ředitelka největší rodinné pražírny oříšků Alika.

Ovšem pozor na kalorickou hodnotu, ořechové mouky mají ve sto gramech kolem 2500 kJ a cca polovinu váhy tvoří tuky, zatímco pšeničná mouka má ve sto gramech kolem 1600 kJ a cirka dva gramy tuku. 

Je však třeba dodat, že zmíněné zdravé tuky mají nízký glykemický index, což znamená, že pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, což z ořechových mouk činí vhodnou surovinu pro diabetiky i dietáře (při konzumaci v rozumné míře).

Ořechy do cukroví. Jak poznat ty dobré, když skrz skořápku nevidíme Přečtěte si také:

Ořechy do cukroví. Jak poznat ty dobré, když skrz skořápku nevidíme

Výhodou ořechových mouk je nižší obsah sacharidů. Ten je v porovnání s moukou pšeničnou o celé tři čtvrtiny nižší. „Připravíte-li cukroví s použitím ořechové mouky, určitě sníte méně kousků než u cukroví připraveného z klasické obilné mouky,“ dodává Petra Vránová. Cukroví je totiž sytivější. 

Jak na pečení s ořechovou alternativou

Pustíte-li se do vánočního pečení s použitím ořechových mouk, můžete zvolit recepty, ve kterých je použita jedna či kombinace více ořechových mouk, anebo je jimi nahrazena pouze poměrová část mouky klasické.

Při zkoušení receptů s využitím ořechové mouky mějte na paměti, že neobsahuje lepek, a proto se těsto špatně pojí, což je u mnoha receptů důvod, proč je nahrazována pouze část klasické obilné mouky její alternativou. Ořechové mouky také více sají tekutiny, takže je třeba v receptech zvýšit množství tekutých složek, například přidáním dalšího vajíčka.

„Nemusíte se však vůbec lekat, receptů s ořechovými moukami je již nespočet. Inspiraci můžete čerpat od ověřených food bloggerek či například na blogu Zdravých ořechů. Pokud si nejste i přesto jisti, mohu doporučit tu nejjednodušší alternativu klasické mouky, kterou je mouka mandlová. Hodí se téměř do všech pokrmů a pracuje se s ní velmi podobě jako s moukou pšeničnou, jen jí použijete o cca ¼ méně,“ doporučuje ředitelka závodu Alika.

Jak se vyrábí ořechové mouky

Výroba ořechové mouky se může zdát pro mnohé z nás velmi snadnou záležitostí, kdy se pouze ořechy namelou, avšak není tomu tak. Po kontrole v laboratoři se ořechy opraží a poté blanšírují, čímž se zbaví slupek. Teprve následně se ořechy melou. „Vzniklá mouka poté prochází separačními síty, která nám pomohou rozdělit finální produkt dle hrubosti, která je u mouky zásadní. Tímto procesem zajistíme, že si zákazník koupí tu nejjemnější ořechovou mouku z opravdu kvalitních surovin. Hrubost mouky je pak u některých dezertů, jako jsou oblíbené francouzské makronky, zásadní a může mít vliv na výsledný vzhled sladkostí,“ vysvětluje proces výroby ořechových mouk Petra Vránová.

Nepodceňujte skladování, využijte lednici

Ořechové mouky je důležité správně uschovat, aby se nezkazily. Vyplatí se tedy kupovat mouky v kvalitním znovuuzavíratelném obale, či je po otevření přesypat a skladovat v uzavřené nádobě ze skla či plastu.

Jsou vlašské ořechy hořké? Může za to špatné skladování Přečtěte si také:

Jsou vlašské ořechy hořké? Může za to špatné skladování

„Co se týče teploty skladování, ořechové mouky jsou na teplo velmi citlivé a mají rády chladnější prostředí, proto volte pro jejich uskladnění spíž či spodní část lednice. Například mandlovou mouku mějte výhradně v lednici, kde vám vydrží zhruba tři měsíce od prvního otevření,“ uzavírá majitelka pražírny.

Linecké ořechové hvězdičky s malinami

Autor: Se souhlasem pražírny Alika

Ingredience:

  • 60 g másla
  • 80 g třtinového moučkového cukru
  • 170 g hladké mouky
  • 110 g pražené lískooříškové mouky
  • 70 g vlašskooříškové mouky
  • ½ lžičky skořice
  • vanilkový extrakt ¼ lžičky
  • špetka soli
  • 1–2 lžíce mléka (přidat až na konci, podle potřeby)

Počet porcí: 25–30 sušenek
Doba přípravy: 30 minut + 2 hodiny chlazení

Postup:
Máslo s cukrem vyšleháme do načechrané pěny. Zvlášť smícháme ořechové mouky, hladkou mouku, skořici a sůl. Pomocí stěrky přidáme směs mouky k máslové směsi a mícháme, dokud se vše nespojí. Pokud těsto nedrží dobře pohromadě, přidáme trochu mléka a vypracujeme. Hotové těsto zabalíme do fólie a dáme na 2 hodiny chladit do lednice.

Po vychlazení těsto necháme asi 10 minut povolit, aby šlo lépe rozválet. Těsto rozválíme (lépe se rozvaluje mezi dvěma archy papíru na pečení, protože je drobivější) a vykrajujeme tvary podle libosti. Vykrájené sušenky naskládáme na plech vyložený papírem na pečení. Pečeme 10–12 minut při 175 °C. Po vychladnutí sušenky slepujeme malinovým džemem.

Tip: Pokud máte vrchní část s vykrojeným tvarem, aby byl vidět džem, a chcete mít sušenky pocukrované, tak před slepováním vrchní vykrojenou část sušenek pocukrujte moučkovým cukrem a teprve poté slepte. Tím zabráníte poprášení malinového středu.

Zdroj: Alika

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).