Názor k článku Jak pít při sportu od anonym - S prominutím, ale tohle je šílenost. Už by...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 8. 2016 11:16

    bez přezdívky

    S prominutím, ale tohle je šílenost. Už by to měl konečně někdo zastavit.

    Pokud se bude někdo řídit radou Homoláče a na každý vypocený litr vypije litr vody, tak taky při troše smůly (nadměrná produkce určitých hormonů) může na delší vzdálenosti umřít.

    V odborné literatuře popsaný příklad Cynthie Luthero (a není jediný) ukázal, že umřít lze po požití cca 6l iontového nápoje (Gatorade) v průběhu 5 hodin. Pila-li by vodu, stačilo by ji ke smrti 5,3 l - při stejné rychlosti příjmu tekutin by umřela by o cca 45 minut dříve.

    Popíjením Gatorade získala cca 142 mmol sodíku, tedy cca 3250 mg (142x23) sodíku - v článku doporučená koncentrace 110 - 170 mg/250ml, znamená 6x4x(110-170) by značila při 6 litrech 2 640 - 4 080 mg sodíku. V podstatě pila doporučenou koncentraci, ale ani maximální hranice by ji život neprodloužila o více než o pár minut.

    Oproti tomu není v odborné literatuře popsán ani jeden případ úmrtí při maratonu ne dehydrataci.

    Lidské tělo má evolucí vyvinutý a za stovky tisíc let života v africké savaně dokonale prověřený systém zachovávání optimální hydratace - jmenuje se žízeň. Neexistuje žádné optimální množství vypité vody před, v průběhu a po aktivitě. Nebezpečí hrozící z krátkodobé (tedy např. při sportu) dehydratace jsou vymyšlené bullshity s nulovou oporou ve vědě i v realitě. Nejlepší maratonci či triatleti dobíhají v teplém počasí se ztrátou tělesné hmotnosti v rozmezí 6 - 10 %. Žádný pokles výkonu se nekoná, limitem výkonu není dehydratace, ale odvod tepla.

    Rozumím tomu, že komerční projekty jako AquaLife chtějí prodávat vodu. Rozumím i komplikacím dlouhodobé dehydratace.

    Ale v okamžiku, kdy ohrožují životy lidí a jenom kopírují dřívější politiku Gatorade, by měly přibrzdit. Instituce sídlící na stejné adrese jako Karlovarské minerální vody, a.s.(Mattoni, MAgnesia, Aquilla, Granini, Yo, Schweppes, Dr. Pepper) se nemůže označovat za nezávislou a to ani omylem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).