Kde přesně bolí žlučník? Proč se začne ozývat a jak tomu předejít

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Žlučník je malý, hruškovitý orgán, nacházející se pod játry. Většinou o něm moc nepřemýšlíme. K tomu dojde obvykle až tehdy, když začne bolet. Bolest se nejčastěji ozve na pravé straně pod žebry. Jak se projevuje a jaké jsou další symptomy problémů se žlučníkem?

Žlučník je spojen s jinými částmi trávicího systému. Ukládá a uvolňuje žluč, kterou produkují játra, aby se účastnila trávicích procesů, přičemž pomáhá především rozložit tuky. Žluč ze žlučníku odchází prostřednictvím žlučových cest do tenkého střeva. Pokud se vyskytnou problémy a začne vás bolet žlučník, je bolest velmi silná, neustávající a patří k nejhorším, které mohou člověka potrápit.

Co se dozvíte v článku
  1. Jak se projevuje bolest žlučníku?
  2. Příčiny bolesti žlučníku
  3. Léčba bolestivého žlučníku
  4. Prevence problémů se žlučníkem

Jak se projevuje bolest žlučníku?

Nezmizí ani se nezmírní při změně polohy, pacientům neuleví ani odchod plynů nebo stolice. Bolesti mohou být tak kruté, že nedovolí sedět v klidu, a dokonce si postižení jedinci mohou myslet, že mají infarkt. 

Co Čechům nejvíc ničí játra? Alkohol to není Přečtěte si také:

Co Čechům nejvíc ničí játra? Alkohol to není

I když je totiž bolest žlučníku nejčastěji lokalizována na pravé straně, může se vyskytnout také ve střední části břicha nebo na hrudi, někdy se šíří rovněž na záda a pravé rameno. 

Kromě silné bolesti se mohou vyskytnout také další příznaky, mezi které patří: 

  • zežloutnutí kůže a bělma očí
  • nevolnost a zvracení
  • horečka, zimnice
  • také světlá stolice

Náhlá bolest může přijít po jídle, zejména po konzumaci velkých porcí, a to hlavně tučných, kořeněných či smažených jídel.

Příčiny bolesti žlučníku

Nejčastější příčinou bolesti žlučníku jsou žlučové kameny. Žlučové kameny neboli cholelitiáza se tvoří ve žlučníku z různých materiálů, nejčastěji však z cholesterolu. Mají různou velikost, mohou být malé jako zrnko soli anebo velké jako golfový míček. 

Mnoho lidí se žlučovými kameny ani netuší, že je mají, protože jim zatím nezpůsobují obtíže. Pokud se nepřihlásí náhlou bolestí, obvykle jsou náhodně objeveny při vyšetřeních pro jiné zdravotní problémy, zejména díky ultrazvuku, výpočetní tomografii (CT) anebo magnetické rezonanci (MRI).

K dalším příčinám bolesti žlučníku patří:

Zánět žlučníku (cholecystitida)

Žlučové kameny mohou způsobit cholecystitidu, což je zánět žlučníku. K tomu může často dojít, když žlučový kámen blokuje odtok žluči ze žlučníku. V té se mohou hromadit bakterie a způsobit zánět.

Další onemocnění žlučníku

Kromě zánětu žlučníku nebo žlučových kamenů sem patří například biliární dyskineze, která ovlivňuje schopnost žlučníku přesunout žluč do žlučovodů, a cholangitida, tedy zánět žlučových cest. Ta se může objevit v důsledku infekce, zablokování odtoku žluči nebo autoimunitního onemocnění, jako je primární biliární cholangitida (nazývaná též primární biliární cirhóza), která postihuje játra chronickým zánětem žlučovodů, který je nevratně poškozuje a vede k jejich postupné destrukci.

Trápí vás potíže se žlučníkem?

Polypy

Jde o abnormální výrůstky tkáně uvnitř výstelky žlučníku. Tyto polypy jsou většinou neškodné, ale mohou způsobit komplikace, jako například zánět. Asi 5 procent polypů žlučníku stojí za vznikem rakoviny.

Zjizvení žlučovodů

Zúžené žlučovody následkem zjizvení mohou také způsobit bolestivé obtíže. K tvorbě jizev může dojít z mnoha příčin, včetně infekcí, žlučových kamenů, zranění nebo konzumace alkoholu a drog.

Rakovina

Rakovina žlučníku je vzácná forma rakoviny. Jde o obtížně diagnostikovatelné onemocnění, na které se často přijde teprve poté, co se rakovina rozšíří dále do těla. Příznaky mohou zahrnovat bolest břicha, zejména vpravo nahoře, stejně jako hubnutí, žloutenku a nadýmání. Také nádory žlučovodů, které mohou stát za bolestivými projevy, bývají mnohdy objeveny až v pozdní fázi.

Léčba bolestivého žlučníku

Léčba bolesti žlučníku závisí na příčině a závažnosti stavu konkrétního pacienta. V první fázi jde o léky proti bolesti při záchvatech žlučníkových obtíží. V případě infekce přijdou na řadu antibiotika, někdy je však nevyhnutelné odstranění žlučníku. 

Lidské tělo nepotřebuje žlučník k tomu, aby fungovalo, a jeho odstranění je pro pacienta obyčejně velkou úlevou. I poté je možné trávit potravu, protože játra budou i nadále produkovat žluč. Místo toho, aby byla uložena ve žlučníku, začne se díky konzumaci jídla uvolňovat přímo do střev. 

Operace žlučníku: je bez něj lépe? Přečtěte si také:

Operace žlučníku: je bez něj lépe?

Mnoho lidí se také ptá, jak poznat rozdíl mezi bolestí žlučníku a jater. U bolesti v břiše bývá často obtížné rozeznat, co ji způsobuje. Nicméně játra nemají žádné receptory bolesti, takže pokud máte pocit bolesti v oblasti jater, jde pravděpodobně o problémy v okolních tkáních a klidně i v celém břiše. V případě náhlých silných bolestí nebo chronických, i když méně těžkých obtíží, je nejlepší obrátit se na lékaře, aby mohla být zjištěna příčina.

Prevence problémů se žlučníkem

Nejlepším způsobem, jak předcházet záchvatům žlučníkových bolestí, je dodržování pravidel zdravého stravování. Některé potraviny totiž mohou způsobit problémy se žlučníkem nebo zhoršit stávající obtíže. Měli byste se vyhnout konzumaci vysokého množství:

  • nasycených tuků
  • cukrů
  • sodíku
  • rafinovaných sacharidů
  • smažených, tučných a kořeněných potravin

Do běžné každodenní stravy je naopak dobré doplnit:

  • libové maso a ryby
  • rostlinné potraviny
  • ovoce a zeleninu
  • potraviny s vysokým obsahem vlákniny
  • celozrnné potraviny
  • nízkotučné mléčné výrobky

Důležitá je také ukázněnost ve stravování, tedy nevynechávání jídel ani snaha o příliš rychlou redukci hmotnosti. Pravidelná fyzická aktivita může také pomoci předcházet problémům se žlučníkem a trávením obecně.

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).