Pivo nesmí být přechlazené - hrozný zlozvyk mnoha hospod. Naši předci věděli, proč mluví o "sedmém schodu do sklepa". Rád se vrátím do hospody, kde mají ještě porcelánové tácky, nebo kde mi v zimě, když mě škrábe v krku, přinesou ohříváček (dříve naprostá samozřejmost). A na rozdíl od autora se domnívám, že pivo hnané vzduchem je klasika; jak je tam CO2, tak je to vždy krkačka.
Větší KEG má 50 l, to je v ideálním případě až 100 piv. Pokud sud stojí 3 dny, vyčepuje se z něj za den 33 piv, při průměrné otevíračce 10 hodin to jsou 3 piva za hodinu. Takové hospodě nepomůže ani směs vzácných plynů z okraje galaxie.
Biogon je fajn věc, obsah dusíku umožňuje vytvořit vizuálně přitažlivou, napohled hustou a krémovou, pěnu a lépe se tak vysvětlují dvoucentimetrové podmíráky.
Zapomněli jste na dusík, Ten považuji za vhodnější, nežli biogon. Má blíže ke složení vzduchu než B. Srovnejte si hlavně obsah CO2. Jen v něm není kyslík a "bordel" ze vzduchu.
Dusík se navíc v pivu nerozpouští jako CO2, tedy žádné krkání.
A staré dobré zkušenosti radí točit pivo natřikrát.
Tak pozor, když píšete že hospoda s 10 kohoutama co nemá výtoč točí špatný pivo, to nemusí bejt pravda, mam to vyzkoušený u nefiltrovanýho živýho piva, protože pokud má sudy v chladu a sanituje trubky a netlakuje vzduchem, tak z vlastní zkušenosti můžu potvrdit že pivo může vydržet výborný i měsíce a spíš než aby se kazilo tak zraje.
Měsíce? A to třeba které? Doba spotřeby u nefiltrovaných a nepasterizovaných piv rozhodně nejsou měsíce a je jedno, jestli je ve vychlazené místnosti, jak se narazí, začíná proces oxidace ať se to tlačí čím se to tlačí. Rád si na takové pivo ale zajdu a posoudím, zda po třech měsících naražení chutná stejně jako první den a rád se vyvedu v omyl :)
Se dvěma body zásadně nesouhlasím. 1) Biogon a CO2 - PR kecy a marketing. Pokud se nejedná o vesnickou hospodu, kde se za večer vypije 5 piv, je nejlepší pivo honit ven přes kompresor vzduchem. Stačí se o kompresor starat, aby se do piva nedostával "bordel" z kompresoru. Pivo s CO2 a s biogonem pálí v krku a krká se po něm, pivo hnané vzduchem je chuťově nejlepší. 2) Natočení piva na jeden zátah je totální nesmysl. Staří výčepní věděli, že se pivo má natočit alespoň nadvakrát. Proč? Protože se po natočení do poloviny nechá chviličku vyprchat CO2 a pak se pivo dotočí a zůstane mu pěna až do vypití. Piva natočená na jeden zátah si pěnu neudrží, pokud člověk rychle nechlastá.
Ad 1) pokud se pivo vypije rychle, tak klidně. Ale i Vyhláška MZE č. 335 odstavec 3 § 15 říká, že pivo tlačené vzduchem se musí ze sudu vyčepovat do 12 hodin.
Ad 2) Proč by to měl být nesmysl? Nasycení piva určuje pivovar, nikoli výčepní. Pokud vaří v pivovaru přesycené pivo, je to v prvé řadě jejich chyba a ne chyba výčepního. Říz má být optimální pro každý styl (tedy v případě českého ležáku střední až silný) a ne že se bude výčepní snažit "s tím neco udělat" tak, že bude pivo čepovat na vícekrát -- to jen zdržuje a nic neřeši.
A ještě obecně -- nevím, proč by pivo natočené najednou mělo mít špatnou nebo netrvanlivou pěnu. Možná s nějakým HGB produktem velkochemičky, u kvalitního piva v dobré hospodě mi však pěna vydrží po celou dobu konzumace a to i při čepování najednou.
Suchá nebo mokrá pěna je věc každého konzumenta, připadá mi však dost hloupé zatracovat něco na základě nepravdivých argumentů, které možná vznikly při kontaktu s neschopným výčepním nebo špatným podnikem.
Naprosto souhlasím s názorem,po CO a Biogonu krkám,je mi zle,chutná to odporně a pálí mě žáha,o konzistenci bublinek a pěny se už vůbec nebavím,tlakování vzduchem je 100 ajedna,pivo je lahodné bez zbytečných hnusů po těch jejich biogonech,Holt hospodu může mít ten kam se chodí chlastat a ne kde se čeká kdo si dá po 10ti dnech ten Zyklon sajrajt........fuj!!!
Pivo točit najednou po skle? haha. to je klasickej zlozvyk, hlavně velkejch měst, kde se jede "na rychlost". a to že to propagujou i pivovary je daný nejvíc tim, že "říz" se dělá COčkem, takže když se točí z vejšky, tak vyprchá, jenže tak to má bejt, já nechci bublinky, já chci pivo proboha. Pivo má mít říz z chuti, ne COčka, pak si člověk dá 5 a jediný co je, tak že brká o sto šest....
Zvláště poslední bod mě velmi pobavil, pominu-li "točení piva". Jsem rád, že čepuji a točení přenechám jiným. Jinak poslední bod mě rozesmál, jako nikdy. Ještěže ta čerstvá, neunifikovaná, "piva" v sobě mají maltózový sirup, cukr, nebo stabilizátory:o)) Nejen pro to budu vděčný za "unifikaci":o))) V tomto článku jsou velké pravdy, ale nejen díky poslednímu bodu vyjde jakožto BEZBOHÁ SPROSTOTA!
Autor se plete. Naopak pivo na jeden tah je pěkný hnus. Právě se musí z výšky čepovat do sklenice, aby se zbavilo všech bublinek. Pak je i pěkná pěna, která vydrží a hned neklesne. Naštěstí tohle moc dobře ví spousta číšníku a já si mám kde zajít na dobré pivo a tam kde ho lijí na jeden takhis mqtynal tam nechodím.
S 10. tipem rozhodně nesouhlasím.
Za prvé, každýmu chutná něco jinýho. Za druhé, pokud se dodrží všechny předtím jmenovaný tipy tak nemůžete dostat špatný pivo. Za třetí, pojem europivo je už samo o sobě hovadina - Němci dělají pivo jinak stejně jako my nebo Belgičani a ostatní? tam je to zrovna tak, unifikovaný pivo žádný není a jak sem řekl každýmu chutná něco jinýho.
Já třeba nepiju Krušovice, ale narazil sem na hospody kde byli překvapivě dobrý a s tím znovu souvisí první bod - KAŽDÝMU CHUTNÁ NĚCO JINÝHO a pokud je ten pivovar dostatečně velkej jako dejme tomu Krušovice nebo Svijany nebo Krakonoš nebo Pilsner nebo Starobrno nebo i když se mě to vůbec nechce psát tak Staropramen (kterej používám na čištění hajzlíku) - tak to musí znamenat, že má i dostatečně velkej odbyt, takže i když vám to nechutná, tak u stolu vedle si budou myslet něco jinýho a u dalšího stolu zas něco jinýho. Upřímně opovrhuju lidma co "pijou jenom tu svojí Plzeň" (Plzeň jepouze příklad) a strašně si pochutnávají i když je špatně natočená a nesplňuje ani 4 body z tady těch vašich tipů.