Jak poznat opičí neštovice a jak se proti nim chránit

23. 8. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Šíření opičích neštovic není pod kontrolou a kolem nemoci stále panuje řada neznámých. Státní zdravotní ústav proto vydal rady a doporučení, jak tuto chorobu poznat a jak se před ní chránit.

Opičí neštovice patří k zoonózám, tedy nemocem přenosným ze zvířete na člověka. Zároveň jde o infekční chorobu, jež se přenáší mezi lidmi. Za onemocněním stojí nákaza orthopoxvirem.

Co se dozvíte v článku
  1. V ČR se nemocí zatím nakazilo 41 lidí
  2. Proč opičí neštovice vzbuzují pozornost
  3. Rady k opičím neštovicím vydané SZÚ

V ČR se nemocí zatím nakazilo 41 lidí

V ČR dosud hygienici zaznamenali 41 potvrzených případů této nákazy. První byl ohlášen již v květnu. „Výskyt je stále sporadický, přibývají pouze jednotky případů. Celkově ve srovnání s ostatními státy EU patří toto číslo mezi nižší počty, zmínkou například ve Španělsku je hlášeno téměř 6 tisíc případů tohoto onemocnění a v sousedním Německu pak více než 3 tisíce případů,“ uvádí mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZ) Ondřej Jakob.

Podle dřívějších informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jsou v ČR nakaženými zatím jen muži, nejčastěji ve věku 25 až 44 let. Nejvyšší počet nemocných (dle MZ podíl činí 75 %) evidují hygienici v Praze. „Nejvíce jde o případy v partnerské souvislosti, kdy k přenosu nákazy došlo převážně při úzkém osobním a intimním kontaktu,“ uvedl SZÚ v tiskové zprávě z 11. srpna.

Jeden z informačních letáků, které k nákaze vydal SZÚ.

Autor: SZÚ

Přestože je choroba dosud spojována zejména se šířením mezi homosexuály, ve světě jsou známy případy nákazy i u žen a dětí. „Nakazit opičími neštovicemi se může každý, bez ohledu na svou sexuální orientaci a pohlaví. Riziku infekce jsou vystaveni lidé, kteří jsou v úzkém kontaktu s někým, kdo je infekční. Riziko nákazy je vysoké zejména u osob s mnoha sexuálními partnery. Potenciálně jsou v riziku také členové domácnosti a zdravotníci,“ vysvětluje ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Proč opičí neštovice vzbuzují pozornost

Opičí neštovice nejsou novou nemocí, pozornost na ni se ale začala upírat letos v létě, protože onemocnění se začalo chovat jinak, než je u něj obvyklé. Nemoc, jejíž nejčastější výskyt je v Africe, se začala šířit Evropou, kde se dříve objevovala jen sporadicky a u pacientů, kteří si ji nejčastěji přivezli z cest nebo se nakazili od dovezených zvířat.

V Evropě se vyskytly opičí neštovice. Proč se nemáme bát epidemie Přečtěte si také:

V Evropě se vyskytly opičí neštovice. Proč se nemáme bát epidemie

Pozornost úřadů, které napomáhají ochraně veřejného zdraví, vzbudilo také to, že v Anglii byl nedávno popsán vůbec první případ, kdy se opičí neštovice přenesly z člověka na psa. Ve vědecké komunitě proto panují obavy, že by se nositeli viru mohla postupně stát doma chovaná zvířata, a rozšířil by se tak počet dosud známých přenašečů, mezi které patří některé druhy veverek, gambijské krysy, plši, primáti a lidé.

Existuje také riziko zavlečení viru opičích neštovic do populace divokých zvířat žijících na evropském území. To by mohlo vést k tomu, že by se Evropa stala oblastí s tzv. endemickým výskytem této nemoci. Tedy územím, na kterém bychom tuto nemoc zaznamenávali velmi často.

Řada neznámých kolem podstaty onemocnění i jejího šíření jsou důvodem, proč Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila tzv. stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. A to i přesto, že jsou opičí neštovice mnohem méně nakažlivé než třeba neštovice plané, s nimiž ty opičí nemají až na název a některé projevy nic společného, a existuje na ně vakcína, kterou máme k dispozici i v ČR. Úřady navíc nedávno rozhodly o novém postupu v očkování, který umožní podat vakcínu více lidem.

V ČR jsou první vakcíny proti opičím neštovicím, hygienici evidují 22 nakažených Přečtěte si také:

V ČR jsou první vakcíny proti opičím neštovicím, hygienici evidují 22 nakažených

K vyhlášení stavu ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu WHO přistupuje, pokud je výskyt onemocnění vážný, neočekávaný a neobvyklý. „Cílem takového opatření je mobilizovat celosvětové společenství k přijetí koordinovaných opatření ke kontrole šíření této choroby a ochraně komunit,“ říká Hana Orlíková, epidemioložka ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

SZÚ proto vydal informace, jak nemoc rozeznat, a také doporučení, jak jí předcházet. Ústav tím chce zvýšit povědomí veřejnosti o rizicích nákazy tak, aby se před ní každý mohl vědomě chránit svým odpovědným chováním.

Rady k opičím neštovicím vydané SZÚ

Jak se můžu nakazit?

Abyste se nakazili opičími neštovicemi, musíte se dostat do blízkého kontaktu s nakaženou osobou.

Infekce je přenosná i kapénkami, nemusí jít tedy jen o kontakt kůže na kůži (při sexu), rizikem je jakýkoli dlouhodobý kontakt s nakaženou osobou nebo jejími kontaminovanými předměty (oblečení, ložní prádlo, sexuální pomůcky).

Na jaké příznaky si mám dát pozor?

  • Vyrážka s puchýři na kterékoli části těla (počínaje ústy, konečníkem nebo genitáliemi, pokud se přenáší při sexu),
  • zánět a bolest konečníku,
  • zduření lymfatických uzlin,
  • horečka.

Tyto příznaky mohou být doprovázeny bolestmi hlavy a svalů i únavou.

Jak můžu snížit riziko nákazy?

  • Seznamte se s příznaky opičích neštovic a jejich šířením.
  • Pravidelně si myjte ruce, používejte dezinfekční prostředek na bázi alkoholu.
  • Praktikujte bezpečnější sex: Omezte počet sexuálních partnerů, protože vícečetné a časté sexuální kontakty mohou zvýšit riziko nákazy. Používejte kondom, ale mějte na paměti, že jen on nemusí zcela zabránit nákaze opičími neštovicemi. Sexuální hračky by se měly udržovat v čistotě a neměly by se sdílet.
  • Pokud se u vás objeví příznaky opičích neštovic, typicky vyrážka, přestaňte se účastnit festivalů a akcí s velkým počtem lidí a kontaktujte svého lékaře.

Co mám dělat při podezření na nákazu?

  • Vyhledejte lékařskou pomoc a nechte se otestovat, pokud je to doporučeno.
  • Izolujte se a řiďte se radami zdravotnických orgánů.
  • Dejte si pauzu od sexu, dokud nebude výsledek testu negativní.
  • Dbejte na správnou hygienu rukou.
  • Zeptejte se svých blízkých kontaktů a sexuálních partnerů, zda mají podobné příznaky.

Jak se mám chovat, pokud mi lékař diagnostikuje opičí neštovice?

  • Izolujte se a řiďte se radami zdravotnických orgánů.
  • Dejte si pauzu od sexu, dokud příznaky nevymizí a neodpadne poslední strup.
  • Dokud se neuzdravíte, vyhněte se kontaktu s těhotnými ženami, malými dětmi a osobami s oslabenou imunitou.
  • Vyhýbejte se kontaktu se savci chovanými jako domácí mazlíčci. Mezi ně patří psi, kočky, ale i křečci, morčata, králíci a další hlodavci.
  • Sdělte údaje o blízkých a sexuálních kontaktech zdravotnickým orgánům nebo informujte své kontakty sami.
  • Vzhledem k současným nejistotám ohledně přenosu infekce používejte kondom po dobu 12 týdnů po úplném uzdravení.

Zdroj: SZÚ, Vitalia.cz

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).