Půst neznamená úplné hladovění a Velikonoce by se neměly proměnit ve svátky obžerství.
Podle obezitologa Martina Matoulka z 1. lékařské fakulty UK je tradiční čtyřicetidenní půst velmi prospěšný, pokud jej lidé pojmou jako střídmost v jídle a zařadí do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Páter Lukáš Lipenský zároveň upozornil, že v postní době by si lidé měli odříci i alkohol nebo cigarety.
Vejce k půstu patří
„Je velmi výhodné 40 dnů nebo nějakou jinou dobu odlehčit,“ uvedl Matoulek. Namísto hladovění by ale měli lidé očistit tělo po zimě spíš zvýšeným přísunem ovoce a zeleniny a omezením masa a sladkostí. Ideální je prý zařadit do jídelníčku zelené natě, například petrželovou, pažitkovou nebo cibulovou, které mají množství vitaminu A, C nebo železa.
„Vejce rozhodně nezatracovat,“ radí také obezitolog o tradičním symbolu Velikonoc. Tuk obsažený ve vejcích, zejména ve žloutku, je totiž tvořen převážně nenasycenými mastnými kyselinami, které jsou pro tělo prospěšné. Omezovat vejce a jíst spíše jen bílky by proto měli pouze lidé se zvýšenou hladinou cholesterolu.
O případné úpravě jídelníčku při půstu by se měli s lékařem poradit také diabetici. Přísný půst, kdy je zakázáno jíst maso ze savců a ptáků a kdy by se měl člověk dosyta najíst jen jednou za den, se však podle pátera Lipenského praktikuje jen na Popeleční středu a Velký pátek, tedy na začátku a na konci půstu.