Myjeme si ruce, jíme céčko a věříme, že to bude stačit. Sport a stravu moc neřešíme

3. 1. 2025

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Všichni bychom chtěli být zdraví, jen kdyby to moc nestálo – peněz a úsilí. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK se Češi o své zdraví starají hlavně tak, že dbají na mytí rukou, snaží se chodit „na sluníčko“ a čerstvý vzduch a dbají, alespoň to tvrdí, na dostatečný spánek a odpočinek. Sportu a zdravému stravování naopak moc neholdují.

Agentura STEM/MARK na konci loňského roku připravila průzkum, který se zajímal o to, jak se staráme o své zdraví a zda mu během chřipkového období věnujeme trochu větší péči. Zda sportujeme a zdravě jíme.

Respondenty průzkumníci rozdělili do tří skupin podle toho, jak hodnotí svoje  zdraví, zda mají nějakou dlouhodobou nemoc a jak moc jim tato nemoc znemožňuje každodenní aktivity, a to na Vitální, Fungující a Křehké.

Vitální – svůj zdravotní stav hodnotí jako velmi dobrý, nebo dobrý a nemají žádný chronický zdravotní problém, nebo jen takový, který nijak neomezuje jejich každodenní aktivity.

Fungující – lidé v dobrém nebo ucházejícím zdravotním stavu bez chronických problémů nebo s takovým, který vůbec neomezuje, nebo jen mírně omezuje každodenní aktivity.

Křehké – lidé v ucházejícím nebo špatném zdravotním stavu s chronickým zdravotním problémem, který mírně, nebo výrazně omezuje jejich každodenní aktivity.

Vitální jsou častěji muži, mezi Křehké patří naopak častěji ženy. Zdravotní stav se zhoršuje s věkem a naopak je lepší se zvyšujícím se vzděláním a příjmem.

Když se v agentuře ptali, jakými činnostmi či aktivitami se mimo jiné respondenti starají o své zdraví, nejčastěji odpovídali, že dbají na mytí rukou, snaží se chodit dostatečně „na sluníčko“ a čerstvý vzduch a dbají na dostatečný spánek a odpočinek. Polovina Čechů uváděla, že bere doplňky stravy, což byla častější varianta než pravidelný sport a zdravá strava.

Nejvíce si lidé kupují céčko a déčko

Nejčastěji Češi, kteří berou nějaké doplňky stravy, sahají po hořčíku, vitaminu C a vitaminu D. Dále také po zinku a multivitaminům a multiminerálům. Doplňky stravy celkově berou častěji vysokoškolsky vzdělaní a lidé z domácností s velmi vysokými příjmy.

Probiotika berou častěji ženy. Vápník a kloubní výživu berou častěji lidé nad 60 let. Železo zase berou častěji lidé ve věku 18–29 let.

Braní konkrétních doplňků stravy a suplementů se u Čechů podle jejich zdraví téměř neliší. Pouze Vitální berou častěji zinek než Křehcí a naopak Křehcí užívají častěji vápník a probiotika.

Co dělají zdraví a nemocní jinak

Liší se zejména v tom, zda dělají alespoň jednou týdně nějaký sport. Sportují 4 z 10 Vitálních, 3 z 10 Fungujících, 1 z 10 Křehkých. 

„Tady je příčinnost určitě oboustranná. Nejenže sport přispívá k lepšímu zdraví, ale zároveň pokud vám zdraví neslouží, tak pravidelně sportovat nemůžete,“ vysvětluje analytik STEM/MARK Dalibor Stehno. Skupiny se liší také tím, že Vitální častěji uvádí, že chodí dostatečně na sluníčko a na čerstvý vzduch. Křehcí se zase méně často otužují (zde podobně jako u sportu nejspíše protože nemohou).

Zdraví a nemocní se liší ještě v tom, zda se starají o to, aby se zdravě stravovali. Zde mírně vyčnívají Vitální, kterých se zdravě stravují 4 z 10, zatímco u Funkčních a Křehkých to jsou 3 z 10.

Z nabízených možností si lidé zapojení do průzkumu představují pod zdravou stravou zejména vyváženou a pestrou stravu a dostatek ovoce a zeleniny a dále nepřejídání se. Vnímání zdravé stravy téměř nesouvisí se zdravotním stavem respondentů. Jediný významný rozdíl byl v tom, že Vitální častěji než Křehcí uváděli, že zdravá strava podle nich znamená také jíst čerstvé a minimálně zpracované potraviny.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo celkem 510 respondentů reprezentujících českou internetovou populaci nad 18 let proporčně podle pohlaví, věku, nejvyššího dosaženého vzdělání, kraje a velikosti obce bydliště.

Sanopz, OÚNZ, MRI. Zkuste kvíz o zkratkách, které souvisí se zdravotnictvím.

Milujete knihy a seriály ze zdravotnického prostředí? Pak by pro vás náš test mohl být hračkou, protože zkratky týkající se medicíny vám nejsou cizí.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).