Vlákno názorů k článku Tmavé cukry se liší od bílého, stejně jako mezi sebou od Mautycka - Dobrý den, zajímal by mně zdroj informací, z...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 10. 2012 9:22

    Mautycka (neregistrovaný)

    Dobrý den, zajímal by mně zdroj informací, z nějž autorka čerpala. Ráda bych si zjistila více o nerafinovaných cukrech, zejména tom řepném. Děkuji.

  • 31. 10. 2012 9:32

    Lenka Krbcova

    Dobrý den, autorka se tematikou zabývá dlouhodobě a pohybuje se v prostředí odborníků, nepůjde tedy zřejmě o jeden či dva zdroje. Zkusím zjistit, zda by Vám mohla něco doporučit. Zdravím LK, Vitalia.cz

  • 1. 11. 2012 10:02

    Mautycka (neregistrovaný)

    Dobrý den, budete velmmi laskavá. Možno i na mail mautycka zavináč gmail tečka com. Děkuji.

  • 5. 11. 2012 22:43

    Lenka Krbcova

    Dobrý den, přikládám odpověď autorky:
    Obecně mě velmi překvapuje nekritická chvála nerafinovaných, tj. nečištěných základních surovin, jako je cukr nebo sůl. Myslím, že by se v tomto směru lidé měli řídit zdravým rozumem a udělat si vlastní názor. Při přípravě článku o různých druzích cukru a rozdílech mezi nimi jsem spojila poznatky a zkušenosti z několika zdrojů. Dávám přednost vlastní praktické zkušenosti, jsem zvyklá jít přímo ke zdroji a ověřovat získané informace, než abych mechanicky přejímala názory druhých, byť třeba rozšířené a momentálně veřejně uznávané.

    Informace o výrobě různých druhů cukru jsem proto zjišťovala přímo ve výrobním procesu. Odborné informace, například o průběhu rafinace, o obsahu různých látek v surovině, jak během výroby, tak i ve finálním produktu, jsem získala přímo od chemiků a specialistů na zpracování potravin. Měla jsem možnost ptát se na všechny aspekty celé problematiky. Díky tomu jsem zjistila i fakt o tom, že v nerafinovaném cukru zůstávají draselné a sodné soli, které v tomto případě nemají pozitivní, ale naopak negativní vliv.

    Jedno ze základních pravidel zdravé výživy říká, že člověk by měl vědět, kolik přibližně zkonzumuje za den různých složek stravy – např. cukrů, soli atd. Existují množstevní doporučení ohledně denních dávek. Draselné soli lidské tělo ve zvýšené míře či při dlouhodobé konzumaci nedokáže zpracovat. Sodná sůl, kterou známe také jako kuchyňskou sůl, je sice pro tělo nezbytná, ale samozřejmě jen v omezeném množství. V případě nerafinovaného cukru se množství sodné soli v něm obsažené těžko kontroluje. Zvlášť při dlouhodobé konzumaci pak může výrazně převyšovat doporučované denní dávky a zatížit některé orgány, např. ledviny. To může mít v důsledku vliv na propuknutí některé z tzv. civilizačních chorob.

    Pokud totiž přestaneme vnímat slovo rafinace negativně a podíváme se na jeho původní význam, zjistíme, že znamená „zbavení nežádoucích příměsí“.

  • 6. 11. 2012 1:04

    Cora (neregistrovaný)

    Možná že lidé mají už po krk všech těch podvodů s potravinami, a na co lidská ruka sáhla, to zmršila. Pak je snadné věřit těm přírodním, jednoduchým nezpotvořeným produktům. To je jen otázka rovnováhy a zákona akce a reakce. Nic nepochopitelného.

  • 9. 5. 2013 10:05

    :-) (neregistrovaný)

    Zajímavé informace..., ale stále se mi honí hlavou. Proč plodnice řepná má v sobě natolik škodlivých solí?!? Což chemický postřik či hnojiva nejsou v normách se souladu bezpečnosti pro lidské požití??

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).