„Neodkladné odstranění přichyceného klíštěte je nutné, protože s postupující dobou sání se zvyšuje u klíštěte sekrece slin, přičemž dochází k replikaci viru obsaženého ve slinných žlázách a zvyšuje se dávka injikovaného patogenu. (Totéž platí i pro borrelie působící lymeskou nemoc.) Tak může být ovlivněn celý další infekční proces a klinické projevy,“ vysvětluje RNDr. Milan Daniel, DrSc. ze Státního zdravotního ústavu.
Kdysi mi jeden doktor tvrdil, že pokud vytáhnu klíště do 24 hodin od přisání, je riziko nákazy minimální, prakticky nulové. Může to nějaký vědec/výzkumník potvrdit?
Jeden názor říká že u Boreliózy se riziko významně snižuje je-li klíště vytaženo do 12-ti hodin od přisátí. Druhý názor je, že kritická doba nastane po překročení 24–48 hodin.
.
Navíc, údajně, jedinci s dobrým imunitním systémem mohou onemocnění Boreliózou překonat, tím je myšleno uzdravit se, ještě v průběhu první fáze onemocnění.
.
Tuto pomůcku pro vytahování klíšťat pár lidí hodnotí jako výbornou: Ding Wall Háček na klíštata
Tohle je zatím nejuspokojivější odpověď, kterou jsem našel:
Vlastní sání se skládá ze dvou fází. V první dochází k pomalému příjmu hostitelovy krve. Důležitá je zde přítomnost sekretu slinných žláz obsahujících antikoagulancia (látky tlumící srážení krve) a dále cytokiny a prostaglandiny, které slouží k omezení hostitelovy obranné reakce na přichycené klíště. Po prvém příjmu krve dojde ke zvětšení slinných žláz klíštěte. Druhou fázi, která nastupuje po 24 – 48 hodinách, provází rychlé sání krve, během něhož dochází k intenzivní sekreci slin klíštěte. Pokud je klíště nositelem původců infekce, jež se nacházejí ve slinných žlazách, dochází při jejich zvětšení k pomnožení patogenů, takže v dalších hodinách se silně zvyšuje riziko přenosu infekce do krevního řečiště hostitele. Proto je velice důležité se ihned po návratu z přírody důkladně prohlédnout a přisátá klíšťata co nejdříve odstranit.
(Zdroj: Kliste.cz – Jak klíště saje?, 31.3.2010)
V žádném případě není dobré klíště před vytočením usmrtit pomocí desinfekce. Klíště se v tomto stádiu začíná dusit a do rány vyzvrací obsah svého trávicího ústrojí. Nejlépe je klíště opartně přejíždět hlavičkou sirky ... klíště se samo pustí po minutě až dvou a hledá "klidnější" místo na sání. Klíště lehce převezmeme na papírový kapesník, usmrtíme desinfekcí a nejlépe spláchneme do WC.
Syn měl klíště na hlavě.Pinzetou jsem ho podebrala a vyklala ze strany na stranu.pak se utrhlo těličko ale ještě jsem vytáhla hlavu.Ale stejně tam bylo vidět ještě nějaké kusadlo nebo nožičky.Polila jsem místo Australským olejickem.Nevím co dál?Máme jít k lékaři nebo to sledovat?Dana
Vzpomínám si, jak naše profesorka biologie zdůrazňovala, abychom klíště po odstranění nemačkali ani nezapalovali, předpokládám, že kapesníček v takovém případě nepomůže. Souhlasil bych tedy se spláchnutím klíštěte zabaleného do kapesníku do záchodu, neboť při mačkání či pálení se prý klíště "rozprskne", čímž může infikovat předměty ve svém okolí.
Tyto rady se vždy hodí, když by náhodou ta potvora zaútočila. Ale vždy je dobré se chránit ještě repelentem. Teď mi v lékárně doporučili Protector, repelent ve spreji, který neobsahuje toxický deet a vydrží působit. Já mám odzkoušeno na jeden nástřik 6 hodin, což u jiných nebylo. Někdo s podobnou zkušeností?
Zajímavé je, že když jsme se pokoušeli vyndat klíště desinfekcí, tak se nám to nepodařilo! Upozorňují, že jsme se klíště pokoušeli vyndat zhruba 30 minut!!!!
Ale když jsme použili obyčejný stojní slunečnicový olej, tak to šlo jako po máslé ...
Olejem jsme klíšťata vyndavali od jakživa, tak nevím proč by to teď mělo být nečím závadné !