Nepanikar
a) hlavnim zdrojem kysliku jsou morske rasy
b) 80 % dřeva pro evropskou spotřebu se těží v Evropě, jde zejména o jehličnaté stromy. V Evropě po roce 1950 přibylo na 30 % lesů určených primárně k těžbě pro potřeby zpracovatelského průmyslu. 66,6 % papíru vyrobeného v Evropě se recykluje, tedy používá znovu na výrobu papíru. Více na: http://strategie.e15.cz/prilohy/marketing-magazin/trvale-udrzitelny-papir-468219#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink
Okolo 30 % kysliku pochazi z destnych pralesu, ktere navic kazdorocne uskladni ohromna mnozstvi uhliku. Nejvetsi destny prales je v Amazonii.
V Evrope prave nemame uz nic lepsiho, nez podradne jehlicnate drevo, obvykle smrkove, ze ktereho se da tak delat papir a hnusny nabytek poslepovany z malych kousku, protoze poradne prkno se z te sukovate sracky neda vyriznout. Tech 20 % asi reprezentuje dovoz dreva na veci, ktere musi vydrzet trochu vice, nez nabytek z Ikey.
Chci rici, ze spotreba tehlech papirovych rucniku neni dobry napad. Sam jich spotrebuji tak dve role za rok a to na spinave veci, typu olej do auta, kocici hovno atd. Ale jsou lide, kteri jich spotrebuji kilometry a pouzivaji je uplne na vsechno. Ten papir se musi vyrobit, na to je potreba voda a energie. Musi se dopravit a po pouziti nejak zlikvidovat. A to jen proto, ze nejaky mamlas neni schopen si vymachat kus hadru, kdyz se mu rozlije pivo.
Když jsem byl ještě svobodný, tak jsem ani ten kus hadru nepotřeboval. Když jsem něco rozlil, tak jsem to nechal zaschnout, během týdne jsem se posouval po kuchyňské lince a jídelním stole na čistá místa a jednou za týden je důkladně vydrhnul při mytí nádobí. Bohužel manželka takovýto způsob udržování čistoty neakceptovala.
No prosím, zase papír. ;-)
Ale jo, babička to přesně takhle dělala. Neměla linku, tak na kuchyňský stůl vždycky před vařením rozložila přečtené noviny, aby si zbytečně nepokecala vikslajvantový ubrus. Zakydané noviny šly pak pochopitelně do kamen. Celé to bylo vysoce hygienické, prakticky bezodpadové a bez plýtvání vodou.
Ovšem dneska to pálení použitých novin padá: dnešní domy se staví nejen bez sklepů, půd, špajzů a světlíků, ale taky bez komínů. Nová doba. Až jednou dojde elektřina, bude veselo. :-)
Je to o cene stavby a o tom ze dnes naklady na bydleni jsou plne jinde nez kdysi. Drive lidi netrapil nejaky ten nevyuzity metr. Uklidil se tam bordel.
Sklep je sakra draha zalezitost. Luxus pro bohate. Jeden m3 stoji cca 50kkc vcetne odvodneni. I lidi co maji historicke sklepy nadavaji na spodni vodu. Nezapomente ze hydrogeologicke pomery se mohou menit s cinosti cloveka a ze znalost nasich predku v odvodnovani staveb nemusi fungovat v souvislosti s okolnimi zmenami po celou zivotnost stavby.
Misto spajzu staci venkovni skrin nebo jak jsme resili na koleji taskou za okno. Nevim co resite. A zlatavy mok se da do potoka ci sudu ve stinu.
Kominy se stale stavi. I velke objekty potrebuji minimalne vzduchove sachty ktere najdete i na panelacich. Ohen ale nezapalis. Bude muset stacit lihovy krb;))))
Pudy jsou nevyuzity prostor. Proto se zobytnuji pripadne se pouzivaji jako tecnicke zazemi. Co je na tom spatneho?
Svetliky nahradila stresni okna pripadne svetlovody. Klasicke svetliky se vsak dale vyrabeji. Pokud na strese neni svetlik tak je tam treba fotovoltaika nebo kolektory.
BTW: S temi novinami to tak resim stejne. Problem je v tom ze klasicke noviny se uz nedelaji a ty barevne blbe hori. Myslim tim noviny s podilem recyklovaneho papiru a s tiskarskou cerni ktera obsahuje jen olej a saze.
Zajimalo by mne co delaji ekoteroristi proti zbytecnemu a jedovatemu barevnemu tisku, beleni papiru chlorem, kridovani,lakovani a jinym prirode skodicim vecem.
Zajimalo by mne co delaji ekoteroristi proti zbytecnemu a jedovatemu barevnemu tisku, beleni papiru chlorem, kridovani,lakovani a jinym prirode skodicim vecem.
Co by s tím dělali? Přece na to tisknou své ekoteroristické bláboly a oblbují tím hlupáky, co se neuvědomí, že jen výroba toho papíru nadělá více škody než všechno to, proti čemu ekoteroristé bojují, dohromady.