Jak se v zimě správně starat o vlasy?

14. 12. 2009

Sdílet

V zimě je všechno jinak: Nedostatek slunce jde ruku v ruce s naší špatnou náladou, mráz nám vysušuje pokožku, málo pohybu na čerstvém vzduchu oslabuje naši imunitu. A do toho se nám ještě zhoršuje kvalita vlasů! Zdravá a lesklá hříva z léta je najednou pryč. Jak na to, aby byla zase zpět?

Jakmile se ochladí a topení jede na plné obrátky, nevyhneme se častým přechodům ze zimy do tepla a naopak. Teplý a suchý vzduch z radiátorů zvyšuje lámavost vlasů, vysušuje je a podněcuje jejich třepení. V zimě nastává období teplých svetrů, šátků, šál a čepic. Ráno si vlasy sice upravíme do pěkného účesu, ale jakmile přes ně přetáhneme svetr, zelektrizují a rozlétnou se na všechny strany. Pod pokrývkou hlavy se zase vlasy zpotí, a není proto divu, že se zvyšuje jejich mastivost. 

Čtěte téma: Jak se zbavit vší a nepřijít o vlasy

Chceme-li mít vlasy krásné také v zimě, je potřeba věnovat jim dostatečnou pozornost. Zázračné vlasové přípravky známé z televizních reklam, které ve většině případů obsahují nejrůznější syntetické látky, nemusí vždy přinést žádaný efekt. Navíc je pravděpodobné, že máme víc vlasových nedostatků najednou; pokud ale používáme prostředek na jeden problém (například lámavé vlasy), neznamená to, že vyřeší také jejich mastivost (může ji naopak zhoršit).

Důležité je udržovat vlasy nejen zdravé, ale také čisté. Pokud v zimě nosíme čepice a vlasy se nám mastí víc než obvykle, měli bychom si je mýt častěji. „Vlasy si můžeme mýt klidně každý den, pokud je to potřeba. Není pravda, že časté mytí vlasům škodí. Je ale dobré vybrat si šetrný šampón, který je určen pro každodenní použití,“ upozorňuje kadeřnice Petra Malá.

Zdravý jídelníček pro krásné vlasy

vlasy

Kvalitu vlasů ovlivňuje v první řadě způsob našeho životního stylu. V zimě do svého jídelníčku často zařazujeme více tuků a cukrů, které podporují nadměrnou mastivost vlasů. Neuvážené diety, během nichž se vzdáváme některého typu pokrmů, mají zase na svědomí vlasy zplihlé a bez života.

Důležité proto je začít vždy zevnitř. Vlasy totiž stejně jako pleť nebo nehty potřebují pro správné fungování některé nezastupitelné živiny. Hlavní složkou vlasů je keratin, pro jehož tvorbu jsou nezbytné esenciální mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9. Běžně je najdeme v kukuřici, slunečnicových semínkách, piniových, para nebo vlašských ořeších, avokádu a ve lněném semínku. Pro stavbu vlasů je také důležitý křemík, který doplníme z česneku, cibule, papriky nebo mrkve.

Třepí-li se vám vlasy, bude to pravděpodobně nedostatkem vitamínu A a beta-karotenu, které najdeme ve vybrané zelenině (mrkev, žlutá paprika), ve žloutku, játrech nebo mléce. Zvýšit bychom v tomto případě měli také příjem vitamínu E, který je obsažen v rostlinných olejích, semenech, ořeších nebo listové zelenině. Lámavým vlasům zase prospěje více bílkovin, které nemusíme doplňovat pouze z masa, ale také z luštěnin nebo mléčných výrobků. 

Čtěte téma: Co můžete jíst, když chce zhubnout?

Vyživující masky dodají vlasům novou vitalitu

Vlasům bychom měli dopřát také výživu z vnějšku. Dobře poslouží nejrůznější vlasové zábaly, kúry nebo odvary, které si jednoduše a levně připravíme doma. Síla bylin a babské moudrosti je až překvapivě účinná. Krásné a zdravé vlasy však nezískáte lusknutím prstů. Žádné zázračné přírodní přípravky na rychlou regeneraci vlasů totiž neexistují. 

Zkuste si připravit domácí zábal

olivový olej

Lámavé a křehké vlasy posílíme banánovým zábalem, jehož příprava je velmi jednoduchá. Jeden větší banán rozmačkejte, smíchejte se žloutkem a pěti lžícemi olivového oleje. Směs vetřete do vlasů, přikryjte igelitem nebo alobalem a zabalte do ručníku. Teplo umocní účinek zábalu, který nechte působit minimálně půl hodiny. Nezapomeňte potom vlasy pečlivě opláchnout, abyste odstranili veškeré nečistoty. Zábal aplikujte jednou týdně a vydržte do doby, než budou vlasy zcela zregenerované.

Nechcete-li si na vlasy nanášet banán a žloutek, dobře poslouží také samotný olivový nebo avokádový olej, jenž na vlasech necháte působit asi jednu hodinu. Obdobnou službu prokáže také pivní zábal připravený z 50 ml piva a jednoho vejce. Dobře promíchané ingredience nechte na vlasech alespoň půl hodiny a pak opláchněte. Pivního zápachu se bát nemusíte, protože z vlasů po jejich vysušení velmi rychle vyprchá.

Mastných vlasů se zbavíte kúrou připravenou z 50 ml olivového oleje a stejného množství citrónové šťávy. Pro větší účinnost olej nejprve zahřejte. Naneste na vlasy po celé jejich délce a nechte působit jednu hodinu. Vlasy pak pečlivě opláchněte.

Pokud vás odrazuje aplikace oleje, můžete stejně dobře použít do tuha ušlehaný sníh z bílku. Naneste ho po celé délce vlasů a nechte působit tak dlouho, dokud nezaschne, pak ho důkladně smyjte vodou.

Lesklé vlasy jsou přáním snad každé ženy. Lesk a život vlasům dodá kúra připravená ze dvou lžic medu, dvou bílků a lžíce olivového  oleje. Směs naneste na vlasy, zabalte do ručníku a nechte asi hodinu působit. Nakonec vlasy pečlivě umyjte.

Stejně dobře poslouží i odvar na oplachování vlasů, který připravíte z hrsti kopřivových listů (nejlepší jsou čerstvé, ale v zimě postačí usušené, které zakoupíte v každé lékárně) a půl litru vroucí vody. Odvar nechte asi čtyři hodiny vyluhovat a pak smíchejte se čtvrt litrem ovocného octa. Oplachujte s ním vlasy alespoň dvakrát týdně. 

Čtěte více: Potraviny pro třetí tisíciletí: Kokosový olej

Vlasům dodá šmrnc správný sestřih nebo přeliv

vlasy

Pokud neholdujete zrovna doma vyrobeným zábalům a kúrám, můžete si vlasy nechat ošetřit v kadeřnictví, kde vám vyberou vlasovou masku určenou právě pro váš typ vlasů. Na zimu bychom si také měli pořídit kvalitní kondicionér, s jehož výběrem nám poradí kadeřnice. Je určitě lepší při jeho koupi investovat nějakou tu korunu navíc, protože na službě, kterou nám prokáže, se to znatelně projeví.

„Kvalitní šampón a kondicionér jsou základem a připlatit si za profesionální vlasovou kosmetiku se určitě vyplatí. V zimě je také  lepší vyhnout se používání laku a nahradit ho kvalitním tužidlem, které naneseme na vlhké vlasy a vyfoukáme. Pokud bude venku padat sníh a my budeme mít vlasy přelakované, jakmile nám zvlhnou, lak na nich nepříjemně ztvrdne,“ upozorňuje Petra Malá.

Základem pěkného účesu je sestřih. Odborníci doporučují nechat si vlasy zastřihnout před začátkem zimy. „Pokud zvolíte slušivý prostříhaný účes, vlasy nabudou na objemu. Oživit je můžeme také různými přelivy,“ doplnila kadeřnice.

Několik jednoduchých tipů, jak vlasům ulevit:

  • V zimě bychom se měli vyhnout nadměrnému zatěžování už tak dost namáhaných vlasů.
  • Vlasy nefénujte hned po umytí, ale nechte je chvíli proschnout, pak naneste tužidlo a vyfénujte. Zkrátíte tak dobu vysoušení horkým vzduchem a vlasům ulevíte.
  • V zimě se vyhněte používání laku, který při kontaktu se sněhem nebo deštěm nepříjemně ztvrdne. Místo něho používejte kvalitní tužidlo.
  • Zkuste se poohlédnout po šampónu a kondicionéru s nižším obsahem syntetických látek. Na trhu je k dostání stejně účinná přírodní vlasová kosmetika.
  • Myjete-li si vlasy každý den, zvolte šetrný šampón určený pro každodenní použití.
  • Pokud si vlasy pravidelně barvíte, zkuste šetrnější barvy. Poradí vám ve vašem kadeřnictví.
  • Vlasům neprospívají složité úpravy nebo žehličky na vlasy. Zkuste jejich používání v zimě omezit.
  • Přestože v kadeřnických salónech dokážou vlasy dobře ošetřit, poškozený vlas musí stejně odrůst. Proto je lepší roztřepené konečky zastřihnout.
  • Abychom se zbavili přetopeného vzduchu v místnosti, který vlasy vysušuje, je vhodné použít zvlhčovače. Bohatě postačí, pokud na radiátor umístíte nádobu s vodou nebo mokrý ručník.

Autor článku

O zdravý životní styl a výživu se zajímá soukromě i profesně. Ráda ochutnává dobrá jídla v restauracích, experimentuje při vaření, pěstuje vlastní zeleninu a bylinky. Píše blog o jídle www.cojime.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).