Jizva je poškození kůže po nějakém úrazu, operačním zákroku či popálení, ale také může být pozůstatkem po neštovicích či akné. Nejúspěšněji se léčí jizvy čerstvé. Ty se totiž vyhlazují mnohem snadněji než ty, na které si vzpomeneme až po letech. Tam je již zapotřebí dlouhodobější léčby. U obou případů je však zapotřebí zevní i vnitřní regenerace.
Jizvy je potřeba pečlivě promasírovat
Při potírání i promazávání postiženého místa je vhodné provádět tlakovou masáž, kdy se přítlakem na různé části jizvy zabraňuje prokrvení a následným uvolněním tlaku se zase prokrvení zvyšuje. Tímto postupem zajistíme zvýšený přísun živin důležitých pro hojení.
Hojivé bylinkové víno
Toto bylinkové víno můžeme používat k dezinfekci, na podporu hojení a celkové regeneraci pokožky. Postižené místo 2× denně potíráme.
Potřebujeme: 0,5 litru kvalitního bílého vína, 6 tlučených hřebíčků, 2 lžičky skořice, 3 tlučené badyány, 1 lžíci šalvěje
Postup: Koření zalijeme vínem, zazátkujeme a vše necháme 14 dní na klidném, chladném místě odpočívat. Nesmíme zapomenout 1× denně protřepat. Po uplynutí této doby víno přecedíme. Přípravek skladujeme v lednici.
Hojivá bylinková mast
Touto bylinkovou mastí denně masírujeme postižené místo.
Potřebujeme: 1 kostku másla, 1 lžíci květů levandule, 1 lžíci šalvěje, 1 lžíci květů měsíčku, 1 lžíci lihu
Postup: Máslo rozpustíme a jak začne bublat, tak do něho přimícháme bylinky. Vše necháme asi 3 minuty provařit. Potom odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Pak směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a máme hotovo! Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží zhruba 30 dní. Můžeme si ji uskladnit v menších krabičkách v mrazáku a používat dle potřeby.
Vyhlazující bylinková mast
Potřebujeme: 100 g kokosového oleje, 1 lžičku měsíčku, 1 lžičku heřmánku, 1 lžičku přesličky, 1 lžičku lihu
Postup: Kokosový olej rozpustíme a jak začne bublat, tak do něho přisypeme léčivky. Vše necháme 3 minuty provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a pečlivě promícháme. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Můžeme si ji uskladnit v menších krabičkách v mrazáku a používat dle potřeby.
Regenerační olej
Potřebujeme: 1 lžičku mandlového oleje, 1 lžičku dýňového oleje, 2 kapky éterického oleje z levandule
Postup: Všechny uvedené ingredience smícháme a vzniklým olejem si jizvu každý večer promazáváme.
Celerový ocet
Tento přípravek má protizánětlivé, stahující a regenerující účinky. Postižené místo jím denně promazáváme.
Potřebujeme: 1 dl čerstvé šťávy z celeru, 2 lžíce kvalitního jablečného octu a špetku soli
Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady, Vzniklou směs skladujeme v lednici, vydrží asi 10 dní.
Hojení je třeba podpořit i zevnitř…
Pro zdárné hojení je dobré podpořit organismus i vnitřně. Připravte si čaj z bylinek.
Čaj na podporu hojení
Potřebujeme: 1 lžičku přesličky, 1 lžičku komonice, 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku měsíčku, 3 dl vroucí vody
Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a vypijeme. Tento čaj popíjíme 2× denně po dobu 6 týdnů.
Dostatek minerálů
Dbejme taky na dostatečný přísun železa, zinku, hořčíku a vápníku. Hořčík a vápník najdeme například v máku. Místo chroupání semínek můžeme konzumovat přímo z nich vylisovaný olej, doporučuji 1× denně 1 lžičku makového oleje. Zinek a železo obsahují zase dýňová semínka, užíváme 1× denně 1 lžičku dýňového oleje. Nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 9 obsahuje lněné semínko, užíváme 1× denně 1 lžičku lněného oleje. Na vitaminy C, A, E je bohatý rakytník řešetlákový, doporučuji ho užívat 1× denně štamprli rakytníkové šťávy (je běžně ke koupi v bylinkářstvích či obchodech se zdravou výživou).
- TIP: Všechny uvedené postupy můžeme provádět souběžně