Veš dětská je hnědý, kapkovitě tvarovaný bezkřídlý hmyz, který žije ve vlasech. Její délka je okolo 3 mm, má tři páry nohou se silnými drápy, kterými se pevně přidržuje vlasu. Živí se krví. Samička tohoto hmyzu žije okolo 4 – 5 týdnů a během této doby může naklást až 150 vajíček (hnid), ty vypadají jako miniaturní kapičky (0,8 mm). Z hnid se zhruba za týden vylíhnou larvy (nymfy), které začínají sát krev. Nymfy jsou asi 1 mm veliké, průsvitné, dospívají cca za 8 dní.
Vši nepřenášejí žádné nemoci, přesto však jejich „majitelé“ mohou pociťovat svědění, únavu, nervozitu i zvětšení lymfatických uzlin. Jde o reakci na látku, kterou veš při kousnutí vypustí do krve, aby se nesrážela a ona mohla klidně sát.
Jak se zbavit vší? Existuje řada přípravků například z lékárny či drogerie, jejich účinnost je velmi odlišná. Ne každý také tyto preparáty snese. Při bitvě se vší nám mohou pomoci i přírodní preparáty a také dodržování důležitých zásad.
K tématu: Za vši se nemusíte stydět
Vyčesávání je velmi důležité
Při napadení je důležité důkladné vyčesávání. Speciálním hustým hřebenem je nutno vlasy denně pečlivě pročesávat. Nejlepším způsobem je mokré vyčesávání. Abychom se zbytečně „nemučili“, naneseme na mokré vlasy trošku kondicionéru, který rovnoměrně rozetřeme. Vlasy si dohladka rozčešeme a pak je systematicky pročesáváme hustým hřebenem, abychom odstranili vši z celé hlavy. Hnidy se podařit neodstraní, jelikož lpí pevně na vlasech. Budeme-li tento postup pravidelně opakovat po dobu čtrnácti dnů, zachytíme všechny vylíhlé vši dříve, než si znovu nakladou vajíčka.
Peeling dokonale vyčistí pokožku hlavy. Doporučuji ho provádět 1× denně po dobu dvou týdnů.
Slaný vlasový peeling
Potřebujeme: 2 lžíce soli
Postup: Sůl naneseme do umyté vlasové části hlavy a jemnými krouživými pohyby tuto oblast po dobu 3 – 5 minut masírujeme. Poté opláchneme.
Pomůže i aromaterapie a zábaly
Vši můžeme zlikvidovat i bez použití syntetických pesticidů. Stoprocentně přírodní éterické oleje – eukalyptový, levandulový, čajovníkový (tea tree), citronový či rozmarýnový výborně hubí vši a dezinfikují zároveň i zmírňují svědění.
Zábal z éterických olejů
Potřebujeme: 4 lžíce panenského olivového oleje, 2 kapky éterického oleje z eukalyptu, 2 kapky éterického oleje z levandule, 2 kapky čajovníkového éterického oleje
Postup: Přísady smícháme dohromady, vzniklou směs vmasírujeme do vlasové pokožky a vlasů, zabalíme potravinářskou fólií a necháme 2 hodiny působit. Před umytím pak vlasy důkladně pročešeme. Tento postup opakujeme denně po dobu 2 týdnů.
Olivový zábal
Potřebujeme: 4 lžíce olivového oleje, 2 lžíce čerstvé citronové šťávy, 10 kapek éterického oleje z levandule, potravinářskou fólii
Postup: Vlažný olej smícháme s citronovou šťávou a levandulí. Směsí potřeme vlasy i vlasovou pokožku. Poté vše zabalíme potravinářskou fólií a ručníkem a necháme 2 hodiny účinkovat. Pak umyjeme. Tento postup opakujeme denně po dobu 2 týdnů.
Jogurtový zábal
Potřebujeme: hustý bílý jogurt, 1 lžičku čerstvé citronové šťávy, 10 kapek 100% přírodního éterického oleje z čajovníku (tea tree)
Postup: Bílý jogurt smícháme s citronovou šťávou a čajovníkem, směs pak naneseme na pokožku hlavy a vše necháme 30 minut působit. Poté dobře omyjeme. Tuto proceduru si dopřáváme 1 x denně po dobu 2 týdnů.
Kokosový zábal
Potřebujeme: 2 lžíce kokosového oleje, 10 kapek 100% přírodního éterického oleje z eukalyptu, potravinářskou fólii
Postup: Přísady smícháme a vzniklou směs naneseme do vlasů i na pokožku hlavy, vše zabalíme potravinářskou fólií a necháme 2 hodiny působit. Po uplynutí této doby vlasy dobře umyjeme.
Vši nemají rády šalvěj ani kyselé
K likvidaci vší se výborně hodí i tinktura ze šalvěje. Můžeme si ji vyrobit sami nebo koupit v lékárně, bylinkářství či obchodě se zdravou výživou.
Kyselé prostředí vším opravdu nesvědčí. Zabírá proto i aplikace octa, například skořicového.
Šalvějová dezinfekce
Potřebujeme: 1,5 lžíci šalvěje, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
Postup: Šalvěj přelijeme lihem, vše necháme 14 dní odpočívat, denně řádně protřepáváme. Poté přecedíme.
Použití: Tinkturu večer (po dobu 5 dní) vmasírujeme do vlasové pokožky a necháme přes noc působit.
Skořicový ocet
Potřebujeme: 2 dl kvalitního jablečného či vinného octa, 1 lžičku čerstvé citronové šťávy, 1 lžíci skořice
Postup: Ocet smícháme s citronovou šťávou a skořici a vše necháme 3 hodiny louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do sklenice a uschováváme v lednici. Ocet 2× denně aplikujeme na vlasovou pokožku i vlasy a necháme 30 minut působit, poté opláchneme.
- TIP: Všechny tyto receptury můžeme aplikovat souběžně.
Nezapomeňme na řádnou dezinfekci hřebenů a prádla. Jakmile se vší zbavíme, je nutné vyprat všechno ložní prádlo, oblečení a ručníky v pračce na 90 stupňů Celsia. Hřebeny a kartáče je třeba naložit do dezinfekčního roztoku. Po ošetření je nutná několikadenní kontrola ostatních členů rodiny.
Jak vědí všichni rodiče, tím, že zlikvidujete vši u vlastních potomků, boj nekončí na dlouho. Ve školce nebo ve škole se jistě brzy najde někdo, kdo se bude usilovně drbat. Coby prevenci proti vším poslouží opět přírodní pomocníci. Preventivně si můžeme potírat ušní boltce neředěným 100% přírodním levandulovým či čajovníkovým olejem (1 kapky na každé ucho). Tyto vůně totiž vším vůbec nevoní…