spousta rodičů je bezohledných..tak, tak…mám stejné zkušenosti…jedné holčičce co u nás spala jsem našla v hlavě hnidy a lezoucí živé vši…zatelefonovala jsem to její mamince…a druhý den jsem měla od ní Sms…sedm lidí té holčičce prý prohlíželo hlavu a prý to byl jen písek a poslala jí tak do školy a do družiny…nebyl to písek měla jsem ty vši na prstě..a ani to nenahlásila ve škole…bez komentáře, že?
Když jsem byl dítě, docházelo každý rok ke „vším epidemiím“. Během té doby, i dva měsíce, se celá škola odvšivovala. Probýhalo to zhruba tak, že každý den třídní učitelka prohlídla všem dětem hlavy a těm co měli živé hnidy, nebo vši napsala vzkaz rodičům.
Drhnout Orthosanem či Difusilem H, jsme museli všichni… až nás z toho svědila suchá kůže na hlavě. Mrtvé hnidy se vyčesávali kartáčkem, ale nikdo vás nenutil je ručně odstraňovat. Prostě ty hnidy občas a ještě chvíli zůstávali. Postupně zmizeli. Mrtvou a vysušenou hnidu od živé poznáte.
Zajímavé, myslím si, že dnes jsem s kamarády jedna hlava – stejně jako když jsem byl dítě. Přesto si nevybavujeme, že by někdo z nás v posledních dvaceti letech vešky chytil. A to dokonce i přesto, že děti občas vši přinesou a lezou nám do postele. Nechutnáme jim? Nejsme pro ně vhodní hostitelé?
Jednoduchá rada a odpověď:
Zavšivení se posuzuje stejně, jako infekční onemocnění. Máte dokonce nárok na ošetřovačku na dítě, dokud ho vší a hnid nezbavíte (diagnóza - pedikulóza). Rodič zavšiveného dítka má přímo ze zákona (školský zákon) povinnost dítě do kolektivu neposílat a učitelky mají povinnost takové dítě nepřevzít (je to prakticky stejné, jako kdyby mělo dítě třeba žloutenku). Ochranou před nezodpovědnými rodiči je jejich nahlášení na Krajskou hygienickou stanici, která může udělit pokutu. Stejně tak by školská zařízení měla při hromadném výskytu vší upozornit hygienickou stanici a ta může podniknout opatření, včetně vyhlášení epidemie.
Že to tak učitelé (i rodiče) vůbec nedělají, pramení z jejich neznalosti nebo chybného výkladu doporučení MŠMT. To sice říká, že učitel by neměl dětem hromadně prohlížet hlavy, ale je to pouze z důvodu možného přenosu vší na nenakažené děti. neznamená to ale, že učitel NESMÍ dítěti hlavu prohlédnout.
Chce to tedy jen trochu osobní iniciativy a popídit se po informacích - nejlépe na Krajské hygienické stanici.
Dcera mi donesla ze školky vsi koupila jsem paranit naštěstí jsem to za chytla v čas a tak jsem ji Všechno vyčesala všude jsem vytrela vysala ale mela jsem pocit ze me něco porad svedi slyšela jsem ze když si člověk nabarvi hlavu melo by to pomoct tak jsem si na barviva hlavu tak uvidím jsem s toho nestastna dceři jsou 3 roky Kazdý z nás si dovede představit jak drží :-(