Mařenka dostala správný výsledek SMSkou, Pepíček ho uhodnul, Kájovi vyšel příklad šťastnou náhodou, jenom ten poctivý hňup Lojzík použil správný postup. Bohužel v příkladu udělal numerickou chybu a tak má, na rozdíl od našich tří jedničkářů, z písemky pětku.
Já beru, že ten postup v případě tuku v sýru funguje, ale je to jako ze zvláštní školy, tento typ výpočtu nedá použít obecně a je to jeden ze způsobů, jak z lidí dělat nedovzdělané dementy. Oč těžší je si v kalkulačce zadat 100 * 0.40 * 0.56?
Slyšel jste někdy o zjednodušování výrazů? Pokud mám spočítat a * (b / a) * (c / a), pak toto se rovná b * c / a. Pro praktické účely je ten druhý vzoreček vhodnější a je stejně správný jako ten první (protože rovnost je rovnost). A pokud je u toho napsáno, že to slouží k výpočtu obsahu tuku v sýru, tak to je vzoreček pro výpočet obsahu tuku v sýru a ne nějaká obecná poučka. Takže opravdu nechápu, o co se tady hádáte.
Předpokládám, že v praxi používáte celou řadu vzorečků, které neumíte odvodit (co třeba Pythagorova věta, přitom její odvození je triviální úloha na dvě minuty) a nijak vám to nevadí.
1. Já se nehádám; jasně jsem napsal, že to funguje.
2. Pokud člověk několikrát do týdne počítá obsah tuku v sýru, možná je mu toto zjednodušení užitečné. Pak ale autorka měla možná raději napsat, že to je zjednodušený výpočet, který vychází z něčeho. Takto to fakt vypadá jako návod pro dementy, kteří si to nedokáží spočítat jinak.
3. Srovnávat "sýrovou větu" s Pythagorovou je opravdu zábavné. Po ránu to potěšilo. ;-)
Takze tim, ze si budu pamatovat tuhle dementni poucku(tamhle nasobit stovkou, tamhle umazat dve nuly a vysledek ma tenhle rozmer) si to zjednodusim oproti tomu, ze dam do kalkulacky 100*0.4*0.56? Prece kdyz pochopim, ze jedno procento znamena *0.01, tak neni o cem premyslet.
To se snad uci uz v prvni tride, ze "=" znaci ekvivalenci vyrazu na leve a na prave strane. Tady to proste neplati.
Proč ne, ovšem Niva je jen kopie francouzského roquefortu (a podle mě ne úplně nejzdařilejší). Místo 20 dk nivy si raději koupím 10 dk francouzského plísňového sýra, stojí mě to stejně a více si pochutnám. Podobně u camembertu - raději z Francie než ten věčně nedozrálý hermelín.
v případě balíčkovaného sýra to takto téměř vždy dopadne, to máte pravdu, srazí se v tom voda a je to nepoživatelné už dlouho předtím, než tomu končí doba poživatelnosti.. nicméně když si koupíte krájený sýr Niva nebo nějaký jemu podobný (dáte si ho u pultu nakrájet), je to o mnoho lepší zážitek, no ale čestí prodejci jsou blbí, neradi prodávají čerstvé a kvalitní, ovšem když se pozorně díváte, tak si i pochutnáte ;) ale podívám se po tom roquefortu, slyším o něm poprvé
Nivu krajenou z bloku jsem prave zkuil a od te doby bych se ji nedotkl ani petimetrovym bidlem. Je to sice uz par let a je mozne, ze zlepsili kvalitu, ale kdyz treba uvazim rozdil mezi parmezanem a jeho ceskou napodobeninou, tak bych na to moc nespolehal. Uz proto, ze roquefort je z ovciho mleka.
BTW, je zajimave, ze baleneho roquefortu a jeho cetnych zahranicnich napodobenin z kravskeho mleka se problem s balenim netyka. Tak nevim, kde soudruzi z NDR udelali chybu.
V zásadě existují 3 způsoby, jak sehnat kvalitní sýr:
1) Koupit ho v zahraničí a přivézt si ho - tradiční výrobek zakoupený v místě výroby vyjde asi o 50% levněji než dovezený do ČR.
2) Vyrobit si ho. Na to však potřebujete kultury a vhodné čerstvé mléko. Tento postup vyžaduje zkušenosti a výsledek je nejistý.
3) Kupovat tradiční české/slovenské sýry jako tvarůžky, parenicu nebo korbáčik. Lze sehnat čerstvé výrobky například na trzích nebo z rozvážek.