Mařenka dostala správný výsledek SMSkou, Pepíček ho uhodnul, Kájovi vyšel příklad šťastnou náhodou, jenom ten poctivý hňup Lojzík použil správný postup. Bohužel v příkladu udělal numerickou chybu a tak má, na rozdíl od našich tří jedničkářů, z písemky pětku.
Já beru, že ten postup v případě tuku v sýru funguje, ale je to jako ze zvláštní školy, tento typ výpočtu nedá použít obecně a je to jeden ze způsobů, jak z lidí dělat nedovzdělané dementy. Oč těžší je si v kalkulačce zadat 100 * 0.40 * 0.56?
Slyšel jste někdy o zjednodušování výrazů? Pokud mám spočítat a * (b / a) * (c / a), pak toto se rovná b * c / a. Pro praktické účely je ten druhý vzoreček vhodnější a je stejně správný jako ten první (protože rovnost je rovnost). A pokud je u toho napsáno, že to slouží k výpočtu obsahu tuku v sýru, tak to je vzoreček pro výpočet obsahu tuku v sýru a ne nějaká obecná poučka. Takže opravdu nechápu, o co se tady hádáte.
Předpokládám, že v praxi používáte celou řadu vzorečků, které neumíte odvodit (co třeba Pythagorova věta, přitom její odvození je triviální úloha na dvě minuty) a nijak vám to nevadí.
1. Já se nehádám; jasně jsem napsal, že to funguje.
2. Pokud člověk několikrát do týdne počítá obsah tuku v sýru, možná je mu toto zjednodušení užitečné. Pak ale autorka měla možná raději napsat, že to je zjednodušený výpočet, který vychází z něčeho. Takto to fakt vypadá jako návod pro dementy, kteří si to nedokáží spočítat jinak.
3. Srovnávat "sýrovou větu" s Pythagorovou je opravdu zábavné. Po ránu to potěšilo. ;-)
Takze tim, ze si budu pamatovat tuhle dementni poucku(tamhle nasobit stovkou, tamhle umazat dve nuly a vysledek ma tenhle rozmer) si to zjednodusim oproti tomu, ze dam do kalkulacky 100*0.4*0.56? Prece kdyz pochopim, ze jedno procento znamena *0.01, tak neni o cem premyslet.
To se snad uci uz v prvni tride, ze "=" znaci ekvivalenci vyrazu na leve a na prave strane. Tady to proste neplati.