Parní hrnec je pro řadu lidí jen další krám, který v kuchyni zabírá místo. Možná ani vy jste nikdy nepřemýšleli nad jeho pořízením, protože kdybyste chtěli něco připravit na páře, tak máte doma přece pařáček. Taky jsem tak uvažovala, ale jen do chvíle, kdy jsem ochutnala jídlo vařené v parním hrnci. Brambory bez soli a bez koření, a přesto pevné konzistence. A ryba bez tuku, a přesto plné chuti, považte bez soli.
Co se dozvíte v článku
- Výběr parního hrnce nepodceňujte
- 1. Patrový, nebo jednopatrový s možností přepážky?
- 2. Pro kolik lidí budu vařit?
- 3. Vejde se mi do kuchyně?
- 4. Jsou lepší přednastavené programy, nebo časovač?
- 5. Nezapomínejte prověřit příkon
- 6. Vodu je nutné dolévat i za chodu, jde to?
- 7. Mohu dát parní hrnec do myčky?
- 8. Mají hrnce nějaké doplňky, třeba na rýži nebo suflé?
- 9. Nádoby z plastu, nebo nerezu?
- 10. Umí udržet jídlo teplé?
- A ještě něco…
- Který hrnec u mě nakonec vyhrál?
A tak jsem začala vybírat nového mazlíka pro své vaření.
Výběr parního hrnce nepodceňujte
Návody, recenze a návštěva řady obchodů, to byla hlavní vodítka, podle nichž jsem postupovala při výběru parního hrnce. Vyústila v koupi produktu, s nímž jsem navýsost spokojená.
Jak funguje parní hrnec na elektřinu
Princip je stejný jako při přípravě jídla v pařáčku umístěném v hrnci na plotně. Voda nalitá do nádoby v parním hrnci po záhřevu vytvoří páru, která stoupá vzhůru skrze děrované dno plastových či nerezových nádob k připravovaným surovinám. A tím je tepelně opracovává.
Parní vaření v potravinách zachovává vitaminy, minerály, chuť a barvu. Pokrmy se připravují bez přidaného tuku a mnohdy i bez dalšího dochucení. V parním hrnci lze připravit více druhů jídel najednou bez přenosu pachů.
Krom vaření rýže, brambor, vajec, masa i ryb lze též chystat pudinky, vařit knedlíky nebo ohřívat jídlo.
Výhoda parního hrnce, oproti pařáčku, spočívá i v tom, že vaříte celé jídlo najednou v jednom hrnci.
1. Patrový, nebo jednopatrový s možností přepážky?
Parní hrnce se dají rozdělit na patrové a jednopatrové. Patrové mohou mít dvě až tři nádoby nad sebou, u některých modelů lze dokoupit i další nádobu navíc. Vařit díky nim můžete různé druhy potravin samostatně. Maso, které potřebuje delší dobu na přípravu, se chystá ve spodním patře, horní nádoby jsou určeny pro vaření příloh, které vyžadují méně času. Chcete-li tedy zjistit, zda je maso hotové, musíte přístroj pozastavit a odebrat horní nádoby.
Jednopatrové hrnce mají jen jednu velkou nádobu, kterou lze přepážkami rozčlenit. Jaký je stav všech připravovaných pokrmů, zjistíte, když hrnec vypnete a odklopíte víko.
2. Pro kolik lidí budu vařit?
Jde asi o vůbec nedůležitější otázku, kterou si na začátku výběru parního hrnce musíte zodpovědět. Budete-li parní hrnec pořizovat jen pro sebe, protože například chcete zhubnout, můžete vybírat parní hrnec, který obsahuje menší nádoby. Pokud však chcete vařit pro rodinu, myslete při volbě hrnce na objem jednotlivých nádob, v nichž se jídla připravují.
V nabídce obchodníků jsou parní hrnce se třemi nádobami o celkovém objemu deset až jedenáct litrů, nebo dvě nádoby o objemu čtyři litry. Protože výrobci doporučují připravovat jídla jen v jedné vrstvě, kilo brambor najednou uvaříte pouze ve velkoobjemovém parním hrnci. Nebo je musíte často promíchávat, a i tak je budete vařit dlouho.
Galerie: Jak na vaření v parním hrnci
3. Vejde se mi do kuchyně?
Parní hrnec, který má jen jedno patro, bývá rozložitý a zabere v kuchyni dost místa do šířky. Pokud jde o parní hrnec patrový, bývá poměrně vysoký. Dopředu si zjistěte, zda se dají parní nádoby stohovat. Ovšem pozor, když se dají nádoby skládat do sebe, při vaření počítejte s tím, že jejich pořadí v jednotlivých patrech nebudete moci měnit.
4. Jsou lepší přednastavené programy, nebo časovač?
Délku vaření v parním hrnci můžete nastavovat časovačem-minutkou (často s automatickým vypnutím), nebo lze využívat přednastavené programy, což je pro začátečníky rozhodně výhodnější.
U jednopatrového hrnce lze nastavit různé programy pro jednotlivá oddělení velké nádoby, to se hodí prakticky kdykoliv, když vaříte dvě jídla současně. V jedné části se chystají brambory (20 minut) a ve druhé ryba (15 minut). První se začnou vařit brambory a po pěti minutách se začne chystat ryba, příprava obou pokrmů bude tedy dokončena ve stejnou chvíli.
5. Nezapomínejte prověřit příkon
Čím větší příkon parního hrnce, tím větší odběr elektrické energie, ale tím také vyšší výkon. Pokud vyberete hrnec z kategorie levnějších (cca do tisícovky), bude mít parní hrnec příkon kolem 800 W, pára se nezačne vytvářet v řádu několika vteřin, ale spíše desítek vteřin / minut od zapnutí. A celkově bude vaření trvat delší dobu.
Vyšší výkon, od 1800 W, značí, že se z hrnce začne pářit pár vteřin po zapnutí. Příprava jídel je rychlejší.
6. Vodu je nutné dolévat i za chodu, jde to?
Je nesmírně důležité, aby měl parní hrnec velkou nádržku na vodu a umožňoval dolévání během vaření. To bohužel není u všech hrnců samozřejmost. U některých parních hrnců musíte během varu nádoby s jídlem sejmout ze základny, dolít vodu, patra vrátit a až poté pokračovat ve vaření. Na to, že voda dochází, upozorňuje hrnec zvukovým signálem.
7. Mohu dát parní hrnec do myčky?
Mytí základny je možné jen za pomoci houbičky a saponátu, ale ani mytí jednotlivých dílů v myčce není vždy možné. A to ani když se jedná o plast. Vždy si důkladně pročtěte manuál, u některých druhů parních hrnců lze mýt jen nádoby, nikoli víko, některé lze celé mýt jen v ruce atp.
8. Mají hrnce nějaké doplňky, třeba na rýži nebo suflé?
S parním hrncem nemusíte koupit jen základnu, která tvoří páru, a několik nádob pro vaření. Jako doplňky mohou být součástí výbavy uzavíratelné skleničky na přípravu suflé, miska na vaření vajec, miska na rýži, a dokonce i forma na koláčky. U některých patrových hrnců můžete přikoupit i nádobu navíc.
Pokud víte, že budete vařit rýži nebo luštěniny a miska není součástí vámi vybraného modelu hrnce, nenechte se od koupě odradit. Pro vaření využijte jakoukoliv jinou plastovou misku, která se vejde do parních nádob. Oželet můžete i misku na vaření vajec, protože v parní nádobě mohou být prohlubně, do nichž vejce vložíte, jak je patrné v galerii.
9. Nádoby z plastu, nebo nerezu?
Výhoda plastu tkví v tom, že na jídlo, na rozdíl od nerezové nádobky, vidíte. Plastové nádobky různých výrobků však mají odlišnou pevnost, mnohé působí velmi křehce. Určitě si je prohlédněte a osahejte ještě před koupí. Při jejich údržbě není doporučováno použití hrubší strany houbičky, plasty jsou náchylnější k oděru.
Nerezem sice nevidíte skrz, ale je jednoznačně odolnější. Parní hrnce s těmito nástavci jsou však obvykle menšího obejmu a nebývají stohovatelné.
10. Umí udržet jídlo teplé?
Celá řada parních hrnců nabízí funkci Keep Warm, která udržuje jídlo po uvaření teplé. Některé hrnce mají automaticky přednastavených dvacet minut, další i hodinu. Při vaření se tato funkce hodí, například pokud nejíte všichni v rodině najednou.
A ještě něco…
Lidé si v recenzích často stěžují na délku přívodní šňůry a nemožnost uschovat ji například do dna hrnce.
Zvažte též, na jakém místě budete parní hrnec využívat, chystat v něm jídlo na lince, nad níž jsou umístěné horní skříňky, není doporučováno. Většina páry sice zůstává v hrnci, ale i tak byste měli spodní část skříněk během chvíle plnou kapek.
Který hrnec u mě nakonec vyhrál?
Já jsem nakonec zvolila hrnec jednopatrový, který lze rozdělit přepážkou na dva díly. Potíž lze spatřovat jen v tom, že jsem si hrnec objednala na internetu a bohužel se jednalo o hrnec, který již byl někým používán. To se ukázalo hned při prvním naplněním nádržky s vodou, kdy vyplavala slušná dávka dříve užitého koření. Dejte si tedy při koupi pozor i na to, zda je krabice originálně zabalená, a v případě podobného nálezu hrnec neváhejte prodejci vrátit.
Suma sumárum, svůj výběr považuji i po několika měsících od nákupu za zdařilý. Co všechno parní hrnec umí a jaká jídla z něj nemají chybu, vám prozradím v příštím článku na Vitalia.cz.