Jak zacházet s čerstvými potravinami? Bylinky vydrží v sáčku s dírkami, drobné ovoce ve větší krabičce

8. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Čerstvé, průmyslově neupravené potraviny jsou to nejlepší, co můžeme svému tělu dopřát. K tomu, aby ovoce, zelenina, bylinky či mléčné produkty vydržely v dobrém stavu a nemuseli jsme je zbytečně vyhazovat, pomohou osvědčené postupy, „babské rady“ i chytré krabičky.

Aby zdravé zůstalo čerstvé

Co se dozvíte v článku
  1. Aby zdravé zůstalo čerstvé
  2. 7 tipů, jak skladovat potraviny a zabránit jejich vyhazování
  3. Proti plýtvání potravinami

Na čerstvé potraviny a omezení plýtvání jídlem se čím dál více zaměřují i maloobchodní řetězce. Společnost Billa připravila několik praktických tipů, které pomohou ovoce, zeleninu a další uchovat v dobrém stavu, takže si na nich pochutnáte a nebudete muset z lednice nic zbytečně vyhazovat.

Současně na svých prodejnách do konce března představuje speciální krabičky a další potřeby, které k tomu napomohou. Chrání potraviny před brzkou zkázou a jsou navrženy tak, aby sloužily celý život. Pomáhají tím současně nahrazovat zbytečné jednorázové plasty, což je další směr, kterým se současný maloobchod ubírá.

7 tipů, jak skladovat potraviny a zabránit jejich vyhazování

Bylinky: vydrží v sáčku s dírkami

Přinesli jste si domů čerstvé bylinky? Proberte je a vyhoďte případné tlející části. Čerstvé kusy dejte do mikrotenového sáčku s dírkami a uložte do spodní přihrádky na zeleninu.

Olej, ořechy, semínka: lednice jim svědčí

Do lednice – pro někoho možná překvapivě – patří i oleje, zejména ty za studena lisované. Jsou totiž citlivé na světlo, teplo i přístup vzduchu, takže mohou rychleji žluknout. Chybu neuděláte, pokud do lednice ze stejného důvodu dáte ořechy nebo semínka.

Zelenina: nať odkrojte

U kořenové a košťálové zeleniny, jako je mrkev a kedlubna, odkrojte a ideálně i zužitkujte natě a listy. Ze zeleniny berou vlhkost a ta se pak zbytečně vysouší.


Autor: Se souhlasem společnosti Billa

Praktické krabičky usnadňují uchovávání čerstvých potravin doma, ve škole, v práci i na cestách. Různé druhy nabízejí různé výhody, např. model Prima Klima Tupperware má ventilační systém, který zajistí optimální podmínky a udrží potraviny déle čerstvé – ovoce a zelenina „dýchá“ i po sklizni

Houby: nemýt a nechat „dýchat“

Žampiony a další houby skladujte v lednici v nádobě, která „dýchá“. Dejte pozor, aby se nezapařovaly. Jinak může dojít k tvorbě toxických látek. Před uložením je proto ani nemyjte.

Drobné ovoce: raději do větší krabičky

Bobulovité ovoce, jako jsou maliny nebo borůvky, rozložte do jedné vrstvy, aby jednotlivé plody neležely na sobě. Mohly by se zapařit a začít hnít.

Jogurt: po otevření patří do nádoby s víčkem

Otevřený jogurt v původním obalu snadno přejímá okolní pachy. Je tedy možným rizikem kvůli rychle se množícím bakteriím. Lepší bude skleněná nebo plastová nádoba s pevným víčkem.

Čerstvé potraviny jsou čerstvé jen chvíli

Držte se pravidla, první na sklad, první na řadě. Jednoduše, neotálejte se zpracováním potravin, pobyt v lednici je sice uchovává čerstvé, ale jejich kvalita jde každým dnem dolů.

Proti plýtvání potravinami

Ne všechny pomůcky, které se na trhu nabízejí, jsou ale skutečně funkční. Server Vitalia.cz otestoval například silikonové kryty na uchovávání ovoce a zeleniny a také připravil velký test sáčků na ovoce a zeleninu. Oboje s ne příliš uspokojivým zjištěním.

Další články k tématu uchovávání jídla, udržitelnosti a plýtvání najdete v sekci Proti plýtvání potravinami.

Galerie: Test sáčků na ovoce: první končí v koši hned třetí den

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).