Automat jsem ještě neviděl,ale předpokládám,že tam visí nápis jako u některých studní " Mléko je pitné jen po převaření„.Jenže jak a v čem? Kdysi jsme si chodili pro mléko přímo do kravína a vždy se převařovalo.A k tomu byly různé přípravky a hrnce a zkušenost.Dnes se s něčím přišlo a to druhé chybí.A tak by mohl třeba ten nějaký "taky kuchař“ v televizi občas dát návod.Třeba slušnou formou.
Vygooglujte si „mlékovar“. Ještě dnes se to vyrábí a prodává, dokonce je to z nerezu, zatímco dřív bývaly hliníkové. Dvoulitrový s pokličkou vyjde na nějaké čtyři stovky, nebo i méně. :-)
Já jsem kravské ani kozí mléko nikdy nepřevařoval a nikdy mi nic nebylo. Snad je to risk, ale na druhou stranu, lidé pijí zvířecí mléko minimálně pět tisíc let a pochybuju, že celou tu dobu je převařují.
No jo, my taky nepřevařujeme a ještě nám nic nebylo, ale teď je to v článku napsané, že naše babičky byly zvyklé na ty mikroorganismy, my už ne, protože všechno sterilizujeme. Já teda ne, ale stačí se mrknout na reklamy… Lidi dříve nepřevařovali, nám by asi dlouho trvalo, než bychom se přiblížili dřívějším podmínkám – asi už by to ani nešlo. Ach jo, to přináší doba…
Když byly zvyklé naše babičky, zvykneme si taky. Jen se s tím musí začít a nenechat se odstrašit krátkodobým průjmem – který ostatně u mnoha lidí není způsoben mikroorganismy, ale výrazně vyšším množstvím tuku, na které už český konzument po těch dvaceti letech odstředěné kaseinové vody není zvyklý. :-)
Pokud ten zemědělec není prase a krávě před dojením omyje vemeno – což by měl dělat v každém případě – prakticky nehrozí riziko nákazy. Dětem a nemocným lidem samozřejmě doporučuji mléko převařovat v každém případě.
ha, vy tomu očividně rozumíte, že? Důsledná hygiena je při dojení už dnes samozřejmostí a pokud je kráva zdravá, tak nadojené mléko je téměř sterilní. Jenže pokud je kráva nemocná, tak ji může vemeno umývat od rána do večera a stejně to bude naprd.
No jo..možná by taky nebylo na škodu říct, kolik lidi v době našich babiček, zemřelo nebo mělo vážně zdravotní problémy po konzumaci syrového mléka!
Potraviny se pasteruji nejen proto, aby se zvýšila jejich údržnost, ale taky kvůli ochraně lidského zdraví…
Z druhé stánky, když se u nás objevil „mlékomat“ a já zkusil tak jsem zjistil, že už nepotřebuji Pancreolan, protože (si teda myslím) toto mléko mi ve střevě asi udělalo tu správnou „flóru mikro“.
A teď v těch horkých dnech ho vypiju i 2 litry bez převařování. No na něco člověk umřít musí, bohužel. A lepší po hnačce z mlíka než na tvrdou játru z pančovaného pití.
Nemáte pravdu! Jako ukazatel kvality slouží hlavní dva parametry, kterými jsou somatické buňky (SB) a celkový počet mikroorganismů (CPM). Zatímco počet somatických buněk se zvyšuje právě při nějaké "chorobě" krávy, tak o mikroorganismech rozhoduje právě hygiena dojení. Mléko je po nadojení takřka sterilní a bez mikroorganismů.
úplně jednoduše se dá do hrnce a na plotně se nechá vařit. Jen se hlídá teplota, aby se nepřipálilo. Jako malí jsme v osmdesátých letech chodili pro mléko taky do kravína k „soukromníkovi“ :-)a převařovali jej jednodušše v tzv. pískáčku, krnci s dvojitým pláštěm, do kterého se postranním otvorem nalila voda, která nedovolila mléku se vařit na teplotu vyšší než „90“stupňů C. Žádných jiných přípravků netřeba a zkušenost? Tu ať si každý získá sám. Někdy mi to připadá, že díky přetechnizované době si nejsme sto bez mikrovlnky uvařit na plotně ani vobyčejný mlíko
V Praze stojí litr z automatu 20 Kč, což je srovnatelné s plnotučným mlékem v supermarketu. Jinak ještě před „igelitovými vemeny“ se prodávalo mléko v lahvích a předtím (ještě i v 60. letech) se chodilo do mlékárny s bandaskou. To autorka asi nepamatuje. Mléko bylo chutné a dal se z něj dělat tvaroh, i po zkysnutí se to dalo pít, což z těch moderních „technologicky zpracovaných“ hrůz jaksi nejde. Celý problém dnes vidím v tom, že obchodníci jsou líní vozit denně čerstvé zboží jako dřív.
V Liberci stojí litr dokonce jen 15 korun a to je MNOHEM levnější než krabicové plnotučné. Nemluvě o tom, že to nemusím pít z nějaké igelitové krabice nebo nedejbože z PETky.
Osobně si mléko taky nepřevářím a naopak si ve jménu tzv. cikánského očkování (omlouvám se cikánům za použitý výraz, ale mohou na něj být spíš hrdí … nemluvím o rómech) zlepšuji obranyschopnost těla. A jestli ne, tak to převařování není nutné. =P Průjem ani jiné problémy jsem po požití nikdy nepozoroval.
Dobrý den, odkaz na jednu mapu mlékomatů je v článku (http://www.ceskepotraviny.info/mlekomaty/mapa), podle ní by měly být v Praze:
Mlékomat OC Plaza, u vchodu do Tesca, Novodvorská 136, Braník, Praha 4
Mlékomat Nákupní centrum Hostivař, za vstupními dveřmi u spodního parkoviště, Švehlova 1391/32, Hostivař, Praha 10
Mlékomat TESCO Zličín, u obchodního domu TESCO + IKEA, Skandinávská 145/13, Třebonice, Praha 5
Další odkaz na mapu vložila do diskuse Petra:
http://www.chemievjidle.cz/automaty-na-mleko-mapa
Zdravím LK
To podivné počítání je běžné. Nejspíš cenu srovnávají s těmi nejhoršími shity mezi trvanlivými mléky. To jako když idnes srovnávalo cenu olmáckého biomléka a došlo k rozdílu v ceně, který vůbec neodpovídal těm třem korunám, ke kterým jsem došel u regálu já.
Tak vzkaz pro redaktora - když už to srovnáváte s cenami z obchodu, tak srovnávejte srovnatelné výrobky. Tedy to mléko, které se prodává jako "čerstvé" a pokud možno plnotučné.
Pil jsem čerstvé pouze vychlazené mléko léta. Moc mě chutnalo. A taky šla z něj obrat smetana, udělat kyška, tvaroh, výborný kefír… Krom toho jsme měli doma pramenitou vodu, rád jsem jí pil čistou neslazenou.
Pak jsem se přestěhoval do města (studium, později práce). Vzpomínám když jsem se poprvé ve městě řádně napil vody z kohoutku. Z čerstvého nepřevařeného mléka mě nikdy nic nebylo ale z té „vody“ z městského kohoutku mě bylo na blití. To je ale sajrajt. Ten by se měl převařovat! A to mléko z obchodu – ten hnus, to se dá fakt ještě nazývat mlékem?
Léta jsem čekal, kdy konečně někoho napadne prodávat i ve městech čerstvé mléko. Hurá konečně jsem se dočkal. Možná to už chtěl někdo zrealizovat dříve, ale jsou tu různá loby a zákony které to komplikují. Mlékárny levně nakupují mléko od zemědělců, oberou smetánku a draze prodají výrobky z ní a odpad co z mléka zbyl prodají zase pod názvem mléko. Dokonce na některých krabicích se dočtete, že tento několik dní starý odpad je „Čerstvé mléko“.
Pokud se bojíte že to vaše tělo nezvládne – jste zvyklí žít ve sterilním prostředí, tak si to mléko prostě převařte. Syrové maso je pro vás ještě nebezpečnější a taky jej kupujete. Prostě jej uvaříte/usmažíte/ugrilujete a sníte. A to maso z některých obchoďáku je často v opravdu v děsivém stavu a lidi ho kupují a kolem mléka se dělá takový humbug. Chápu že mlékárnám se přímý prodej zemědělců nelíbí, jde jim o prachy, chtějí na zemědělcích vydělat a tak budou lobovat a lobovat a by jen oni mohli mléko prodávat.
Ještě poznámka pro ty co nejí maso. Např. salmoneu můžete chytit i z vajíček a spoustu dalších nedostatečně tepelně upravených jídel. Prostě možných zdrojů je víc a pokud se to čerstvé mléko převaří je bezpečnější a zdravější než spousta jiných výrobků na našem trhu, kterýma nás krmí v obchoďácích.
Děsím se, když čtu složení výrobků a ještě více toho, že na spoustě výrobků se složení ani výrobce neuvádí. Např. mnohé párky obsahující mouku, zvýrazňovač chuti a barviva a … – jen toho masa v nich moc není.
Protože jedna věc je mít vědomosti a dobré nápady a druhá je umět prodat.
K tomu to chce minimálně obchodního ducha. A pokud je k dispozici kapitál, je to ještě lepší.
Je fakt, že jsem měl párkrát nutkání kontaktovat zemědělce. Např. ne moc dávno, když vylévali mléko na poli k vůli nízkým výkupním cenám mlékáren, proč ho nezkusí prodávat přímo. Asi jsem to měl už dávno udělat, jenže jak jsem psal výše. Nemám takového obchodního ducha a pracuji v jiném oboru.
MOHU JEN POTVRDIT ŽE MLÉKO Z AUTOMATU JE OPRAVDU MLÉKO KTERÉ JSEM PILA NAPOSLEDY PŘED 20LETY.DĚLÁM Z NĚJ KYŠKU A PIJI HO NEPŘEVAŘENÉ,PRÁVĚ PRO TY PŘIROZENÉ BAKTERIE,A HNAČKU JSEM NEMĚLA,TU SPÍŠ CHYTÍM Z NAŠICH POLITIKŮ.ZDRAVÍM A PŘEJI SI ROZŠÍŘIT POKUD MOŽNO SORTIMENT DÍKY ZA TEN NÁPAD
Já, městský člověk, ocitla jsem se na čas na vesnici. Ráno jsme chodili do místního kravína pro mléko a byl to pro nás malý zázrak. Už jen ta cesta ranní alejí, kravín, bandaska. Prostě exotika pro exoty z Prahy.
Mléko bylo neuvěřitelné, úplně jiná chuť, a dělala se na něm smetana! Pražští kamarádi se divili, že to pijeme bez úpravy. No, pili jsme a nic.
Mlékomaty považuju za výborný nápad, další možnost na výběr, a už jen ty tanečky okolo ukazují, že trocha konkurence neškodí.
Měl jsem tu čest ochutnat mléko z mlékomatu. (Praha Hostivař). Žádná smetana se na povrchu ale netvořila, a chuť průměrná, takové obyčejné krabicové červené. Zkrátka mi nikdo nevymluví že nebylo odstředěné. Asi si myslí že Pražák je blb, který nic nepozná a zkonzumuje vše, jen když zaplatí. Jako dítě jsem mléko přímo od krávy pil (samozřejmě až poté co ho teta převařila), mohu říct že chutnalo úplně jinak a se smetanou na povrchu. To se tou předraženou břečkou z pražského mlékomatu opravdu srovnat nedá.
Na mléce z mlékomatu v Brně (v Novém Lískovci) je smetánky celkem dost i chuť přijatelná. Jen doufám, že to tak bude dál a nestane se to co popisujete v Praze. Hodně let jsem čekal, až si konečně budu moct ve městě koupit obyčejné kravské mléko.
Ale je fakt, že si dokážu představit scénář, kdy nenažrané mlékárny začnou bojovat s mlékomaty tak, že je začnou taky provozovat. A začnou do nich postupně dávat svůj blivajz. Případně že začne tímto způsobem vydělávat nějaký vykutálený provozovatel mlékomatů. Opravdu bych to nechtěl. Z mlékomatu kupuji mléko proto, že je to mléko. Kdyby tam byl blivajz z krabice, to si rovnou můžu koupit tu krabici. Mám to do obchodu mnohem blíž než k mlékomatu.
to je možné, v praze je prostě více vychcánků, takže by mě vůbec nepřekvapilo, že první šizené bude v praze..
je taky možné, že to je dílo nějakého řetězce a chtějí poškodit pověst, ale to vůbec nevadí, zemědělci se tomu ubrání v pohodě – bude prostě na netu mapka s prověřenými automaty a lidé si tam sdělí zkušenost a svůj automat s pravým mlékem si najdou
Asi jsem byl zamlada hodně odolný jedinec, chodili jsme jako kluci do kravína na čerstvě nadojené mléko. Tedy zchlazené a vyvětrané, přímo od krávy mi nechutnalo. A nic. Asi jsme byli nějaká odolnější generace.
Docela by mě zajímalo, jaký je „hygienický“ rozdíl mezi mlékem od krávy a kojením.
Mléko s mlékomatu piju, nepřevařuju a ještě jsem se nepo… Před tím jsem mléko s obchodu nepil, protože to je barevná voda. S mlékomatu jsi ho rád dám. Manželka jsi ho převařuje. Je to každého věc. Za komančů jsme to pili přímo s konvičky, než jsme to donesli domů a dožil jsem se 50ti.. :-))))
Vy ne-tele,
kyselina mléčná není protein a je v kysaném mléce a i v dalších kysaných potravinách. To byste si nemohl dát ani vepřo-knedlo-zelo, v kysaném zelí je také. Pokud ovšem jíte sterilované kyselé zelí ze sklenice, tak se vás ty zdravé věci netýkají a tyhle bláboly budete psát stále častěji. Vaše choroba má při této životosprávě chmurnou prognózu. Bez proteinů a vitamínů si radosti na tomhle světě moc neužijete.
Pro všechny příznivce čerstvého mléka jako jsem já se určitě bude hodit přehledná mapa s umístěním všech automatů, odkaz je http://www.chemievjidle.cz/automaty-na-mleko-mapa
V Ostravě se dá koupit před Futurem a Avionem v automatu. Ale smetana na něm teda není vůbec. A nechci hanit, ale chutí mi teda víc připomíná normální čerstvé mléko z obchodů, co se prodává v lahvích. Skutečné mléko z farmy je ještě trochu jinde. Ale zase kdo by si dnes dělal tvaroh a syrovátku doma…
Taky jsem byl teda hodne zklamany… mam takove podezření, že to je mléko, jak zaznělo v diskuzi, obyč „zbytkove“ – prostě nějaký „chytrák“ zase zjistil, že mléko z automatu je žádanější a tak nakoupil „krabičáky“ a nalil to tam… Jak tam budu přístě podívám se lépe na firmu – na první pohled jsme to tam nikde nenašel. Navíc jsem si ani nevšiml, že by tam někde bylo upozornění na převaření mléka – tedy dost možná jde skutečně o pseudo mléko, které lze běžně koupit v marketu, jen si můžou dovolit chtít za něj víc.
V Libereckém mlékomatu na Fügnerově ulici je mléko 1/2 litru za 8 Kč a 1 litr za 15 Kč, což je podle mě za čerstvé mléko výborná cena. S názorem, že je to slité krabicové mléko absolutně nesouhlasím, protože pokud se mléko nepřevaří, i při uchování v ledničce není za 4 dny k použití, začne kvasit a zapáchat, což svědčí o přítomnosti živých kultur v mléku. Být vámi nejdříve bych to zkusil, než si uděláte názor a začnete psát sci-fi články.
Tepelně upravené čerstvé mléko je zcela bezpečné a zdravotní rizika spojená s jeho konzumací jsou minimální.
Tak tohle může napsat jen někdo, kdo o mikrobiologii nic neví. Ony existují ještě termofilní mikroorganismy, které mohou přežít i pul hodinový var, takže označit mléko po krátkém převažení za zcela bezpečné je nesmysl.
já osobně bych si mléko z automatu nikdy nekoupila. Nepřevařené bych je nepila a domací převaření je nešetrné. Přijdete o spoustu nutričně cenných látek, takže je podle mě lepší si koupit mléko v krabice…
To, že zemědelci radši dodávají mléko do automatů než by je prodávali do mlékaren se nedivím- za ty smešné ceny! Ale automaty si podle mě můžou zemedělci spíš uškodit…
Je mi 23 a mléko z mlékomatu piju asi rok, vždy nepřevařené. Do tří dnů ho ale vždy spotřebuju. Nevím, na co byla zvyklá moje babička, ale já po přechodu z UHT mléka na čerstvé mléko z mléčného baru rozhodně žádné střevní ani jiné potíže nemám. Jsem přitom alergik a typický městský člověk, žádný venkovan zvyklý na vše domácí a přírodní. Navíc vídám lidi, jak čerstvě načepované mléko rovnou pijou a dokonce i paní v pekárně, kde se mlékomat provozuje, říkala, že do dvou až tří dnů je nepřevařené mléko nezávadné. Takže ze zkušenosti i podle rad bych se přikláněl k tomu, že nepřevařené mléko z mlékomatů je nezávadné.
Zkuste znovu aktualizované, map je víc, ale mlékomatů míň, jinak vám zbyde hledat obchody-odběratele jednotlivých farem nebo číhat na rozvoz a koupit přímo z dodávky, jen se trefit do té někdy jen čtvrthodiny.
http://www.mlekozfarmy.cz/rozvozove-trasy/
My milovníci jsme takoví jábychové, je nás málo, a sedláka naše "já bych koupil" na dálku neuživí. A ještě musí uživit to auto, které nám těch pár litrů mléka doveze. Není to kamion krabičáků do velkoskladu nebo několik palet do super-hyper-marketů.