Automat jsem ještě neviděl,ale předpokládám,že tam visí nápis jako u některých studní " Mléko je pitné jen po převaření„.Jenže jak a v čem? Kdysi jsme si chodili pro mléko přímo do kravína a vždy se převařovalo.A k tomu byly různé přípravky a hrnce a zkušenost.Dnes se s něčím přišlo a to druhé chybí.A tak by mohl třeba ten nějaký "taky kuchař“ v televizi občas dát návod.Třeba slušnou formou.
Vygooglujte si „mlékovar“. Ještě dnes se to vyrábí a prodává, dokonce je to z nerezu, zatímco dřív bývaly hliníkové. Dvoulitrový s pokličkou vyjde na nějaké čtyři stovky, nebo i méně. :-)
Já jsem kravské ani kozí mléko nikdy nepřevařoval a nikdy mi nic nebylo. Snad je to risk, ale na druhou stranu, lidé pijí zvířecí mléko minimálně pět tisíc let a pochybuju, že celou tu dobu je převařují.
No jo, my taky nepřevařujeme a ještě nám nic nebylo, ale teď je to v článku napsané, že naše babičky byly zvyklé na ty mikroorganismy, my už ne, protože všechno sterilizujeme. Já teda ne, ale stačí se mrknout na reklamy… Lidi dříve nepřevařovali, nám by asi dlouho trvalo, než bychom se přiblížili dřívějším podmínkám – asi už by to ani nešlo. Ach jo, to přináší doba…
Když byly zvyklé naše babičky, zvykneme si taky. Jen se s tím musí začít a nenechat se odstrašit krátkodobým průjmem – který ostatně u mnoha lidí není způsoben mikroorganismy, ale výrazně vyšším množstvím tuku, na které už český konzument po těch dvaceti letech odstředěné kaseinové vody není zvyklý. :-)
Pokud ten zemědělec není prase a krávě před dojením omyje vemeno – což by měl dělat v každém případě – prakticky nehrozí riziko nákazy. Dětem a nemocným lidem samozřejmě doporučuji mléko převařovat v každém případě.
ha, vy tomu očividně rozumíte, že? Důsledná hygiena je při dojení už dnes samozřejmostí a pokud je kráva zdravá, tak nadojené mléko je téměř sterilní. Jenže pokud je kráva nemocná, tak ji může vemeno umývat od rána do večera a stejně to bude naprd.
No jo..možná by taky nebylo na škodu říct, kolik lidi v době našich babiček, zemřelo nebo mělo vážně zdravotní problémy po konzumaci syrového mléka!
Potraviny se pasteruji nejen proto, aby se zvýšila jejich údržnost, ale taky kvůli ochraně lidského zdraví…
Z druhé stánky, když se u nás objevil „mlékomat“ a já zkusil tak jsem zjistil, že už nepotřebuji Pancreolan, protože (si teda myslím) toto mléko mi ve střevě asi udělalo tu správnou „flóru mikro“.
A teď v těch horkých dnech ho vypiju i 2 litry bez převařování. No na něco člověk umřít musí, bohužel. A lepší po hnačce z mlíka než na tvrdou játru z pančovaného pití.
Nemáte pravdu! Jako ukazatel kvality slouží hlavní dva parametry, kterými jsou somatické buňky (SB) a celkový počet mikroorganismů (CPM). Zatímco počet somatických buněk se zvyšuje právě při nějaké "chorobě" krávy, tak o mikroorganismech rozhoduje právě hygiena dojení. Mléko je po nadojení takřka sterilní a bez mikroorganismů.
úplně jednoduše se dá do hrnce a na plotně se nechá vařit. Jen se hlídá teplota, aby se nepřipálilo. Jako malí jsme v osmdesátých letech chodili pro mléko taky do kravína k „soukromníkovi“ :-)a převařovali jej jednodušše v tzv. pískáčku, krnci s dvojitým pláštěm, do kterého se postranním otvorem nalila voda, která nedovolila mléku se vařit na teplotu vyšší než „90“stupňů C. Žádných jiných přípravků netřeba a zkušenost? Tu ať si každý získá sám. Někdy mi to připadá, že díky přetechnizované době si nejsme sto bez mikrovlnky uvařit na plotně ani vobyčejný mlíko