Bohužel stále více vytlačované.
Ještě že zůstává alespoň u obuvi. Jenže, bohužel, se neudrželo značení využívající metrickou soustavu.
Tam na nohu např. 275 mm dlouhou pasovala v milimetrovém systému bota velikosti 275. V centimetrovém systému (s nadměrkem 1 cm) pak velikost 28 a 1/2 (zkráceně též osmapůlka).
A natlačilo se sem francouzské číslování ... 43, 44, 45 ... odvozené od nějakého francouzského stehu (kdo ho ale zná?).
Dlouho drželo u košilí. Vycházelo z obvodu krku v cm ... 42, 43, 44, 45 ... . A košile v podstatě "seděla" na těle dobře. Ale ouha. Už i sem se cpou písmenka S-M-L-X.
Podle číselných značení zatím nakoupím i rifle. Když koupím své 36/32, nemám s nimi problémy. Tedy skoro. Vliv má také zvolený střih. A buď se smířím s tím, že kalhoty více přiléhají v jiných místech než jsem zvyklý, nebo je nekoupím. Ale zůstávám u svých 36/32.
Ale nákup obleku (sako+kalhoty) nebo naopak "montérek" mi dělal problémy vždy. V těch ... 52, 54, 56 - či jak přesně ta řada jde - jsem nikdy nebyl doma.
Obecně u všech součástí záleží na střihu. Jako u lidí jsou někteří, kteří by málem mohli prolézat mezi tyčkami plotu, či jiní, kteří téměř neprojdou běžnými dveřmi, ač skoro žádné kilo navíc nemají.
U obuvi proto raději koukám po širším kousku než po "elegantně" štíhlých.
Při nákupu záleží také na tom, v jaké fázi svého osobního cyklu každý z nás je. Nikdo není schopen udržet všechny své parametry na konstantní hodnotě. Např. hmotnost je někdo schopen udržet v rozpětí několika desetin kila, jinému kolísá v řádu kilogramů.
Kde jsem na svém cyklu, poznám často i bez váhy. A protože jsem spíše "nadprůměrný" Čech, prozradí mi např. svírající hodinky narůstání váhy.
A ještě jeden cyklus nás ovlivňuje - denní. U obuvi to znamená (vedu-li běžný denní život), že ideálně padnoucí boty večer mohou být větší než boty "ranní". Nohy nám vlivem zatížení a únavy mohou poněkud otéci.
Takže pokud mám spíše vyšší váhu, je pro mne lepší nakupovat ráno, a jsem-li na nižších hodnotách, tak zase večer.
Nakupuji-li večer a jsem-li těžší, pak až zase "shodím", budu po ránu v botách "plavat".
Ze všeho tedy plyne, že veškeré značení je pouze orientační. A při nákupu je dobré každý kousek vyzkoušet.
Nejhorší varianta je: ... koupila jsem ti (něco) ... je to tvá velikost (xx) ... . O střihu a barvě pak už raději ani nehovořit ... není na světě člověk ten ...
Ve skutečnosti to není tak úplně pravda...
Košile - je pravdou, že 42 má obvod límečku 42... Ale tím to asi tak končí...
Když si vezmu k ruce tabulku velikostí českého výrobce "lepších" košil Eterna 24 ( http://www.eterna24.cz/strihy-a-tabulka-velikosti-kosili/ ), tak zjistím, že přestože jako bývalý tlouštík stále disponuji bujnějším hrudníkem, než bych asi jako chlap měl mít a pas také nemám vosí, s obvodem hrudníku 106 a pasu 97 se bezproblémově kvalifikuji na "ultra slim" střih.
Na druhou stranu - košile velikosti 42, vyráběné v Itálii, jsou těsné i v klasickém střihu...
I u obleků jsou čísla dost zvláštní - v tanečních jsem míval oblek vel. 52, který mi časem byl malý...
Teď jsem si nedavno zkoušel saka a "akorát" byla 50...
______________________________________
Samozřejmě, u jiných typů oblečení to také dost lítá - od L po XL...