Promiňte - nad tímto naivním pohledem se musím pousmát.
Článek je založen na tom, že lidé jsou svolní s čímkoliv a že ze světa vymizí touha po moci, touha pro zabití, sobeckost, nadutost a podobné vlastnosti tomu spojené.
Tak, jak to píšete k tomu zřejmě nikdy nedojde.
Je plno věcí, které se do takových fází dostat nemohou právě pro podstatu lidské povahy.
Stále tady budouti, kteří budou chtít moc, ti, kteří budou chtít vládnout. Samozřejmě myšlenka o volném společenství je moc hezká, liberalita je vždycky hezká, avšak nemyslím si, že splnitelná. Lidé budou chtít, aby tady byl někdo, kdo by za ně rozhodoval, stejně tak budou ti, kteří budou chtít rozhodovat, ať už z jakéhokoliv popudu - šlechetného či sobeckého, který bude chtít řídit stádo oveček.
Naše mysl a chování je od základu sobecká. Neřku-li u některých přímo ohavná a zvrácená.
Ze světa nevymizí zlo, vraždy, znásilnění a lidé se najednou nezačnou mít rádi jen proto, aby byli zdraví - což nevyvrátí mnohé nemoci. Nechat zmizet zlo je prakticky nemožné. Zničit zlo lze pouze podobnými prostředky - jako jsou třeba tresty smrti. Byť mnohdy zasloužené, ale v zásadě je to stejný prohřešek - usmrtíte-li člověka, který zabil.
Dále mě pobavila část s potravou.
Jistě, bylo by to ekologické, ekonomické, mnohé by to ulehčilo. Ale zapomínáte na jednu z nejdůležitějšíc věcí, která pohání lidi k tomu, aby jedli. Protože zbožňují chuť jídla, protože jsou vyloženě závislí na tom, že si kupříkladu mohou čas od času dát čokoládu, že se osvěží studeným pivem. Že si dají salát s mořskými plody nebo italskou pizzu. Všechno je to o chutích, i když primárně stále o hladu. Lidé se jen tak nevzdají možnosti stravovat orálně, aby si lépe vychutnali chuť jídla a jeho cestu tráviícím traktem(seč mnohdy ne vždy "úspěšnou" :D).
To jsou stále věci, které podle mě nevymizí nikdy a nenahradí se ničím zcela odlišným. Maximálně jejich využití vygraduje buď ve vylepšenou formu, nebo se to díky vnějším důsledkům zhorší.
Důležité je, aby lidstvo jednou přišlo na to, jak sklidit tolik potravin, aby už nikde nikdo nehladověl. To je podle mě základní "politika" zemědělství.
A mentalita lidí se taky nezmění, pokud jim do krve nebude vpouštěna nějaká látka, která to ovlivní. Lidé se sklony k vraždám je vždycky budou mít. Pedofilové budou stále pedofilové, protivní nevrlí a arogantní sobci budou stále stejní. Takže si nemyslím, že by se za čas lidé nějak víc začali mít rádi. Nebude je nic spojovat natolik, aby jeden za druhého(nespřízněného přátelstvím či příbuzenskými vztahy) položili život. Nebo se o něj jen starali.
Podle mě věda půjde hodně kupředu. Zejména robotika. Medicína se posune a vesmírné bádání.
Co se týče hudby, tak s tím tak nějak souhlasím taky.
Pokud jde o papeže, věřím, že ten nynější je poslední. Jak řekl Nostradamus. Koneckonců - má na to ještě stále čas. Do té doby se v režimu stane nějaká změna, každopádně liberalismu nevěřím.
Maximálně se tak pozmění politika, zákonodárná moc, výkonná a soudní. Senát a sněmovna, moc prezidenta(hlava státu) - mluvíme-li o naší republice.
Navíc - stále je tu EU a ta má silné zázemí, ta se podle mě taky nerozpadne, naopak bude sílit. Možná se jednou stane hlavou všech států v zastoupení našich delegátů.
Stejně tak NATO bude mít svou f-ci.
Myšlení věřících - ano, věřím, že se posune, půjde s dobou a spíš, než věřím, tak hlavně doufám.
Ačkoliv církev samotná se zřejmě příliš nezmění. Vezměte si jen, jak dlouho existuje a její struktura a "moc" je stále stejná a děsivá. Nevzdali se toho za celá století, nevzdají se ani v budoucnosti.
To je nejztěžejnější "artikl" v historii lidstva. Jestli v ní proběhnou mírné změny, tak nepatrné. Ačkoliv koexistence bez papeže bude jistojistě zajímavá. Kdo ví, jestli to nedojde do stádia, kdy to bude jedině horší.
Populace - tady si myslím, že ta se sníží nějakým vnějším vlivem. Příroda to tak vždycky zařídila. Nebo lidé. A stejně tak si myslím, že v příštím případě to bude stejná příčina.
Pokud lidem v muslimských státech nezakáží pod pohrůžkou smrti plodit potomky maximálně do 3/2 dětí, tak to na naší planetě za chvíli bude samý Muslim. Nejsem rasista, ale o nárust naší populace se podílejí nejvíce oni. S až patnácti dětmi. Není se čemu divit.
Každopádně, jak jsem psala - podle mě se o snížení počtu lidstva postará nějaká živelná katastrofa, pandemie, nebo válka. Ostatně děje se to pravidelně každých sto let. A lidé mají stále mezi sebou plno nevyřízených účtů a sporů. Stačí banalita a může za to pykat celý svět.
Ženská role - zdali se vrátína své místo. Taky si nemyslím. Ale zase si nemyslím, že všechny ženy zavánějí feminismem. Některým se jejich role ženy líbí. Těm to zůstane a budou to vštipovat svým potomkům možná i dále. Ale ty, které už mají v genech, že jsou dominantní a rády zastávají mužskou roli, tam to nevymizí. Jim bude stačit už jen ten fakt, že jsou si rovni s muži a o to všechno v celém feminismu jde.
Abychom se ještě nedivili, že zde zase jednou bude nějaký matriarchát :))). Ale ne, podle mě tohle zůstane zhruba stále stejné. Jen s podmínkami života, který se bude měnit na závislosti technologií a společenství, se budou zřejmě menit trochu i vztahy všeobecně. Vztahy k sobě samým, k práci, ke všemu...
Nicméně zajímavý článek. Přinutil mě hodně se zamyslet.
Váš pohled a názor Vám neberu. Podnítil mě k tomu si zafantazírovat, což je jen dobře.
Pokud mám v textu nějaké překlepy či chyby, velmi se za ně omlouvám.
Děkuji čtenářům za jejich příspěvky. Jsem rád, že článek alespoň některé přimělo k zamyšlení.
Článek byl zamýšlen možná trochu vážněji, než vyznívá. Byť je trochu nadsazený, nebyl zamýšlen jako pouhá recese. Bylo to myšleno jako "Jak by vypadala naše budoucnost, kdyby se svět vyvíjel ideálním způsobem". Čili optimistická varianta vývoje světa. To ale neznamená, že v tuto optimistickou budoucnost nebo v její pravděpodobný vývoj sám věřím. Ne, to opravdu ne. Věřím ale v možnost v takového vývoje, v takový potenciál. Věřím, že podobně jako má každý člověk obrovský potenciál, který si ani neuvědomuje, platí to rovněž pro celé lidstvo. Optimistickou variantu jsem volil i proto, že těch pesimistických najdete všude mraky. Ale ano, mnohme pravděpodobněji vypadá, že nastane nějaká pesimističtější varianta. Lidé nijak nevyzrají, žádné technologické zázraky svět nedají do pořádku, ekologicky jde taky vše do háje - stačí jen pozorovat stále chaotičtější a nepředvídatelnější počasí a můžeme si domyslet, že planeta mele z posledního... Ekonomovi, který zde přispěl, bych nejspíš poradil, aby investoval do nákupu půdy a farmy s vlastním generátorem elektřiny někde v jižní Evropě, ale dál od moře, aby jakžtakž přežil možné ekologické katastrofy a nebyl závislý na civilizaci...
Některé z předpovědí v článku mám od jednoho duchovního autora, kterému vyšla v 90. letech kniha, kde předvídal věci jako výzkumy v DNA atd., které tehdy zdaleka ještě nebyly aktuální, ale za deset let byly. Později vydal další knihy, z nichž jsem čerpal, a kde se zmiňuje např. o té aurální výživě. Tu procházku mezi kravami ve skafandru jsem přidal jenom pro větší názornost. Chtěl jsem ji ještě rozvést, ale to už by bylo moc uhozené...
Rovněž ta představa hudby je jen logickým vyústěním jejího neustálého zrychlování. Gabber má totiž neuvěřitelně rychlé tempo, čili dost možná předjímá mainstreamový trend blízké budoucnosti.
Zaujalo mě též, jak Blanch napsala, že podle Nostradama má být tento papež poslední. Znám totiž dvě jiná na sobě nezávislá proroctví, jedno pochází ze středověku, která shodně tvrdí totéž.