To se mám jako ptát na složení chleba pokladní v hypermarketu, když ta kolikrát sama nepozná ani druh pečiva, co prodávají? (Většinou jsem bez šance zastihnout prodavačku, která je připravena se mi věnovat.) Nebo když jdu do pekárny: jak se asi bude prodavačka a fronta lidí za mnou tvářit, zeptám-li se na složení chleba? To je dnešní přístup: občane, nakup si, co potřebuješ, ale hlavně nezdržuj!
Jinak: já hodnotím chleba podle toho, jestli mi ještě pozítří chutná, či nikoliv. Každopádně chléb ošizený o kvásek poznám; a to, co pod označením jako "chléb" prodávají v hyperkrámech, je snad vyrobeno z drcené slámy, a ne z obilí...
pro Robča
Nevím z jakého důvodu a proč by jste měl(a) ptat pokladní na složení chleba a dalšího pečiva. Pokladní je snad od toho aby správně namarkovala zboží atd. Na takové věci se mate ptát pracovníka z oddělení pečiva a pokud tam není na dohled tak si můžete nechat zavolat.Vy když budete např. průvodčí nebo pokladní na dráze tak taky nemusíte ovládat řízení lokomotivy atd. Chtěl bych vidět vás jak by jste na 100% poznal(a) v momentě na pohled každý druh pečiva když je jich tam třeba 50 a nebo více druhů. Některé pečivo je např. napohled skoro úplně stejné jako jiné a liší se jen nějakým jiným zářezem atd. Pečivo je pečivo a každý kus neupeče žádný pekař pokaždé úplně stejné tak jako třeba stolař stoličku atd. Když stolař vyrobí šmejd stoličku tak je tak akorát na vyhození a např. špatně vzhledově vytvarované pečivo je prodejné a jedlé pokud to zákazníkovi nevadí.
Já osobně když si např. kupuji v lahůdkám nějaký nový salát který jsem ještě neměl tak skoro vždy žádám o složení protože mě třeba zajímá např. jestli je tam majonéza a kolik aj když se jmenuje třeba rybí salát v jogurtu.To že se tento salát tak jmenuje ještě neznamená že neobsahuje majonézu. Znáte přísloví "Líná huba hotové neštěstí"? Vy jste zákazník a pokud vás to zajímá tak se na to klidně zeptejte a může vám byt jedno jestli za vámi stojí pět nebo deset lidí. V dnešní době je každý nervní jak nevím co když má chvilku někde počkat s tím že na to nemá čas a na druhé straně za chvíli někde potká nějakého známého a s ním kecá třeba hodinu a to mu už nevadí.
To že si půjdu pro pečivo vyloženě do pekařství a ne do supermarketu ještě neznamená to že tam nemají podle vás zrovna ty šmejdy jak píšete.
No tak složení salátu vám možná někdo řekne. To ovšem neznamená, že odpovídá tomu co skutečně dostanete. Je to podobné jako v obchodech s elektronikou. Pár hodin samostudia dostupných informací z internetu obvykle zákazníkovi stačí na to, aby měl širší rozhled než prodavač.
Jasně, že chci vědět, co kupuju a co sobě nebo své rodině dávám do žaludku, a podle mě by mělo být samozřejmostí, aby to zákazník mohl na místě snadno zjistit. Jenže u nás například v Tesku to vypadá tak, že u pečiva visí takové ohmatané desky plné různých lejster, kde je složení toho kterého výrobku rozepsáno (někdy česky, někdy slovensky, člověk občas loví méně používaná slovíčka z paměti), takže spotřebitel si v tom dobu listuje, aby vyhledal to, co si chce koupit, a někdy to tam stejně nenajde, ale už nemá chuť ani čas shánět vedoucí a doprošovat se, aby mu to složení zjistila... Takže současná situace fakt nic moc. A navíc je to stejně všechno obyčejné pšeničné pečivo, aspoň teda v tom Tesku. Celozrnné výrobky nebo pečivo z jiné mouky (žitné) nevedou, to musím jet zase jinam... :-(
Od jisté doby, kdy jsem zjistil všechny tyto "tajné" receptury "pekařů", ano v uvozovkách, protože to jsou míchači, nic víc, tak proběhla radikální rodinná porada na téma nákupy v supermarketu, a postupně jsme změnili zdroje. Už v hypermarketech neutratíme víc než 1000Kč měsíčně, všechno si zajistíme u zdroje nebo v případě chleba, pečeme sami.
Jistě, je to spousta energie a dovzdělání, protože chleba se vám hned nepovede. Taky na to musíte něco přikoupit, např. kvalitní mlýn na mouku - ta se samozřejmě vyrábní doma!
Takže Češi, nenechte se, a investuje do zdraví.
Take by bylo hezke, kdyby zacali pekari chleba opravdu peci a ne pouze predpekat. Kdyz prodavaji chleba, ktery vypada, jako kdyby ho pekli na slunci, tak sice usetri na elektrine a na mouce (protoze se odpari mene vody a chleb ma spravnou vahu), ale kdo ten hnus pak ma jist. Pekari a pekarny jsou jednim z oboru, ktery by zaslouzil obnoveni dobre tradice machani v kosi pod Karlovym mostem.
No vidite je, lumpy.
Takze typicky chleb byl 2 dny stary a byl k jidlu. Byl k jidlu po radu dni a pri trose dobre vule i po radu tydnu. Dnes je cerstvy a k jidlu kolikrat neni, druhy den je to casto jiz naprosty hnus. Zkysne, zgumovati... Fuj. Chapu, ze predpis o minimalnim stari chleba 2 dny je dnes neudrzitelny pri tom, jakou kvalitu dnes pekari predvadeji a mam obavy, ze clovek z doby pred nekolika sty lety by dnesni chleb ani na vidle nenapichl, nebyl-li by k tomu nucen silnym hladem.
BTW, muj otec znal po valce pocetnou rodinu, ktera pekla chleba jednou za mesic. Velike kulate bochniky, ktere i za mesic byly stale pozivatelne.
No, zas až tak růžové to nebylo. V rodině mého otce taky chleba pekli jednou za tři týdny a ty tři týdny ho jedli (někdy i déle, napřed se dojídal ten starší). A podle jeho slov sice byl i po třech nedělích poživatelný, ale jen proto, že nic jiného k jídlu nedostal. Žádná lahůdka to nebyla.
To patrna ano, ale dokumentuje to skutecnost, ze chleba musel byt jine kvality, kdyz i po tak dlouhe dobe byl jeste k jidlu. Kupte si dnes chleba a zkuste ho po trech tydnech ohlodavat.
BTW, takovy chleba byl lahudkou alespon cerstvy, coz dnes neni. Mama se svym bratrem byla svoji matkou posilana k Princovi pro chleba a byl tak dobry, ze cestou domu ho kolikrat snedli i pulku. A jak napsal Hrabal, kdyz takovy chleba pekli, vonel na tri kilometry. Dnes nektere pekarny spise i neprijemne pachnou.
Nevim, jestli jste nekdy ochutnal chleba peceny soukromnikem v peci na drevo. Ja kdysi ano, ve Svinarich u Prahy, kde jdysi jeste prezival samovykuristujici kapitalista a pekl poctivy chleba. Moc let mi tehdy nebylo, ale i tak se na ten chleba pamatuji. Stal totiz za to.
možná by pro vás bylo lepší, zamyslet se nad důvody "zdravé výživy" a nad "reklamními triky" těch, kteří vám ji denně vnucují a straší vás Ečky a normami a přitom o potravinách toho ani nemusí moc vědět, stačí, když se naučí několik triků s Ečky, cereáliemi, vlákninou a podobně. Pláčí nad STARÝM CHLEBEM, který vydržel i měsíc...
Jsem dříve narozený a opravdu si jej pamatuji a ač nejsem pekař, vím i dost o pekárnách a pečení. A droždí se při pečení chleba opravdu tenkrát nepoužívalo. Chlebový kvas je úplně o něčem jiném a při dnešních výrobních postupech je náročná příprava kvasu nahrazena většinou použitím kvasu průmyslově připraveného. A ta Ečka..? Kyselina ASKORBOVÁ - v podstatě vitamín C - co proti němu máte...? Octan sodný - v podstatě nahrazuje OCET - používáte doma ocet(a je lhostejné jaký - stále je to kyselina octová)...? Emulgátor - estery mastných kyselin - jíte zdravě JOGURTY, FLORU a jiné "zdravé" tuky a pod.
Chcete potraviny za přijatelnou cenu???
Kolik vy dostáváte za hodinu své práce???
Mohu vás ujistit, že "ZDRAVÝ TENKRÁT CHLÉB" by jste si dnes koupili cca za 60,- Kč za kilogram...
Máte ale i druhou možnost. Pořiďte si "pekárnu" nebo alespoň "pekařskou pec" a pečte si sami - jen prosím k ceně spotřebovaných surovin připočítejte také cenu energií a své práce a věřte, že pokud pečení nebude vaším velkým koníčkem, vrátíte se ke kupování té "drcené slámy"
A ten lepek je přirozenou součástí mouky, takže se přidává ke zlepšení její kvality a vláknina je pro organismus člověka nestravitelná - projde zažívacím traktem a poněkud jej pročistí - kráva má kvůli tomu více než jeden žaludek...
A dietou stejně nic neřešíte - hýbejte se
A tak hurá na pekaře, vymácháme je řádně ve Vltavě
opravdu je lhostejno jaký ocet? to jste asi moc octů ještě nezkoušel..
je to stejná blbost říct lhostejno jaký jako kdybych říkal, piješ víno? Lhostejno jaké...
kravina a více se nemá smysl blábolem zabývat..
stačí mi pár dnů na stravě, kterou si nevybírám sám (tj. bez různých přidaných srajd) a mám úplně rozhozené zažívání a to je pro mě tím indikátorem, proč se rád potravinám plným chemie, náhražek, éček, stabilizátorů a já nevím čeho všeho vyhnu kdykoliv to je jen trochu možné
Blbost, ja doma pecu, zadne smesy, zitna mouka z mlyna, 10kg stoji stejne, jako 1kg v tescu ;-))
Pak psenice aby se to pojilo a chleba je na svete, pravda, kvasnice v prasku, ocet, voda, sul ... ale k nam vozi i chleba, ktery je delan z pekarskych kvasnic, poctive a soji neco kolem 30kc .... a jajk dlouho vydrzi nevim, protoze je tak dobry, ze ho snime max do 2 dnu ... casto do jednoho.
Dobrý den,
přečetla jsem si zajímavou diskusi. Ráda bych řekla, že opravdu ještě existuji klasické pekárny. Moje rodina jednu vlastní. Jsme soukromnici, pečeme v staré peci na dřevě a na žitném kvásku. Je to opravdu dřina. Roztápět pec a je to dlouhý proces než kvásek bude připravený na další várku. Problém je, že lidé kolikrát nevěří, že tam nejsou žádné přípravky, dokud se sami nepřesvědči. Pro nás je zbytečně, tam něco přidávat, když kvásek mouka, sůl a voda udělají vlastní kouzlo. A hlavně dřevo dodá tu pravou vůni, která v obchodě schází. Jelikož jezdíme na Farmářské trhy, mrzí mě, když zákazník prohlásí, že to máme předpečené! Ale na druhou stranu chápu, že někdy je opravdu těžké uvěřit, že něco takového ještě existuje.. :) Snažíme se držet rozumné ceny, ale neovlivníme ceny odběratelů :( A musím říct, že když se správně udržuje, tak je dobrý i po týdnu :) Proto si ho ráda beru na dovolenou.. :)
"a tukovém pečivu sníme kromě pšeničné mouky označené 00 a 0, vody, droždí a soli také tuk."
Tuk v tukovom pecive, no to je objav hodny Nobelovej ceny. Mimochodom niektori uchylaci ako ja davaju "tuk" aj do peciva, ktore pecu doma. A poznam ludi, co si dokonca rastlinny alebo zivocisny tuk natieraju aj navrch.