Lidé jsou zvyklí častěji pít arabiku? V Česku asi ne. Robusta je v instantních kávách, stejně jako v podřadných levných kávách typu standard, které u nás stále kupuje spousta lidí na „turka“. A pokud někdo kupuje namletou kávu, která velmi brzo vyčichne, zalévá ji vodou 100 °C a nechává v šálku lógr, pak mu asi arabika nepomůže.
Přesně, jak říká pan Jiří. Robusta se vyskytuje ve všech levných kávách.
Obchodní řetězce z velké většiny nabízí blíže neurčené směsy robusty a arabiky. Čím více robusty a nekvalitních komanditních zrn, tím je nižší i výsledná cena. Snahou těchto prodejců je co nevyšší počet prodaných káv za co nejnižší cenu. Strojový sběr ničí rostlinu kávovníku a málokdy umí roztřídit zralé a nezralé třešně. Ve výsledné chuti obvykle nenaleznete téměř žádnou aciditu, má vyoské procento kofeinu způsobené obsahem robusty a nahořklou chuť. Často se setkáváme s přepáleným zrnem. Veškerá kávová zrna obecně již po uplynutí 15ti minut ztrácí částečně své aroma i chuť. Proto se nedoporučuje mlít kávu předem.
Je mi trochu logickou záhadou, jak by mohly nejprodávanější levné kávy být převážně robusta, když valná většina světové produkce je arabica...
V reálu jde spíš o to, že nejlevnější směsi jsou prostě to nejlevnější, co se najde bez ohledu na druh, arabicy je obvykle více i v nich.
Jinak se káva deklarovaná jako 100% arabica či 100% robusta koupit dá s celkem minimálním úsilím i v nižší cenové relaci a moje osobní zkušenost celkem potvrzuje to, co se píše v článku, tedy arabica jemnější, robusta má výraznější chuť, což nemusí každému vyhovovat, ale asi opravdu lépe probere.
Podotýkám, že turka nepiju, tento názor je vzniklý na základě jiných variant přípravy.
V případě, že je káva připravovaná správně, měl by kofein zůstat v těle 15 minut a následně se vytratit. U turka však zůstává v našem těle, až 5 hodin. Pro naše zažívání není vhodná ani zdravá extrakce delší, jak 4 minuty. Přičemž turek má extrakci neukončenou. Pokud navíc turka zalejeme ještě bublající vroucí vodou, popálíme zrna a káva tak získá zemité tóny chutě. Teplota vody by neměla překročit 94 stupnů. (cca. 1 minuta po odstavení z varu).
Pokud na turka nedáte dopustit, řiďte se alespoň těmito body: kávu zaléváme vodou o teplotě 94 stupňů, po 3-4 minutách ji přelijte přes filtr do jiného šálku a následně konzumujte. Zrno na turka by mělo být umleto na velikost hrubozrné soli. Nicméně vězte, že český turek rozhodně nepatří do kávové kultury. Pokud věnujete přípravě kávy o minutu déle, můžete si pochutnat na šálku, který nám nabídne rozkvetlou vůni a lahodnější chuť. Mluvíme nyní o alternativní přípravě. Vinkler Miloslav
Na to, zda je pití kávy zdravé či nezdravé, existují různé protichůdné studie. Rozhodně to není jednoznačné. Na to, co je nejlepší, existuje tolik názorů, kolik je lidí. Absolutní pravda asi neexistuje. A na to, že mi turek ani instantní káva nechutná, nepotřebuji žádného baristu. To, co mi chutná, je celkem v souladu s tím, co říkají baristé. A že by se káva od nich nedala pít – to platí možná jen pro nějaké turkomily.
Dobra metoda jak si udelat nazor je vzit pressovac (ten s pakou :) ), k nemu 5 salku, do nich postupne delat pressa z te jedne davky kafe. Prvni bude skvele, druhe pitelne, treti bude na urovni instantni kavy, ctvrty/paty jsem nebyl schopen pozrit (odpovidalo to chuti nejlevnejsiho "Standard" turka, ktereho si dela muj otec). Je to muj nazor, vnimani bude asi dost individualni, jde ale o princip.
Jinak ja kupuju smes arabica:robusta 50:50, ale jednu z tech kvalitnejsich.
Ja bych si zde jeste dovolil predlozit kavupijicimupubliku jeden maly testik, ktery jsem osobne kdysi s mym synem provedl.
Priblizne 10 nejruznejsich kav sveta od nejdrazsich po nejlevnejsi - Etiopske Yirgacheffe, Hawajske Kona, Nikaragujske, Guatemala, Mexiko, Brazilie, Jemen atd.
Kavova zrna jsme asi 5 dni predtim prazili na 3 stupne.
svetlou, stredne tmavou a velmi tmavou.
Nejlepe chutnaly vzorky prazene na stredne tmavou barvu, kdy bylo snadne rozlisit pri ochutnavce jednotlive nuance jmenovanych kav.
V pripade prazeni na tmave hnedy odstin vsechny vzorky kav, at nejlepsi (Etiopie, Jemen, nebo Kona) nebo bezne levne kavy z Brazilie a Peru, CHUTOVE SPLYNULY !!!
Každý znalec kávy moc dobře ví, že znalci kávy konzumují výhradně nahrubo pomletou čerstvou kávu zalitou vařící vodou. Všechno ostatní jsou výmluvy a manipulace. Vše z toho důvodu že do mimo turka se dá konzumentům prodat i nekvalitní káva, zatímco v případě turka se nekvalita projeví ihned a proto je turek trnem v ocku všech kdo se motají kolem prodeje kávy. Žádný znalec kávy na světě proto nekonzumuje presso nebo dokonce výsměch na kávu latte.
tenot 'turek' sa vola cupping, a je to jednotny sposobok ako porovnavat kavu. Ziadny barists si vsak takto kavu nepripravi. U cuppingu ide o jednoduchost a celosvetovy standard. Kafe je mlete na hrubo a bohuzial nespadne na dno, nebude z toho turek.
Najdolezitejesie je ake kafe si kupite aj tu svetozname plati shit in shit out.
15 minut správně připravený kofein, 300 minut nesprávně připravený kofein? Inu, jak se říká na wikipedii, [citation needed].
O váš názor, že skutečná turecká/beduínská káva (českého turka tím nemyslím) není vzhledem k době extrakce vhodná atd., se s vámi dělit určitě nehodlám. Moje zažívání si o tom prostě myslí něco úplně jiného, stejně jako moje chuťové buňky.
Prosil bych o upresneni pojmu "kavova kutura".
Myslim, ze to co se nam snazi zde vnutit pan/pani Kavaskozou je ciste dogma zapadni kultury. Mozna by Kavaskozou mel prostudovat jine zpusoby. Myslim, ze oci by mu vylezali z dulku pri pohledu jak napriklad pripravuji kavu v Ekvadoru. V 95% piji instantni kavu a kdyz tedy zrnkovou, tak zratka hodi plny pytlik umlete kavy do cca 3/4l vrouci vody a potom to nechaji probublavat asi 1/2 hodiny. Zredukovany vyvar daji do karafy na stul a kdyz dostanes chut na kavu, cvrknes trosku tohoto koncentratu do hrnicku a zalejes horkou vodou. A chutna jim to.
Tech zpusobu jak pripravit kavu je ve svete nepreberne mnozsti pane Kavaskozou!