Lidé jsou zvyklí častěji pít arabiku? V Česku asi ne. Robusta je v instantních kávách, stejně jako v podřadných levných kávách typu standard, které u nás stále kupuje spousta lidí na „turka“. A pokud někdo kupuje namletou kávu, která velmi brzo vyčichne, zalévá ji vodou 100 °C a nechává v šálku lógr, pak mu asi arabika nepomůže.
Přesně, jak říká pan Jiří. Robusta se vyskytuje ve všech levných kávách.
Obchodní řetězce z velké většiny nabízí blíže neurčené směsy robusty a arabiky. Čím více robusty a nekvalitních komanditních zrn, tím je nižší i výsledná cena. Snahou těchto prodejců je co nevyšší počet prodaných káv za co nejnižší cenu. Strojový sběr ničí rostlinu kávovníku a málokdy umí roztřídit zralé a nezralé třešně. Ve výsledné chuti obvykle nenaleznete téměř žádnou aciditu, má vyoské procento kofeinu způsobené obsahem robusty a nahořklou chuť. Často se setkáváme s přepáleným zrnem. Veškerá kávová zrna obecně již po uplynutí 15ti minut ztrácí částečně své aroma i chuť. Proto se nedoporučuje mlít kávu předem.
Je mi trochu logickou záhadou, jak by mohly nejprodávanější levné kávy být převážně robusta, když valná většina světové produkce je arabica...
V reálu jde spíš o to, že nejlevnější směsi jsou prostě to nejlevnější, co se najde bez ohledu na druh, arabicy je obvykle více i v nich.
Jinak se káva deklarovaná jako 100% arabica či 100% robusta koupit dá s celkem minimálním úsilím i v nižší cenové relaci a moje osobní zkušenost celkem potvrzuje to, co se píše v článku, tedy arabica jemnější, robusta má výraznější chuť, což nemusí každému vyhovovat, ale asi opravdu lépe probere.
Podotýkám, že turka nepiju, tento názor je vzniklý na základě jiných variant přípravy.