Je libo Xanax nebo Diazepam? Co je dobré o těchto lécích vědět

31. 12. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Benzodiazepiny patří mezi nejčastěji předepisované léky na uklidnění, proti úzkostem a křečím. A to i přes své četné nežádoucí účinky a poměrně vysoké riziko vzniku závislosti. Co bychom o této skupině léků měli vědět a jak se vyznat v tom, který lék je který?

Do skupiny benzodiazepinů patří staré známé léky jako Neurol, Xanax či Diazepam hojně předepisované nejen v psychiatrii. Nejsou to však žádné lentilky a tyto léky jsou jenom na předpis. 

Co se dozvíte v článku
  1. Na co zabírají léky proti úzkosti? 
  2. Je nutné užívat Diazepam u febrilních křečí?
  3. Dejte si Rivotril a bude z vás gumový panáček
  4. Pozor na antihistaminika a grepovou šťávu
  5. Kdo nemá svaly pod kontrolou, Diazepam nesmí

Benzodiazepiny měly původně nahradit nebezpečné a návykové barbituráty. Jak se ale časem zjistilo, ani tyto léky nejsou zrovna bezpečné a i na benzodiazepinech může vzniknout závislost. 

Zmírněte svoje úzkosti, pomoci může hořčík, vitamín D a B-komplex Přečtěte si také:

Zmírněte svoje úzkosti, pomoci může hořčík, vitamín D a B-komplex

Prvním benzodiazepinem byl chlordiazepoxid, který se poprvé objevil v roce 1955, a to pod názvem Librium. Starý známý Diazepam (učinná látka diazepamum) je na trhu od roku 1963 a stále se hojně předepisuje, v zahraničí je více známý pod názvem Valium. Xanax označuje lék s účinnou látkou alprazolam, Rivotril, který se používá k léčbě epilepsie, má účinnou látku klonazepam.

  • Existují také další účinné látky, a sice lorazepam, oxazepam, bromazepam či midazolam, které se navzájem svým účinkem liší. 
  • Benzodiazepiny se rozlišují například i podle doby svého sedativního působení. 
  • Mezi léky silně sedativně, tedy tlumivě působící patří ty, které obsahují nitrazepam, midazolam nebo flunitrazepam. 
  • Slaběji působící je například alprazolam a oxazepam, který patří mezi léky s krátkodobým působením. 
  • Nejdéle působí Diazepam a ještě déle různé další deriváty benzodiazepinů.

Všechny tyto léky však mají jedno společné: mění aktivitu neuronů, které spouštějí v organismu úzkostné reakce a zesilují účinek neurotransmiteru známého jako kyselina gama-aminomáselná neboli GABA. To všechno je nezbytné k tomu, abychom se cítili v klidu a pohodě. Proto potřebujeme mít dostatek kyseliny GABA, s čímž nám léky, jako jsou Xanax nebo Diazepam, pomáhají. Tuto kyselinu lze ale podpořit i přírodními způsoby, mezi něž patří například zdravá strava, bylinky či jógová cvičení.

Na co zabírají léky proti úzkosti? 

Při jakých potížích lékaři předepisují diazepamové léky, jako jsou například Diazepam, Xanax nebo Rivotril? Nejčastěji je to v těchto případech:

● úzkost, neklid, podrážděnost
● nespavost
● velký stres nebo obtížná životní situace
● panické ataky
● tiky, křeče a záškuby, epileptické stavy
● febrilní křeče u dětí
● odvykání od těžkých abstinenčních příznaků v případě alkoholismu

Je nutné užívat Diazepam u febrilních křečí?

Co se týká prevence křečí u kojenců a případů vysoké horečky, právě Diazepam bývá preventivně předepisovaným lékem již po celá desetiletí. Celkově tyto léky snižují svalové napětí a uvolňují křeče, proto se k nelibosti mnoha maminek Diazepam předepisuje i miminkům jako prevence febrilních křečí. 

Podle nových poznatků ale není vůbec nutné tento vysoce návykový lék s mnoha nežádoucími účinky potřeba dětem podávat.

KVÍZ: Vyznáte se v lécích a víte, jak je správně užívat?

KVÍZ: Vyznáte se v lécích a víte, jak je správně užívat?

Dobrou prevencí vzniku febrilních křečí je už samotné snižování horečky antipyretiky. Spousta dětí Diazepam nesnáší dobře a projevují se u nich nežádoucí účinky, navíc na základě prováděných studií nebylo potvrzeno, že by byl právě Diazepam jednoznačným přínosem. Uvádí se, že kromě nežádoucích účinků může i zakrýt symptomy primárního neurologického onemocnění a že rozvoj křečí díky včasnému podávání antipyretik ani nemusí nastat. 

Navíc febrilní křeče nejsou nijak život ohrožující a výrazně pro dítě nebezpečné, pokud dítě není v bezvědomí a křeče netrvají příliš dlouho. Spíše je potřeba dítě sledovat a případně včas rozeznat jinou, a to neurologickou, příčinu, která by mohla být závažnější.

Dejte si Rivotril a bude z vás gumový panáček

Mezi nežádoucí účinky užívání benzodiazepinů (Xanaxu, Diazepamu, Rivotrilu aj.) patří:

● únava a ospalost, nebo naopak nespavost a nervové rozrušení
● bolesti hlavy
● problémy s trávením, přibývání na váze
● závratě, špatná koordinace pohybů, záškuby, zpomalení pohybů, gumové končetiny
● zpomalení řeči a zhoršení vyjadřování
● ztráta libida
● možná agresivita
● nadměrné slinění
● duševní zmatek, nesoustředěnost
● narušení hormonální rovnováhy v těle
● ztráta krátkodobé paměti
● deprese a ještě větší prohloubení úzkosti
● možnost vzniku alergie na účinnou látku
● vysoké riziko vzniku závislosti s výraznými abstinenčními příznaky, a to již po pár týdnech užívání těchto léků
● vzácně se může objevit výrazné zhoršení psychického stavu, rozvoj psychózy, halucinace a velká excitovanost vyžadující okamžitou lékařskou pomoc

Existuje spousta léků na bázi benzodiazepinů a jejich derivátů, které mají podstatně silnější působení a mnohem výraznější nežádoucí účinky, mezi něž patří například cukání očních víček nebo sexuální dysfunkce a problémy s plodností. Jedná se především o látku flualprazolam, který se vyrábí sloučením alprazolamu a triazolamu. Tento lék byl vyvinut v roce 1976, ale oficiálně je pouze na švédském trhu. Neoficiálně však kdekoliv jinde, s etizolamem se často na černém trhu vydává za Xanax.

Obdobně silně působící a vysoce návykový je také etizolam, který rovněž může způsobit neplodnost a mnohé jiné nežádoucí účinky. Podle dostupných zdrojů užívání benzodiazepinů za posledních dvacet let vzrostlo a absolutně není problém si tyto léky sehnat na internetu.

Pozor na antihistaminika a grepovou šťávu

Protože lékaři dobře vědí, že jsou benzodiazepiny návykové, předepisují se pouze v indikovaných případech a doporučují se užívat pouze nezbytnou dobu, která by měla být co nejkratší, aby nevzrostlo riziko vzniku závislosti. Rovněž jsou známé nepříjemné nežádoucí účinky, které při užívání těchto léků znemožňují obsluhovat a řídit stroje. Současné pití alkoholu je absolutní pošetilostí a je pochopitelně výrazně nedoporučováno.

Spánek pomáhá zpracovat stres. Když mu to dovolíte Přečtěte si také:

Spánek pomáhá zpracovat stres. Když mu to dovolíte

Riziko užívání benzodiazepinů spočívá také v tom, že se jimi můžeme snadno předávkovat a bývají také prostředkem, po němž se sahá při pokusech o sebevraždu. Riziková je jak kombinace s alkoholem, tak s jinými drogami a léky, zejména sedativy a opiáty. 

Benzodiazepiny ale reagují i s velkým množstvím dalších léků, především s antidepresivy nebo také s antihistaminiky. Proto pokud užíváte nejen další psychofarmaka, ale i docela obyčejná antihistaminika jako prevenci alergických reakcí, měl by o tom vědět váš lékař, protože byste mohli při současném užívání léků být ještě ospalejší a v ještě větším útlumu, což už by nemuselo být žádoucí.

Uvádí se také, že by se Diazepam a další léky z této skupiny neměly užívat současně s grepovou šťávou, protože grapefruit blokuje enzym CYP3A4, který pomáhá rozkládat některé léky. Takže velké množství grepu nebo jeho šťávy by mohlo zabránit tomu, že se vám bude správně odbourávat Xanax nebo Diazepam z těla, a tudíž byste mohli být vystaveni většímu riziku nežádoucích účinků.

Kdo nemá svaly pod kontrolou, Diazepam nesmí

Existují i diagnózy a symptomy, u nichž se podávání benzodiazepinů výrazně nedoporučuje. Jsou to případy minulých drogových závislostí a závislostí na lécích, případy závislosti na alkoholu, vážnější onemocnění ledvin a jater, dechová nedostatečnost, ať už z jakéhokoliv důvodu, onemocnění myasthenia gravis, spánková apnoe, závratě, demence, zhoršená paměť nebo nadměrná spavost. U těchto případů je jasné, že tlumivý účinek benzodiazepinů by mohl být i fatální.

Zdroje:

Medicalnewstoday.com: The benefits and risks of benzodiazepines 

Healthline.com: Valium vs. Xanax: Is There a Difference? 

Univerzita Hradec Králové: Mládež a zneužívání psychofarmak (Bc. práce Romana Faltýnová) 

Csnn.eu: Febrilní křeče – méně je někdy více

Wikiskripta 

Autor článku

Externí redaktorka a copywriterka píšící pro webové i tištěné magazíny. Zaměřuje se na oblast zdraví, historie medicíny, psychologie, filozofie, etikoterapie a alternativní medicíny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).