První případ opičích neštovic byl v zemi potvrzen na konci května. Jak se později ukázalo, onemocnění tady ovšem bylo už o měsíc dříve. Státní zdravotní ústav (SZÚ) si vytipoval zpětně některé vzorky, u nichž se opičí neštovice ještě neřešily. S odstupem času, kdy tato nemoc začala nabývat na síle, je analyzoval a u jednoho z nich, z dubna letošního roku, bylo onemocnění potvrzeno. Nicméně úřady tento případ řadí do květnové statistiky, kdy byly známy výsledky testu.
Co se dozvíte v článku
Očkovat se mohou jen zdravotníci a úzké kontakty
Podle aktuálních dat bylo v tuzemsku k 6. říjnu evidováno 71 případů tohoto onemocnění a jedno úmrtí.
Kvůli úmrtí a informaci, že pozitivní je také pětileté dítě, jež navštěvuje jednu z mateřských škol v Praze, lékaři na nedávném epidemiologickém kongresu vyzvali ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, aby rozšířil okruh těch, kteří mohou být proti opičím neštovicím očkováni. Zatím to mohou být jen zdravotníci, případně úzké kontakty nakažených.
Ministrovi adresovali lékaři také výzvu, aby nechal přivézt v Evropě podmínečně schválené antivirotikum nazvané Tecovirimat Stiga. To je určeno na léčbu opičích, pravých i kravských neštovic a má podobu želatinových tobolek. V ČR ovšem na trhu není.
Ministr zdravotnictví oba návrhy odborné lékařské společnosti odmítl s tím, že antivirotikum by v případě, který se stal v Česku, úmrtí neodvrátilo a širší očkování by mělo více rizik než benefitů. Argumentoval také tím, že opičí neštovice jsou za vrcholem. „Světová zdravotnická organizace s týmy odborníků z USA a Evropy se shodují, že vlna je za námi a klesá,“ řekl před zahájením zářijového kongresu novinářům Vlastimil Válek.
Vývoj počtu případů v ČR
Měsíc/Počet případů
Květen – 1
Červen – 7
Červenec – 15
Srpen – 28
Září – 17
Říjen – 3
Zdroj: MZ ČR
Nové případy stále přibývají, dítě mezi nimi není
Znamená to tedy důvod k optimismu? Podle měsíčních dat z Ministerstva zdravotnictví bylo nově nakažených nejvíce v měsíci srpnu. Od té doby počty oznámení klesají.
Podrobnější data SZÚ po jednotlivých týdnech ukazují, že počty nově hlášených onemocnění sice jsou nižší než o prázdninách, stále se ale vyskytují, přičemž v týdnu od 26. září do 2. října se jednalo o pět nových případů. Dva týdny před tím pak šlo pokaždé o jediný nově nahlášený případ opičích neštovic.
Odborníci ze SZÚ proto nechtějí zatím spekulovat, zda v ČR již počty nově nemocných kulminovaly. „Nezdá se, že by se dalo ještě zcela jednoznačně říci, že nákaza je za vrcholem. Situaci je potřeba stále monitorovat,“ komentuje vývoj Radomíra Limberková, jež vede Oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákaz a Národní referenční laboratoře pro zarděnky, spalničky, příušnice a parvovirus B19.
Dobrou zprávou ovšem je, že mezi nemocnými zatím není žádné malé dítě. Pražská hygiena upřesnila původní informaci, že pozitivní na opičí neštovice je 5letý předškolák. „Jelikož se jednalo o výsledek slabě pozitivní, Hygienická stanice hlavního města Prahy ve spolupráci s Infekční klinikou Nemocnice na Bulovce a Národní referenční laboratoří Státního zdravotního ústavu nařídila kontrolní odběry, které infekci opičími neštovicemi u dítěte definitivně vyvrátily,“ uvedl mluvčí hygienické stanice Zbyněk Boublík.
Opičí neštovice patří k zoonózám, tedy nemocem přenosným ze zvířete na člověka. Zároveň jde o infekční chorobu, jež se přenáší mezi lidmi. Za onemocněním stojí nákaza orthopoxvirem.
Abyste opičí neštovice dostali, musíte být v blízkém kontaktu s nemocným. Infekce je přenosná kontaktem kůže na kůži (nejvíce nakažlivá je tekutina v puchýřcích, jež onemocnění většinou doprovází), krví, kapénkami. Podmínkou přenosu je dlouhodobý kontakt s nakaženou osobou nebo jí kontaminovanými předměty (oblečení, ložní prádlo, sexuální pomůcky). Vstupem pro virus do organismu jsou dýchací cesty, sliznice nebo poranění kůže, a to i ta neviditelná okem.
Většina zemí EU má méně nakažených
V Evropě byl výskyt této nemoci ve větší míře zaznamenán na počátku května. Ke 4. říjnu si opičí neštovice na tomto kontinentu připsaly 20 248 potvrzených případů. Alespoň takto hovoří data Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
ECDC v poslední zprávě uvádí, že počty případů od konce července klesají. „Během tohoto týdne (12. 9. – 18. 9.) zaznamenalo pokles míry oznámení (o nově nakažených, pozn. red.) 17 zemí, přičemž největší pokles zaznamenalo Bulharsko, Dánsko a Lucembursko. Zvýšení míry oznámilo sedm zemí (Chorvatsko, Estonsko, Německo, Island, Lotyšsko, Norsko a Portugalsko),“ uvádí dokument, který je k dispozici online.
Dokument ovšem také říká, že existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že se nemoc bude dále šířit mezi těmi, kteří mají více sexuálních partnerů, přičemž jde zejména o muže, kteří mají sex s muži. Právě ti převládají mezi nakaženými. Plyne to z poslední souhrnné zprávy ECDC, kterou v češtině zveřejnil na webu SZÚ. „Klinický obraz je obecně popisován jako mírný, přičemž většina případů se projevuje lézemi (vyrážkou v podobě puchýřů, pozn. red.) na genitáliích nebo perigenitální oblasti, což naznačuje, že k přenosu pravděpodobně došlo prostřednictvím blízkého fyzického kontaktu během sexuálních aktivit,“ uvádí další z dokumentů.
Opičí neštovice ovšem nejsou nemocí homosexuálů. Onemocnět může každý. Ve vyšším riziku jsou promiskuitní lidé, nejbližší okolí nemocného, ale i zdravotníci.
Proč jsou počty nově nemocných nižší
Počty mohou klesat kvůli osvětě i tomu, že po prázdninách tradičně dochází k omezení dovolených včetně těch, na kterých si turisté dopřávají nezávazný sex. Se sychravým počasím přichází také utlumení větších párty a open-air akcí, které šíření napomohly a ze kterých si nákazu podle médií přivezli i někteří Češi.
„Situace je ovlivněna určitě i charakterem přenosu, jelikož mnoho případů bylo spojeno s účastí na různých akcích probíhajících v letním období. Určitým způsobem k současnému stavu jistě přispělo i očkování rizikových skupin a zvýšení povědomí o tomto onemocnění v rizikových komunitách a větší důraz na preventivní zásady,“ uvádí mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
- Opičí neštovice způsobuje jiný virus než neštovice plané. Očkování proti planým neštovicím proti nim proto nefunguje.
- Obě nemoci provází vyrážka. U planých je především na obličeji, rukou a nohou. Objevuje se a hojí postupně. Puchýřky mají menší velikost (zhruba 0,5 cm) než u opičích neštovic (1 cm i více), kde jsou často v oblasti intimní partie a vyrážka se objevuje spíše naráz.
- Plané neštovice jsou dominantní nákazou u dětí, opičí neštovice postihují zejména dospělé osoby.
Uvedená charakteristika ale neplatí vždy. Například Novinky.cz citovaly primáře infekčního oddělení Ústřední vojenské nemocnice Milana Zlámala. Ten uvedl, že lékaři již zaznamenali případy opičích neštovic, kdy pacient žádnou vyrážku neměl. U jiných zase dominovaly projevy, které připomínaly angínu – horečka, bolest v krku, zduřené uzliny.