Orientální medicína říká, že vlasy (stejně jako jiné věci) mají svůj hlubší smysl - stíní hlavu před určitými nežádoucími energiemi (tedy energiemi ve smyslu této medicíny). Pokud člověku vlasy vypadají, je to signál, že už nejsou potřeba - ale pokud si je člověk odstraňuje sám, jedná se o jakýsi nepatřičný a možná škodlivý zásah (stejně jako mnoho jiných zásahů). Nechci komentovat, nakolik tomu věřit, jen upozorňuji, že mohou být i úhly pohledu, které netušíme.
Nemyslim si, ze ludia s vlasmi minu koli nim tisice. Ja nosim dlhe vlasy. Vlasy si umyvam tak 1-2 krat tyzdenne a do roka miniem samponov asi tak za 10-15 eur. Hreben nepouzivam - staci mi rano prebehnut vlasy rukou - vlasy lezia rovno a dredy sa mi netvoria. Co sa tyka navstev kadernictva - vacsinou ma striha niekto znamy, a aj to iba 1-2 krat do roka. Pokryvky hlavy nenosim takmer vobec - iba v zime, a to tiez iba na lyzovacke alebo pri zimnej turistike.
Myslim, ze tvrdit, ze ak nieco nepouzivam na rozmyslanie alebo manualnu pracu, tak je to zbytocne, je velmi hlupe tvrdenie. Ja napriklad nepouzivam ani na jednu zo spominanych aktivit napr. pluca. Nikdy by som si vsak nedovolil tvrdit, ze su mi k nicomu.
K myšlení ho zjevně neužívá, natožpak že by mu mohl pomáhat při práci.
Vlasy jsou tedy veledůležité. Za šampon (vlasy si umývám asi 2—3krát týdně) utratím ročně kolem 15 €, takže jaképak „tisíce“?
Autor asi netuší, že ani ty pokrývky hlavy nejsou pak zcela zdarma, že...
A to mám dokonce ještě i o trošku delší vlasy, než je pro muže obvyklé, ale zase jinak nikde na těle (vyjma obočí) nemám ani chloupek.
Ano, protože chlupy jsou u dnešních moderních lidí nejenom naprosto zbytečné, ale také spíše škodlivé, především z hygienického hlediska.
Hm, já mám delší vlasy i proto, že se s nimi rád hraji (to je fakt snad ještě větší zlozvyk než okusování nehtů), ale je zřejmě pravdou, že nároky na vlasovou péči rostou s délkou vlasů asi exponenciálně...
Vlasy ale důležité jsou protože chrání hlavu. A to nikoliv pouze před špatnými povětrnostními podmínkami (termoregulační funkce), nýbrž také před různými zraněními, jako třeba před odřeninami a částečně i přímými nárazy.
Nebo snad autor ráčí nosit čepici všude, kamkoliv se hne?!
Jo, a nemít vlasy může být asi podobný nedostatek jako obrovský plnovous, náušnice v uších, kroužek v nosu nebo barbelka v obočí. Reprezentativní pozici v zaměstnání s tím jen stěží získáte...
Nemluvě o tom, že holohlavé si i policie všímá mnohem podrobněji a i mnohem častěji je prověřuje, to je prostě „holý fakt“...
Autore, měl byste si téma nejdřív lépe nastudovat. Nikoliv nadbytek "nějakého" hormonu, ale vysoká hladina testosteronu, jež má mnoho klíčových funkcí včetně ovlivňování stavby svalové hmoty, regulace ochlupení, libida (ano, i erekce a další sexualní funkce) a bohužel díky vysoké afinitě negativně ovlivňuje folikuly, kdy se pořeměně na dihydrotestosteron váže na androgenní receptory a blokuje vyživování vlasového váčku. Farmaka proti plešatění (teď nemyslím potravinové doplňky na internetu ale skutečné léky obsahující finasterid, které vám předepíše dermatolog) jsou zaměřena na blokaci přeměny testosteronu na dihydrotestosteron. Jenže i tyto léky (původně vyvinuté na léčbu prostaty) mají dost dlouhý seznam vedlejších účinků.
Tedy suma sumárum, pokud si zmiňovaná "hloupá" žena myslí, že plešatý muž má geneticky danou vysokou hladinu testosteronu a s tím spojené nevýhody ale i výhody, myslí si to s vysokou pravděpodobností správně.