Zajímavý článek. Co se týče té horkosti, to je celkem známá věc, že kaštan má hřejivý účinek, proto je také hlavní přísadou do koňské masti. Tam se samozřejmě nedává ten jedlý, ale co vím, tak hřejivé účinky mají všechny druhy kaštanů. Ovšem, jestli dokáže zahřát i po požití, to se mi nezdá.
Ještě malá poznámka, pokud budete chtít najít jedlý kaštan, tak nejlépe se najde na jaře, má totiž růžový květ: http://www.jsemfit.cz/images/image/bachovky%20-%20p%C3%A1vie%20%28ka%C5%A1tan%29.jpg naproti tomu "klasický kaštan" má květ bílý: http://www.nasevyziva.cz/img_data_arch/1/1306508550cla_Kopie__DSC03999.jpg
Divili byste se kolik jich kolem sebe máte, tady v Praze jich je jako máku.
No já bych spíše sázel na celkový vzhled stromu. Jedlý kaštan prostě vypadá úplně jinak než koňský.
Co se barvy květů týká, běžně bývá několik větví na koňském kaštanu (ne na každém, možná bude něco v půdě podobně jako u jiných květů) také s růžovými květy. Dlouho už jsem tomu nevěnoval pozornost, ale myslím že ty růžové kvetly (rozvily se) vždy velmi nepatrně dříve. Také se mi zdá, že ty kaštany co mají i růžové květy se nechají snadněji poblouznit k podzimnímu kvetení, proto si člověk většinou vůbec všimne odlišné barvy květů.
Tím patrně chcete říci, že ve vašem okolí je jedlý kaštan docela vzácný. Prozradím vám tajemství, stačí skočit do prodejny stromků, pár si jich koupit a zasadit - například tak aby z nich měli užitek i ostatní, ty plody se rychle kazí.
P.S.
Lze i zasadit kaštan, ale opravdu nevím zda rovnou ven. Znám pár stromů co vyrostli od mala, ale nevím jak moc malého mala.
Dobrý den, pokud chcete mermomocí dělat odborníka na tuto problematiku, budete se muset ještě mnoho učit. To co zde prezentujete jako květ jedlého kaštanu je ve skutečnosti krásný exemplář okrasného kaštanu Aesculus x carnea "BRIOTII". Kaštanovník jedlý vypadá takto http://www.garten.cz/a/cz/4828-castanea-sativa-kastanovnik-jedly/
Tak to že je za trpkostí (hořkost není ten správný výraz) syrových kaštanů tříslovina je jasné i bez hledání v textu, stačí okoštovat.
Nicméně tak do deseti kaštanů, snězených naráz, ho není tolik aby mi to kaštany zprotivilo. Určitě existují i trpčejší vína.
U syrového kaštanu má člověk i tu výhodu, že ihned pozná špatný kus a nebude ho tedy jíst (když začnou být špatné častěji je čas přestat kaštany kupovat). Kdežto u pečeného na špatný příjde mnohdy až podle chuti (to jsou takové ty zahnědlé staženiny uvnitř kaštanu), taková ta jemná pavučinová plíseň se chuťově nemusí projevit vůbec, ale pokud produkuje nějaké toxiny ty mohou zůstat (budou spíše součástí slupky).
Jinak pochopitelně bude existovat spousta biologicky cených látek, která se tepelnou úpravou zničí.
Syrové mají také tu výhodu, že při přípravě jsou nulové ztráty a příprava je rychlá.
Na druhou stranu zase pečený kaštan má odlišnou chuť (syrový má spíše ořechovou), která není vůbec špatná (obzvlášť kdyby někdo ty kaštany použil na přípravu dalších jídel).
Také by někdo mohl říci, že pečených kaštanů lze sníst více. Já bych však řekl že co jím kaštany syrové jím jich asi tak trojnásobek co dříve pečených. Zajímavé mi příjde i to, že pečené kaštany mi chutnají nejlépe horké, kdy je nelze ani pořádně uchopit do ruky, jak chladnou tak pro mne jejich lehce připálená kaštanová chuť přestává být atraktivní (zda se ta chuť mění nebo ne, dodnes nedokáži říct - dnes jím už jen syrové).
P.S.
Podobně, tepelně, se tříslovina upravuje i u bukvic. Vyzkoušejte, uvidíte že staré osvědčené žrádlo pro prasata je vhodné i pro lidi.